WARSZAWA, 5 czerwca 2014 r. – Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), czołowy światowy dostawca rozwiązań open source, zapowiedział wprowadzenie ulepszeń w technologii Linux Containers (LXC). Usprawnią one dostarczanie i koordynowanie aplikacji w systemach fizycznych, maszynach wirtualnych oraz chmurach prywatnych i publicznych z wykorzystaniem kontenerów i technologii Docker. Ulepszenia te obejmują:

 • Projekt Atomic. Nowy projekt społecznościowy mający na celu opracowanie technologii tworzenia lekkich hostów pod kontenery w oparciu o ekosystem Linuksa. Narzędzia powstałe w ramach projektu Atomic umożliwią stworzenie nowej odmiany systemu Red Hat Enterprise Linux – Red Hat Enterprise Linux Atomic Host — który ma zadebiutować wraz z wydaniem Red Hat Enterprise Linux 7.
 • GearD. Nowy projekt społeczności OpenShift Origin, który ma umożliwić szybkie tworzenie, ciągłą integrację, dostarczanie i wdrażanie kodu aplikacji w kontenerowych środowiskach aplikacyjnych.
 • Program High-Touch Beta. Rozszerzenie programu Red Hat Enterprise Linux 7 High-Touch o system Red Hat Enterprise Linux Atomic Host i kontenerowe technologie Docker. Program umożliwi wybranym klientom ocenę tych nowych technologii kontenerowych w środowiskach aplikacyjnych.

Linuxowe kontenery i Docker szybko stają się kluczowymi technologiami dostarczania aplikacji open source. Łączą one lekką izolację aplikacji z elastycznością wdrożeń opartych na obrazach, dzięki czemu zapewniają m.in.:

 • Przenośność aplikacji. Możliwość wdrażania kontenera aplikacji na różnorodnych hostach.
 • Minimalne rozmiary. Ograniczenie zasobów wymaganych do wdrażania nowych kontenerów aplikacji.
 • Uproszczone utrzymanie. Ograniczenie nakładu pracy i ryzyka związanego z wprowadzeniem poprawek do aplikacji i zależnego kodu.
 • Niższe koszty wdrożeń. Przedsiębiorstwa mogą tworzyć, testować i certyfikować aplikacje w jednym środowisku wykonawczym.

Kontenerowe technologie open source torują drogę do otwartej chmury hybrydowej. Jest ona zoptymalizowana pod kątem aplikacji i może uprościć cały cykl ich życia – od tworzenia i wdrażania do utrzymywania i zarządzania. W sytuacji, gdy coraz więcej przedsiębiorstw przyjmuje filozofię DevOps, RedHat oczekuje, że technologie kontenerowe odegrają istotną rolę w sposobie dostarczania i zarządzania aplikacjami przez organizacje.

W obliczu rosnącej popularności rozwiązań typu Infrastructure-as-a-Service (IaaS) i Platform-as-a-Service (PaaS) kontenery aplikacji mogą również zapobiec uzależnieniu się od jednego producenta. Dzięki oddzieleniu aplikacji od usług infrastrukturalnych aplikacje kontenerowe mogą swobodnie przemieszczać się nie tylko między różnymi chmurami, ale również między środowiskami fizycznymi a wirtualnymi, zużywając tylko tyle zasobów, ile potrzebują, i zapewniając niezwykłą elastyczność, jaką powinna cechować się otwarta chmura hybrydowa.

Poprzez nowe inicjatywy firma Red Hat stara się zapewnić przejrzystość i standaryzację, która pomogła skodyfikować inne ekosystemy technologiczne – od wirtualizacji do chmury i kontenerów.

„Atomowe” hosty kontenerowe

Projekt Atomic ma na celu dostarczenie technologii do tworzenia systemów operacyjnych o małych rozmiarach na użytek aplikacji kontenerowych, które będzie można zastosować do systemów Fedora, CentOS i Red Hat Enterprise Linux. „Atomowy” host kontenerowy zapewnia kluczowe funkcje do uruchamiania kontenerów aplikacji, takich jak Docker. Jednocześnie ma niewielkie rozmiary i umożliwia całościowe aktualizacje. Upraszcza to utrzymanie, a jednocześnie zapewnia wyższy stopień weryfikacji i kontroli, a nawet umożliwia cofanie zastosowanych aktualizacji.

