Bohaterem tej recenzji będzie prawdziwy potwór: serwer Synology DS3611xs. Najdroższy produkt tej firmy nie przeznaczony do montażu w szafach serwerowych. NAS ten wyposażono w procesor firmy Intel Core i3-2100 oraz 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Może pomieścić aż 12 dysków twardych i można go rozbudować o 24 kolejne przy pomocy dwóch przystawek DX1211. Posiada także 4 gigabitowe interfejsy sieciowe oraz możliwość instalacji karty sieciowej 2 x 10 GbE. Jak widać po suchych danych technicznych jest potężniejszy niż większość komputerów osobistych działających w tym momencie w domach Polaków. Jak się sprawuje? Sprawdziliśmy! Zapraszamy do lektury.

Interfejs użytkownika zastosowany w serwerze DS3611xs to znany z tańszych modeli Disk Station Manager. Synology jako jeden z pierwszych, o ile nie pierwszy, producent serwerów NAS zastosował jedno oprogramowanie we wszystkich swoich urządzeniach. Dzięki temu te same funkcje są dostępne w serwerze za 1000 jak i za 8000 złotych. Wygląd interfejsu i jego możliwości można zobaczyć na filmie z prezentacji serwera Synology DS411. Jedyne ograniczenia funkcjonalności wynikają ze specyfikacji technicznej i ilości kieszeni na dyski twarde. I właśnie te ostatnie kwestie tworzą tutaj dużą różnicę. Procesor Intel Core i3-2100 czyni z tego urządzenia jeden z najpotężniejszych obecnie sprzedawanych NASów. Możliwość rozbudowy o dwie dodatkowe przystawki na dyski twarde – DX1211 (każda rozszerzająca pojemność o kolejne 12 dysków) – stwarza teoretyczną maksymalną powierzchnię magazynową 108 TB (przy zastosowaniu obecnie produkowanych dysków 3 TB i użyciu macierzy bez ochrony danych).

DS3611xs jest niesamowicie wydajny. Prędkości transferów osiągane z pojedynczego komputera przez sieć 1 GbE były ograniczone jedynie przepustowością sieci. Przy zastosowaniu interfejsu 10 GbE w tej samej sytuacji ograniczeniem była wydajność macierzy w komputerze testowym. Serwer pokazał swój potencjał dopiero w testach przy wykorzystaniu programu Iometer. Przy przepustowości rzędu 600 MB/s na jednym interfejsie 10 GbE osiąganej przez nas w niektórych testach, jest możliwe osiągnięcie deklarowanych przez producenta 1200 MB/s z wykorzystaniem dwóch. Niestety, jest to zależne od bardzo wielu czynników i nam nie udało się takiego wyniku osiągnąć. Obciążenie procesora w tym czasie wynosiło około 30%. Jest to najszybsze urządzenie jakie do tej pory mieliśmy okazję testować.

Serwer – jak wszystkie produkty Synology – jest bardzo stabilny. Jest to głównie zasługa systemu operacyjnego – specjalnie skompilowanego do tego celu Linuxa oraz oprogramowania systemowego. Serwer nie wiesza się ani nie zacina. Do tego bardzo mało prawdopodobnym wydaje się zapchanie go zadaniami nawet w dużej firmowej sieci.

Cztery interfejsy 1 GbE oraz, opcjonalnie dwa 10 GbE gwarantują nie tylko wydajność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo połączenia i nieprzerwany dostęp do danych nawet w przypadku awarii jednej z sieci. Serwer obsługuje łączenie interfejsów z wykorzystaniem funkcji Link Aggregation. Obsługiwane tryby to: Dynamiczne Link Aggregation IEEE 802.3ad, oraz Fault Tolerance.

Na koniec pozostaje kwestia ceny. Komputer o tych samych parametrach można złożyć samemu dużo taniej. Obecnie cena tego serwera oscyluje w okolicach 8000 złotych. W zamian klient otrzymuje świetne, dopracowane oprogramowanie z którym w zasadzie nie trzeba już nic robić, bo wszystko po prostu działa. Serwer ten między innymi zapewnia: kompatybilność z systemami wirtualizacji VMware, Citrix i Microsoft Hyper-V, zarządzanie użytkownikami zgodne z Windows ADS i ACL, dostęp do danych z systemów Unix, MacOS oraz Windows, świetny program do robienia backupów pod Windowsa Synology Data Replicator, o obsłudze kamer internetowych i serwera WWW nie wspominając. I to wszystko zaraz po wyciągnięciu z pudełka. Czy cena jest duża? Tak. Czy warto? Na to pytanie powinien już sobie odpowiedzieć administrator sieci razem z działem księgowości. Na koniec warto jeszcze dodać, że jesteśmy przekonani, że w naszych testach nie osiągnęliśmy maksimum możliwości tego serwera i z lepszym sprzętem testowym, wyniki były by lepsze.

Plusy:

  • + 12 kieszeni na dyski twarde
  • + Ogromne możliwości oprogramowania
  • + Ciągle rozwijane oprogramowanie
  • + Polska wersja językowa
  • + Szyfrowanie folderów
  • + Możliwość rozbudowy o dwa DX1211

Źródło: http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/synology-ds3611xs/index.php