Należący do nowej linii produktów Synology model DS211j oferuje dobrą wydajność i w dniu powstania tekstu jest najbardziej opłacalnym urządzeniem z dostępnych na rynku dysków sieciowych. Co sprawia, że uplasował się tak wysoko? Między innymi cena, choć to nie jedyny jego atut.

Model DS211j to najprostsza i najtańsza konfiguracja serii DS211. Wyposażono go w procesor taktowany zegarem 1,2GHz i 128MB pamięci RAM DDR2. Dzięki dostępnemu od pewnego czasu nowemu oprogramowaniu, NAS obsługuje dyski o pojemności 3TB, a nie jak było do tej pory 2TB. Zatem, mimo iż jest to wersja ekonomiczna, maksymalna pojemność pamięci dyskowej wynosi aż 6TB. Dla zastosowań domowych i SOHO wydaje się to wartość wystarczająca. Obsługiwane są dyski 3,5 cala oraz po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki również 2,5 cala. Zewnętrzna pamięć może być podłączona poprzez trzy złącza USB. Co więcej istnieje też możliwość instalacji kompatybilnego modułu WiFi lub maksymalnie dwóch drukarek. Niestety zabrakło złącza eSATA.Ograniczenie liczby użytkowników do 512 i maksymalnej liczby jednoczesnych połączeń do 64 w domowych warunkach nie powinno być przeszkodą. Jedynie współpraca z pięcioma kamerami IP i zapis 50 klatek na sekundę mogą być niewystarczająca, jeśli planujemy budowę instalacji monitoringu. Jeśli już mowa o wydajności, to Synology sprawdza się całkiem dobrze. Około 40MB/s w obie strony przez SMB to dość przyzwoity wynik. Niestety dość słabo wypada odczyt z NAS przez FTP. W tym teście uzyskaliśmy zaledwie około 14 i 8 MB/s odpowiednio dla dużych i małych plików.

Pozostałe istotne parametry są porównywalne z mocniejszymi modelami, zwłaszcza, że na wszystkich platformach dostępne jest to samo oprogramowanie. Prócz funkcji NAS mamy do dyspozycji stację multimedialną, serwer UPnP, WWW i klienta pobierania. Jeśli chcemy w łatwy sposób dzielić się ze znajomymi naszymi fotografiami i przeżyciami możemy użyć modułu „Photo Station” zaopatrzonego w moduł bloga.

Sposobów wykorzystania DS211j może być wiele, że wspomnę o strumieniowym przesyłaniu audio na urządzenia iPhone czy platformy z Androidem. Wszystko zależy od potrzeb i inwencji użytkownika. Podsumowując – produkt jest godny polecenia, za niewygórowaną cenę otrzymujemy wydajne i bardzo funkcjonalne narzędzie, którego możliwości winny sprostać wymaganiom większości użytkowników domowych.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/synology-ds211j#ixzz1Ia9WiBDg