Synology DS3611xs – recenzja serwera NAS

Bohaterem tej recenzji będzie prawdziwy potwór: serwer Synology DS3611xs. Najdroższy produkt tej firmy nie przeznaczony do montażu w szafach serwerowych. NAS ten wyposażono w procesor firmy Intel Core i3-2100 oraz 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Może pomieścić aż 12 dysków twardych i można go rozbudować o 24 kolejne przy pomocy dwóch przystawek DX1211. Posiada także 4 gigabitowe interfejsy sieciowe oraz możliwość instalacji karty sieciowej 2 x 10 GbE. Jak widać po suchych danych technicznych jest potężniejszy niż większość komputerów osobistych działających w tym momencie w domach Polaków. Jak się sprawuje? Sprawdziliśmy! Zapraszamy do lektury.

Interfejs użytkownika zastosowany w serwerze DS3611xs to znany z tańszych modeli Disk Station Manager. Synology jako jeden z pierwszych, o ile nie pierwszy, producent serwerów NAS zastosował jedno oprogramowanie we wszystkich swoich urządzeniach. Dzięki temu te same funkcje są dostępne w serwerze za 1000 jak i za 8000 złotych. Wygląd interfejsu i jego możliwości można zobaczyć na filmie z prezentacji serwera Synology DS411. Jedyne ograniczenia funkcjonalności wynikają ze specyfikacji technicznej i ilości kieszeni na dyski twarde. I właśnie te ostatnie kwestie tworzą tutaj dużą różnicę. Procesor Intel Core i3-2100 czyni z tego urządzenia jeden z najpotężniejszych obecnie sprzedawanych NASów. Możliwość rozbudowy o dwie dodatkowe przystawki na dyski twarde – DX1211 (każda rozszerzająca pojemność o kolejne 12 dysków) – stwarza teoretyczną maksymalną powierzchnię magazynową 108 TB (przy zastosowaniu obecnie produkowanych dysków 3 TB i użyciu macierzy bez ochrony danych).

DS3611xs jest niesamowicie wydajny. Prędkości transferów osiągane z pojedynczego komputera przez sieć 1 GbE były ograniczone jedynie przepustowością sieci. Przy zastosowaniu interfejsu 10 GbE w tej samej sytuacji ograniczeniem była wydajność macierzy w komputerze testowym. Serwer pokazał swój potencjał dopiero w testach przy wykorzystaniu programu Iometer. Przy przepustowości rzędu 600 MB/s na jednym interfejsie 10 GbE osiąganej przez nas w niektórych testach, jest możliwe osiągnięcie deklarowanych przez producenta 1200 MB/s z wykorzystaniem dwóch. Niestety, jest to zależne od bardzo wielu czynników i nam nie udało się takiego wyniku osiągnąć. Obciążenie procesora w tym czasie wynosiło około 30%. Jest to najszybsze urządzenie jakie do tej pory mieliśmy okazję testować.

Serwer – jak wszystkie produkty Synology – jest bardzo stabilny. Jest to głównie zasługa systemu operacyjnego – specjalnie skompilowanego do tego celu Linuxa oraz oprogramowania systemowego. Serwer nie wiesza się ani nie zacina. Do tego bardzo mało prawdopodobnym wydaje się zapchanie go zadaniami nawet w dużej firmowej sieci.

Cztery interfejsy 1 GbE oraz, opcjonalnie dwa 10 GbE gwarantują nie tylko wydajność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo połączenia i nieprzerwany dostęp do danych nawet w przypadku awarii jednej z sieci. Serwer obsługuje łączenie interfejsów z wykorzystaniem funkcji Link Aggregation. Obsługiwane tryby to: Dynamiczne Link Aggregation IEEE 802.3ad, oraz Fault Tolerance.

Na koniec pozostaje kwestia ceny. Komputer o tych samych parametrach można złożyć samemu dużo taniej. Obecnie cena tego serwera oscyluje w okolicach 8000 złotych. W zamian klient otrzymuje świetne, dopracowane oprogramowanie z którym w zasadzie nie trzeba już nic robić, bo wszystko po prostu działa. Serwer ten między innymi zapewnia: kompatybilność z systemami wirtualizacji VMware, Citrix i Microsoft Hyper-V, zarządzanie użytkownikami zgodne z Windows ADS i ACL, dostęp do danych z systemów Unix, MacOS oraz Windows, świetny program do robienia backupów pod Windowsa Synology Data Replicator, o obsłudze kamer internetowych i serwera WWW nie wspominając. I to wszystko zaraz po wyciągnięciu z pudełka. Czy cena jest duża? Tak. Czy warto? Na to pytanie powinien już sobie odpowiedzieć administrator sieci razem z działem księgowości. Na koniec warto jeszcze dodać, że jesteśmy przekonani, że w naszych testach nie osiągnęliśmy maksimum możliwości tego serwera i z lepszym sprzętem testowym, wyniki były by lepsze.

Plusy:

  • + 12 kieszeni na dyski twarde
  • + Ogromne możliwości oprogramowania
  • + Ciągle rozwijane oprogramowanie
  • + Polska wersja językowa
  • + Szyfrowanie folderów
  • + Możliwość rozbudowy o dwa DX1211

Źródło: http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/synology-ds3611xs/index.php

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP prezentuje QTS 5.2 Beta zwiększający bezpieczeństwo systemu i danych

Tajwan, Tajpej, kwietnia 29, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) zaprezentowała dzisiaj QTS 5.2 w wersji beta,…

6 dni ago

QNAP Security Center aktywnie monitoruje twoje dane

Tajwan, Tajpej, kwietnia 30, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) udostępniła dzisiaj Security Center z nową funkcją…

6 dni ago

Nowości backup & storage W17 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/23/quantum-introduces-all-flash-dxi-deduping-backup-target-appliances/ INFO: Quantum wprowadza rozwiązania deduplikacji…

2 tygodnie ago

Nowości backup & storage W16 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/14/expanding-tape-archive-qstar-technologies/ INFO: QStar Technologies wprowadza…

3 tygodnie ago

Qsirch 5.4.0 Beta rewolucjonizuje wyszukiwanie przez wykorzystanie sztucznej inteligencji

Tajpej, Tajwan, kwietnia 18, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

3 tygodnie ago

Nowości backup & storage W15 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://www.servethehome.com/yulinca-2g06110gs-5-port-2-5gbe-1-port-10g-switch-review/ INFO: Test przełącznika YuLinca…

4 tygodnie ago