Firma HP poinformowała o pierwszym w branży serwerze zaprojektowanym z myślą o sprawniejszym przetwarzaniu i analizowaniu dużych zbiorów danych (ang. Big Data). Rozwiązanie to otwiera nowe możliwości biznesowe i pozwala zaoszczędzić w ciągu trzech lat nawet milion dolarów.

W momencie pojawienia się oprogramowania do obsługi Big Data i zapowiedzi znacznych korzyści, wiele firm próbowało realizować wdrożenia w ramach posiadanej architektury IT, która nie była w stanie podołać specyficznym wymaganiom stawianym przez takie obciążenia. W rezultacie wyniki tych prób nie były optymalne pod względem wydajności i kosztów.

„Środowiska aplikacji do obsługi dużych zbiorów danych, takie jak Hadoop, hurtownie danych MPP, narzędzia analityczne i składy obiektów, mają bardzo różne wymagania pod względem obciążenia” — powiedział Dan Vesset, wiceprezes ds. analizy danych biznesowych w IDC. „Duże, dynamicznie zmieniające się ilości szybko przenoszonych danych, które muszą być przechowywane i szybko udostępniane oraz różnorodne wymagania użytkowników, powodują, że obciążenia te mogą być bardzo zróżnicowane, złożone i trudne w zarządzaniu, jeśli są przetwarzane w tradycyjnej infrastrukturze sprzętowej. Dla uzyskania pełnych korzyści z przetwarzania dużych zbiorów danych niezbędna jest optymalizacja infrastruktury pod kątem obciążenia”.

Nowe serwery HP ProLiant z serii SL4500 to jedyne rozwiązanie opracowane specjalnie z myślą o środowiskach przetwarzania dużych zbiorów danych. Zapewnia wyjątkowo wysoką wydajność, produktywność i rentowność w rozwiązaniu o bardzo dużej gęstości mocy obliczeniowej, wymaganej przez obciążenia Big Data. Nowe serwery, zbudowane w oparciu o infrastrukturę konwergentną HP, charakteryzują się wysoką efektywnością — zajmują nawet o 50% mniej miejsca, pobierają o 61% mniej mocy, generują o 31% niższe koszty i wymagają o 63% mniej okablowania.

Modułowa architektura optymalizuje wyniki w środowiskach dostosowanych do charakteru obciążenia

Modułowa konstrukcja serwerów HP ProLiant z serii SL4500 umożliwia tworzenie różnych konfiguracji jednostek obliczeniowych i pamięci masowej. Daje to klientom możliwość optymalizacji infrastruktury z uwzględnieniem specyfiki obciążenia i eliminuje potrzebę łączenia w całość niepasujących do siebie elementów sprzętowych.

W oparciu o jedną, ekonomiczną architekturę, serwer HP ProLiant z serii SL4500 może obsługiwać platformę Apache Hadoop wielu producentów, w tym Cloudera i Hortonworks, a także inne oprogramowanie, takie jak OpenStack Cloud i MongoDB.

HP zapewnia większą wydajność i gęstość upakowania

Serwery HP ProLiant SL4500 Gen8 z technologią HP Smart Array oferują najwyższą wydajność w branży. Mogą realizować niemal siedmiokrotnie więcej operacji wejścia-wyjścia na sekundę w porównaniu z dotychczasowymi typami architektury.(2) Dzięki inteligentnej analizie wykonywanej przez HP SmartCache, system będzie optymalizował ruch związany z pamięcią masową, co zmniejszy opóźnienia odpowiedzi i obniży koszty inwestycji początkowych.

Wykorzystywane obecnie serwerownie nie są w stanie pomieścić szybko rosnącej liczby urządzeń pamięci masowej i serwerów niezbędnych do obsługi Big Data. Zmusza to dyrektorów ds. informatycznych do pozyskiwania dodatkowej kosztownej powierzchni na centra przetwarzania danych. Nowe serwery HP ProLiant SL4500 rozwiązują ten problem, zapewniając największą w branży gęstość pamięci masowej — do 240 TB w jednej obudowie stelażowej o wysokości 4,3 U lub 2,16 PB z dziewięcioma serwerami w standardowym stelażu 42 U.(3)
Tak duża gęstość upakowania pozwala klientom znacznie obniżyć koszty oraz osiągać większą wydajność i efektywność.

HP ProLiant Gen8 umożliwia obsługę Big Data, a także upraszcza zarządzanie i serwis

Najnowszy produkt, należący do rodziny HP ProLiant ósmej generacji (Gen8), serwer HP SL4500, jest zbudowany w oparciu o architekturę HP ProActive Insight, której inteligentne funkcje i mechanizmy automatyzacji pozwalają klientom:

  • wyeliminować przestoje i zabezpieczyć cenne dane dzięki zautomatyzowanej ochronie danych i funkcji HP Predictive Spare Activation, która przenosi dane na inne urządzenie zanim pojawią się awarie;
  • zapewnić maksymalną produktywność serwera dzięki funkcji HP Active Health oraz zautomatyzować uaktualnianie oprogramowania układowego z wykorzystaniem funkcji HP Smart Update;
  • korzystać z najszerszej w branży oferty usług, pomocy technicznej i rozwiązań gwarancyjnych w oparciu o funkcję HP Insight Online;
  • obniżyć koszty zasilania centrum przetwarzania danych i zwiększyć moc obliczeniową w przeliczeniu na wat nawet o 70% w porównaniu z poprzednią generacją, dzięki inteligentnej infrastrukturze HP(4).

Szersza oferta serwerów umożliwiających skalowanie

Firma HP poinformowała także o aktualizacji swojej oferty rozwiązań do wysokowydajnych obliczeń (ang. high-performance computing — HPC), które umożliwiają osiąganie znacznie większej wydajności dzięki najnowszej technologii procesorów produkowanych przez firmy Intel i NVIDIA.

Serwer HP ProLiant SL270s Gen8 oferuje bardzo dużą gęstość upakowania procesorów — umożliwia pracę ośmiu koprocesorów Intel® Xeon Phi™ lub ośmiu procesorów graficznych NVIDIA® Kepler™ na jednym serwerze. Serwery HP ProLiant SL270s i SL250s Gen8 obsługują teraz najnowsze procesory graficzne NVIDIA Kepler i nowe koprocesory Intel Xeon Phi, co pozwala klientom wybrać najlepszy akcelerator lub procesor do danego rodzaju obciążenia.

Źródło: http://www.dlp-expert.pl/news/id,299/pierwszy_w_branzy_serwer_zaprojektowany_z_mysla_o_big_data.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *