QNAP TS-419P

O jakości produktów marki QNAP chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Modele tego producenta, na przemian z Synology, zajmują miejsca w czołówce naszego rankingu. Model TS-419P, który do nas trafił, w dniu pisania tego tekstu plasował się w pierwszej dziesiątce.

Ilość dostępnych opcji i szerokie możliwości konfiguracji a także możliwość zamontowania czterech dysków sprawiają, że QNAP TS-419P to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm, które potrzebują udostępnić duże ilości danych w sieci. Dobra wydajność (choć niższa niż w testowanym wcześniej dwudyskowym TS-239 Pro II) i wysoki poziom bezpieczeństwa danych poniekąd tłumaczą taką a nie inną cenę.

Urządzenie pozwala na zamontowanie maksymalnie czterech dysków SATA (2,5 lub 3,5 cala) o pojemności do 2 TB każdy. Kolejne można dołączać poprzez wbudowane porty USB i eSATA. W ten sposób możemy uzyskać naprawdę pokaźną pojemność. Możliwe opcje ustawień sposobu magazynowania pozwalają na uzyskanie zarówno wysokiej wydajności jak i maksymalnej ochrony przechowywania danych. Do wyboru mamy m.in. RAID 0, 1, 5, 6. Dzięki obsłudze iSCSI możliwe jest również mapowanie zewnętrznych udziałów sieciowych (maksymalnie ośmiu) i udostępnianie ich z poziomu NAS. Wystarczy wówczas, że użytkownik połączy się z TS-419P a uzyska dostęp także to tych zmapowanych udziałów, tak jakby fizycznie znajdowały się na dyskach serwera NAS. W rozległych środowiskach daje to możliwość uproszczenia i ujednolicenia konfiguracji klientów.

Administratorów ucieszy fakt iż pamięć w skonfigurowanej macierzy RAID można rozszerzać „na gorąco” bez utraty danych. Podobnie można wykonać migrację do wyższego poziomu macierzy nawet bez konieczności odłączania zasilania.

QNAP oferuje oczywiście takie funkcje jak serwer SAMBA, FTP, DLNA, serwer wydruku czy WWW z obsługą PHP i MySQL. Dzięki rozszerzeniom QPKG możliwe jest także dodanie innych funkcjonalności jak choćby serwer poczty czy klient MLDonkey. Wbudowana stacja monitoringu pozwala na podgląd i nagrywanie obrazu z podłączonych kamer, a stacja multimedialna na odtworzenie muzyki, filmów czy fotografii bezpośrednio w przeglądarce internetowej klienta.

Oferujący wiele możliwości serwer NAS, który jest w stanie pomieścić cztery dyski twarde o pojemności do 2 TB każdy. Dzięki wielu możliwym do zastosowania konfiguracjom RAID można wykorzystać go zarówno w środowisku gdzie najważniejsze jest bezpieczeństwo danych jak i tam gdzie liczy się wydajność. Wbudowany panel kontrolny z wyświetlaczem LCD pozwala na monitorowanie stanu pracy urządzenia a także na konfigurację podstawowych opcji.

Przydatny, zwłaszcza w środowisku firmowym, okazuje się wbudowany panel z wyświetlaczem LCD. Dzięki niemu mamy dostęp do podstawowych parametrów konfiguracji i informacji o stanie pracy urządzenia bez konieczności uruchamiania interfejsu webowego.

Tyle o zaletach. Jak niemal każde urządzenie, TS-419P ma również wady, choć w tym przypadku nie są one znaczne. Jedną z poważniejszych jest dość głośna praca urządzenia. Podczas spoczynku poziom głośności to raptem niecałe 27 dB, ale podczas pracy dysków wzrasta do ponad 46 dB. Taki poziom hałasu może być na dłuższą metę uciążliwy. Za drugą „wadę” można uznać wysoką cenę sprzętu. Kosztuje on bowiem ponad 2200 zł bez dysków twardych. Z tego powodu jest on raczej poza zasięgiem większości użytkowników domowych.

Zobacz więcej: www.chip.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *