WARSZAWA, 10 czerwca 2014 r. – Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), czołowy światowy dostawca rozwiązań open source, poinformował o dostępności Red Hat Enterprise Linux 7. Najnowsza wersja sztandarowej platformy Red Hat stanowi podstawę dla otwartej chmury hybrydowej oraz obsługuje korporacyjne obciążenia robocze w ramach infrastruktury konwergentnej. Zbudowany z myślą o potrzebach współczesnych centrów danych oraz wymaganiach środowisk IT następnej generacji, Red Hat Enterprise Linux 7 może napędzać różnorodne korporacyjne systemy IT, od kontenerów aplikacyjnych do usług chmurowych.

Paul Cormier, prezes, produkty i technologie, Red Hat

„W ciągu minionych 12 lat Red Hat Enterprise Linux zmienił krajobraz przetwarzania danych w przedsiębiorstwach. Od firm z listy Fortune 500 do międzynarodowych giełd, agencji rządowych, internetowych startupów i wielu największych światowych chmur, Red Hat Enterprise Linux wyznaczał standardy korporacyjnego systemu operacyjnego. Red Hat Enterprise Linux 7 podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej i dostarcza klientom technologie IT nowej generacji. W miarę, jak zacierają się granice między systemami fizycznymi, wirtualnymi i chmurowymi, Red Hat dostarcza prawdziwą platformę otwartej chmury hybrydowej, która oferuje niezależnym twórcom oprogramowania i ich aplikacjom spójne środowisko uruchomieniowe, które obejmuje systemy fizyczne, maszyny wirtualne oraz chmury publiczne i prywatne. Będzie to miało kluczowe znaczenie, kiedy działające lokalnie aplikacje  zostaną przeniesione do chmury”.

Od czasu premiery, ponad 10 lat temu, Red Hat Enterprise Linux stał się główną platformą linuksową klasy korporacyjnej, która wyznacza branżowe standardy wydajności, skalowalności i bezpieczeństwa. Dziś Red Hat Enterprise Linux jest wiodącym systemem w centrach danych i w chmurze. Ponad 90 proc. firm z listy Fortune 500 2013, a także organizacje z niemal każdej branży i całego świata, korzysta z systemu Red Hat Enterprise Linux.

Jay Lyman, starszy analityk, 451 Research

„Red Hat Enterprise Linux 7 pomaga wprowadzić nowe technologie, takie jak Linux Containers i powiązane oprogramowanie Docker, do większych środowisk korporacyjnych, oferując stabilność i certyfikaty, których wymagają przedsiębiorstwa. Jest to niezwykle istotne, ponieważ coraz więcej organizacji łączy nowe technologie i metodologie — na przykład chmurę, programowanie „zwinne” i podejście DevOps — z istniejącą infrastrukturą, procesami i sposobami zarządzania”.

Serwery fizyczne, maszyny wirtualne, infrastruktura jako usługa (IaaS) i platforma jako usługa (PaaS) stwarzają niezawodne środowisko centrum danych, które spełnia nieustannie zmieniające się potrzeby biznesowe. Uwzględniając heterogeniczne realia współczesnych środowisk IT, Red Hat Enterprise Linux 7 pozwala wykorzystać innowacje, takie jak Linux Containers oraz przetwarzanie dużych zbiorów danych (Big Data), na systemach fizycznych, maszynach wirtualnych i w chmurze — otwartej chmurze hybrydowej.

Mark Driver, wiceprezes i dyrektor działu badań, Gartner

„Gartner przewiduje, że do 2015 r. przynajmniej 95 proc. typowych organizacji IT będzie wykorzystywać pewne elementy OSS – bezpośrednio lub pośrednio – w rozwiązaniach IT o znaczeniu krytycznym”.

