Ten niewielki serwer NAS swoją premierę miał 19 czerwca 2012 roku i w chwili powstawania tekstu był najmocniejszym jednodyskowym urządzeniem w ofercie Synology. Model DS112+, bo o nim mowa, oferuje zarówno prostotę obsługi, wysokie transfery jak i bardzo dużą funkcjonalność.

Urządzenie kierowane jest do małych firm. Wewnątrz obudowy można umieścić napęd o maksymalnej pojemności 4 TB, a gdyby to okazało się niewystarczające, wyposażono go w port eSATA oraz dwa szybkie złącza USB 3.0 do których można podłączyć dodatkową pamięć. Te ostatnie obsłużą także inne urządzenia rozszerzające, jak np. drukarki, UPS-y itp. Niestety, jak we wszystkich jednokieszeniowych serwerach tej marki, nie ma możliwości utworzenia macierzy z dyskiem zewnętrznym. Szkoda, gdyż np. w konkurencyjnych QNAP-ach taka funkcjonalność jest dostępna.

Jako, że DSM jest wyposażony w mechanizm automatyzowania kopii zapasowych, wspomniana niedogodność nie jest aż tak uciążliwa. Wystarczy ustawić harmonogram tworzenia backupów i możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych plików. Mimo, iż już od co najmniej wersji DS106, produkty Synology były wyposażone w przycisk szybkiego backupu (kopiowanie określonych katalogów do lub z pamięci zewnętrznej), w serii DSx12 został on usunięty. Teraz „szybkie” kopiowanie wykonuje się logując się do panelu zarządzanie Disk Station.

O funkcjonalności produktów marki Synology pisaliśmy już nie raz, przy okazji wcześniejszych testów. Dość przypomnieć że posiadają one wbudowane serwery SMB, FTP, wydruku, multimediów (DLNA i iTunes), poczty, WWW (z obsługą języka PHP i bazą MySQL) i wiele innych. Od pewnego czasu, dostępny jest też serwer LDAP, skaner antywirusowy czy serwer DHCP. Możliwe jest też wykorzystanie NAS-a w roli stacji monitoringu podłączając do niego kamerę IP. Na tym jeszcze nie koniec możliwości tego urządzenia. Istnieją również zarówno oficjalne jak i społecznościowe repozytoria rozszerzeń, które dodają kolejne możliwości i funkcje.

Jeśli mowa o wydajności DS112+ radzi sobie bardzo dobrze. Ponad 100 MB/s przy odczycie danych i prawie 80 podczas zapisu umożliwiają swobodną i komfortową pracę wielu użytkownikom jednocześnie. Jeśli serwera użyjemy jako źródło plików multimedialnych, to z powodzeniem kilku użytkowników będzie w stanie płynnie odtwarzać z niego materiał HD, pod warunkiem że dysponujemy odpowiednio szybką siecią. Jeśli szukamy urządzenia tańszego, alternatywą może być QNAP TS-112 lub DS112. Pierwszy z nich, choć ma niższą wydajność, oferuje możliwość utworzenia macierzy z dyskiem zewnętrznym, drugi, to nieco wolniejszy odpowiednik testowanego urządzenia przeznaczony głównie do domu i dla grup roboczych.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/synology-ds112-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *