Jeden z niewielu serwerów NAS wyposażonych w slot kart SD oraz jeden z pierwszych z szybkim USB 3.0. Nowy, szybki DS212+ od Synology. Testowany już pewien czas temu Synology DS211+ był jednym z niewielu modeli wyposażonych w czytnik kart SD. Tym udogodnieniem wyróżniał się także na tle portfolio producenta. Jego następca, model DS212+, również ma taką funkcjonalność. Amatorom fotografii umożliwia to szybkie archiwizowanie nowych zdjęć bezpośrednio z karty na dysk twardy NAS-a.

W stosunku do poprzednika, w nowym DS212+ pojawiły się pewne zmiany, przede wszystkim znajdziemy w nim dwa porty USB 3.0. Obydwa umieszczone zostały na tylnej ściance serwera, z przodu także jest jeden port, ale starszego typu. NAS jest też wyposażony w złącze eSATA. Zmieniła się częstotliwość taktowania procesora, zamiast 1,6 GHz w nowym modelu jest zegar 2,0 GHz, ilość pamięci RAM nie uległa zmianie. Niemal identyczny jest też wygląd obu urządzeń. Serwer posiada dwie kieszenie na dyski twarde 2,5 lub 3,5 cala. Maksymalna pojemność każdego z nich to 3 TB, a możliwe konfiguracje to dwa pojedyncze dyski, JBOD lub RAID poziomu 0 lub 1. Jeśli korzystamy z RAID 1, wówczas w razie wystąpienia awarii pojedynczego napędu można go wymienić na sprawny bez przerywania pracy urządzenia (macierz odbuduje się automatycznie).

Siła rozwiązań Synology leży w dużej mierze w oprogramowaniu. Możliwości jego konfiguracji i rozbudowy funkcjonalności są niemal nieograniczone. Dość powiedzieć, że do dyspozycji mamy serwer WWW z obsługą języka skryptowego PHP oraz bazą MySQL, serwer wydruku (z obsługą maksymalnie dwóch drukarek), multimediów współpracujący zarówno z urządzeniami zgodnymi z DLNA jak i iTunes. Możliwe jest też uruchomienie serwera VPN, poczty a nawet usługi katalogowej opartej o LDAP. DS212+ może być też członkiem domeny Active Directory, potrafi bowiem obsłużyć uprawnienia użytkowników domeny i wspiera ACL.

Użytkownikom domowym zapewne bardziej przyda się Download Station. Jest to składowa aplikacja systemu DSM umożliwiająca pobieranie z Internetu plików z serwerów http, FTP lub za pomocą protokołu BitTorrent. Do podzielenia się z rodziną i znajomymi fotografiami, bardzo użyteczna okaże się Photo Station – aplikacja działająca jako witryna WWW z bardzo przejrzystym interfejsem i możliwością określenia użytkownikom praw dostępu do poszczególnych albumów.

Wydajność DS212+ nie pozostawia wiele do życzenia. Odczyt danych z prędkością około 100 MB/s to wynik bardzo dobry, także zapis na poziomie prawie 53 MB/s zadowoli większość użytkowników. Prędkości uzyskane dla FTP to około połowa wyniku dla Samby. Choć nie są wysokie to na tle konkurencji wypadają dobrze.

Synology DS212+ to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują dobrej wydajności za rozsądną cenę. Prędkości odczytu i ogromne możliwości plasują ten model w czołówce zestawienia. Szkoda tylko, że podczas pracy sprzęt jest głośniejszy, choć nieznacznie, od wspomnianego wcześniej DS211+.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/synology-ds212