Spełnianie wymagań środowisk IT następnej generacji

Korporacyjne działy IT nie są zawieszone w próżni; technologia rozwija się dynamicznie, a innowacje pojawiają się niemal każdego dnia, obiecując większą efektywność operacyjną oraz możliwość szybkiego reagowania na nagłe zmiany biznesowe. Red Hat Enterprise Linux 7 oferuje klientom możliwość elastycznego spełnienia tych nowych potrzeb bez zwiększania złożoności – od szybkiego wdrażania aplikacji za pomocą bezpiecznych, lekkich kontenerów do skalowania infrastruktury pod kątem Big Data z wykorzystaniem nowych i ulepszonych systemów plików. Kluczowe funkcje systemu Red Hat Enterprise Linux 7 to między innymi:

  • Ulepszone rozwijanie, dostarczanie, przenoszenie i izolowanie aplikacji z wykorzystaniem technologii Linux Containers, w tym Dockera, we wdrożeniach fizycznych, wirtualnych i chmurowych, a także w środowiskach rozwojowych, testowych i produkcyjnych.
  • Istotne ulepszenia systemów plików, w tym wykorzystanieXFS jako domyślnego systemu plików, który skaluje się do pojemności 500 TB.
  • Relacje zaufania między domenami pozwalają łatwo zapewnić użytkownikom Microsoft Active Directory bezpieczny dostęp do domen Microsoft Windows i Red Hat Enterprise Linux. Dzięki temu Red Hat Enterprise Linux może współegzystować z innymi systemami w heterogenicznych centrach danych.
  • Wydajne i bezpieczne środowiska rozwojowe i uruchomieniowe oraz narzędzia do dostarczania i diagnozowania aplikacji, zintegrowane z platformą i gotowe do obsługi kontenerów.

Zarządzanie współczesnym centrum danych

Red Hat Enterprise Linux 7 nie tylko dostarcza funkcji zaprojektowanych pod kątem przyszłych innowacji, ale również uwzględnia dzisiejsze potrzeby technologiczne. Rosnący popyt na złożone systemy, usługi na żądanie oraz skuteczne zabezpieczenia sprawia, że zespoły IT domagają się większej kontroli, klarowności i skalowalności bez konieczności wdrażania dziesiątek wyspecjalizowanych narzędzi. Niezależnie od skali, zakresu i złożoności wdrożenia, Red Hat Enterprise Linux 7 jest katalizatorem innowacyjności w przedsiębiorstwie. Przy tym zapewnia bezpieczeństwo klasy militarnej, niezawodność w zastosowaniach krytycznych, a także wydajność, łatwość użycia i funkcje, które pozwalają utrzymać ciągłą sprawność systemu, w tym m.in.:

  • Innowacyjne składniki infrastrukturalne, takie jak systemd, nowy standard zarządzania procesami, usługami, zabezpieczeniami i innymi zasobami.
  • Wbudowane profilowanie, dostrajanie i koordynowanie wydajności do optymalizowania i łatwego skalowania systemu.
  • Zunifikowane narzędzia administracyjne i branżowy standard zarządzania OpenLMI do sprawnej administracji i konfiguracji systemu.
  • Ulepszone izolowanie i zabezpieczanie aplikacji z wykorzystaniem kontenerów, które chronią zarówno przed niezamierzonymi zakłóceniami, jak i złośliwymi atakami.

Ekosystem Red Hat Enterprise Linux 7

Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań biznesowych firmy Red Hat, za systemem Red Hat Enterprise Linux 7 stoi rozległy, globalny ekosystem usług i wsparcia technicznego. Nowy system będzie wspierany przez poprzez szkolenia praktyczne i program certyfikacji Red Hat- w tym szkolenia w centrach edukacyjnych, wirtualne oraz w siedzibie klienta. Wkrótce zostanie podanych więcej informacji na temat nowej oferty szkoleniowej dla Red Hat Enterprise Linux 7.

Richard Fichera, artykuł na blogu: „Red Hat Releases Red Hat Enterprise Linux 7 – Linux Continues its March to the Top”, Forrester Research, Inc., czerwiec 2014 r.

„Linux nabiera dojrzałości zarówno jako fundament dużych, skalowanych poziomo chmur, jak i kandydat do wykonywania korporacyjnych obciążeń roboczych, które poprzednio działały dobrze tylko w systemach RISC/UNIX albo dużych systemach Microsoft Server”.

Zapraszam do zapoznania się z inforgrafiką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *