Serwer NAS firmy Synology DS212 z dwoma portami USB 3.0 i czytnikiem kart SD. Ładny, szybki i funkcjonalny a przy tym w rozsądnej cenie. Na pierwszy rzut oka nowy Synology DS212 nie różni się wiele od modelu z plusem. Z uwagi na ujednolicone oprogramowanie, ich funkcjonalność również jest bardzo zbliżona. Zastosowano w nich jednak nieco inne podzespoły, co sprawia, że różnią się wydajnością.

DS212 wyposażony został w procesor taktowany zegarem 1,6 GHz, posiada też o połowę mniej (256 MB) pamięci RAM. Tak jak model wyższy obsługuje dwa twarde dyski o rozmiarach 2,5 oraz 3,5 cala. Do dyspozycji mamy dwa porty USB 3.0 i jeden USB 2.0, na przedniej ściance znalazł się też czytnik kart SD. W odróżnieniu od DS212+, testowany model nie posiada złącza eSATA. Dalsze porównywanie specyfikacji jest zbędne, gdyż cała reszta funkcjonalności jest taka sama, choć istnieją pewne ograniczenia wynikające z różnic w wydajności. I tak na przykład Surveillance Station na DS212 obsłuży nie 12 a „tylko” 8 kamer. Podobnie przy udostępnianiu plików – DS212+ zezwalał na 256 jednoczesnych połączeń podczas gdy DS212 obsługuje połowę tej liczby. W środowisku niewielkiej firmy, a tym bardziej w domu, taki limit raczej nie często będzie osiągnięty.

Tak jak przy każdym opisywanym produkcie firmy Synology, tak i tym razem powtórzę, że siła tych urządzeń drzemie w oprogramowaniu pod którego kontrolą pracują. Interfejs zarządzania dostępny dla użytkownika jest niezwykle przyjazny, ale także bardzo rozbudowany jeśli idzie o funkcjonalność. Producent udostępnia też dużą ilość aplikacji rozszerzających podstawowe możliwości urządzeń. Z bardziej użytecznych warto wymienić Photo Station umożliwiającą, oparte na uprawnieniach, współdzielenie albumów fotografii, Mail Station umożliwiającą uruchomienie własnego serwera pocztowego, VPN Server, która jak nazwa wskazuje działa jako serwer wirtualnej sieci prywatnej czy OpenERP będący pakietem aplikacji dla firm zawierający m.in. moduł CRM, sprzedaży czy zarządzania projektami.

Pod względem wydajności DS212 wypada nieco słabiej niż model z plusem. Prędkość odczytu danych przez SMB to nieco ponad 94 MB/s, zapisu – wyraźnie mniej, niecałe 50 MB/s. Dla FTP jest to odpowiednio ok. 51 i 22 MB/s. Choć jest to mniej niż w konkurencyjnym QNAP TS-219P II, to w większości przypadków powinno wystarczyć. DS212 jest niestety dość głośny i to zarówno podczas pracy jak i w trybie jałowym. W cichym otoczeniu szum jego wentylatora jest wyraźnie słyszalny.

Podsumowując, DS212 to bardzo ciekawa i relatywnie niedroga propozycja dla małych biur i użytkowników domowych. Pewnym mankamentem może być brak portu eSATA, ale rekompensują to dostępne dwa porty USB 3.0. Zaletą jest też czytnik kart SD, w poprzedniej generacji dostępny tylko w wersji z plusem.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/synology-ds212-2