W ramach projektu Atomic powstanie społeczność dla hostów Fedora i CentOS, a także nowa wersja systemu Red Hat Enterprise Linux: Red Hat Enterprise Linux Atomic Host. System ten łączy elastyczność, lekkość i modularność kontenerów z niezawodnością i bezpieczeństwem Red Hat Enterprise Linux w obrazie o ograniczonych rozmiarach. Umożliwi on łatwe przenoszenie certyfikowanych aplikacji Red Hat Enterprise Linux między systemami fizycznymi, maszynami wirtualnymi oraz chmurami prywatnymi i publicznymi.

Red Hat Enterprise Linux Atomic Host dziedziczy kluczowe funkcje systemu Red Hat Enterprise Linux, takie jak:

 • systemd. Zaawansowany, elastyczny menedżer procesów, który pomoże w zarządzaniu kontenerami.
 • Security-Enhanced Linux (SELinux). Bezpieczeństwo klasy militarnej oraz izolacja w środowisku kontenerowym.
 • Zgodność z systemem Red Hat Enterprise Linux 7, a także z certyfikowanymi ekosystemami Red Hat Enterprise Linux i Linux Containers.

 

Usługi deweloperskie i aplikacyjne

W ramach projektu GearD Red Hat pomaga klientom wykorzystać potencjał aplikacji kontenerowych. Red Hat oczekuje, że nowe usługi deweloperskie i aplikacyjne GearD w OpenShift Origin — projekcie open source, który stanowi fundament dla oferty rozwiązań OpenShift PaaS firmy Red Hat — przyczynią się do przyszłych innowacji zarówno w OpenShift Enterprise, jak i OpenShift Online.

Program GearD stworzono, aby zapewnić:

 • Integrację między kontenerami aplikacji a technologiami wdrożeniowymi w rodzaju Git, co pozwoli deweloperom szybko przejść od kodu źródłowego do stosu aplikacji kontenerowych wdrożonych w systemach produkcyjnych.
 • Możliwość łączenia i koordynowania wielu kontenerów aplikacji w wielu hostach kontenerowych. Pozwoli to na wdrażanie złożonych, kompozytowych aplikacji z efektywnym wykorzystaniem zasobów infrastrukturalnych.
 • Elastyczny i dynamiczny routing ruchu sieciowego aplikacji kompozytowych.
 • Dodatkowe usługi uwzględniające potrzeby deweloperów aplikacji i administratorów IT, którzy wdrażają i wykorzystują platformy aplikacji kontenerowych oraz praktyki DevOps.

Dostępność

Społecznościowe projekty Atomic i GearD są już dostępne w witrynach odpowiednio www.projectatomic.io i openshift.github.io/geard.

Program High-Touch Beta obejmujący Red Hat Enterprise Linux Atomic Host i technologie kontenerowe Docker będzie dostępny dla wybranych klientów w nadchodzących miesiącach. Ogólna dostępność systemu Red Hat Enterprise Linux Atomic Host zostanie zapowiedziana później.

Wypowiedzi

Paul Cormier, prezes, Product and Technologies, Red Hat

„W miarę, jak chmura staje się technologią masową, a korporacyjne działy IT zaczynają kłaść nacisk na aplikacje, a nie infrastrukturę, system operacyjny nabiera większego znaczenia, jeśli chodzi o wspieranie aplikacji i infrastruktury bez rezygnowania z podstawowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa, stabilności i łatwości zarządzania. Nasze nowo zapowiedziane rozwiązania kontenerowe, w tym Red Hat Enterprise Linux Atomic Host, przybliżą realizację tej wizji, pomagając przedsiębiorstwom usprawnić dostarczanie aplikacji z wykorzystaniem technologii Linux Containers i Docker, a jednocześnie umożliwiając swobodne przemieszczanie się aplikacji między środowiskami chmurowymi, wirtualnymi i fizycznymi, co jest kluczową cechą otwartej chmury hybrydowej”.

 

Eric Brewer, wiceprezes ds. infrastruktury, Google

„W Google wykorzystujemy kontenery aplikacji Linuksa jako wsparcie dla naszych systemów produkcyjnych. Oferują one wysoki poziom izolacji oraz elastyczność wdrożeniową, która ogranicza złożoność zarządzania aplikacjami rozproszonymi i zwiększa naszą ogólną efektywność operacyjną. Zapoczątkowaliśmy społeczności open source związane z używanymi przez nas technologiami (takimi jak Linux Control Groups oraz LMCTFY, nasz stos kontenerów aplikacji) i blisko współpracujemy z firmą Red Hat, aby przyczynić się do stworzenia rozwiązań, które umożliwią niezawodny hosting kontenerów aplikacji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *