Zastanawiając się nad zakupem serwera NAS do niewielkiej firmy bardzo często użytkownicy poszukują drogich rozwiązań, które niekoniecznie spełnią swoją rolę. Nie wszystkie możliwości zaawansowanych serwerów pamięci masowych będą niezbędne dla kilkunastoosobowej firmy. W takim przypadku warto rozejrzeć się za wydajnymi a jednocześnie prostymi i skalowalnymi rozwiązaniami NAS.DS713+

Znalezienie małego serwera NAS nie jest trudne. W ofercie wielu producentów znajdziemy kilka potencjalnie ciekawych propozycji. Serwery oferują gigabitowe interfejsy sieciowe, 2 kieszenie na dyski twarde oraz obsługę SMB, FTP czy nawet AFP. W wielu jednak przypadkach zakup takiego rozwiązania może mocno ograniczyć możliwości urządzenia z powodu zamkniętego oprogramowania. Pozostaniemy zatem z teoretycznie tanim i w znikomym stopniu skalowalnym urządzeniem, które trudno będzie rozszerzyć o dodatkowe elementy. Początkowa niska cena zakupu w przypadku firmy może okazać się nieekonomicznym wydatkiem. W perspektywie rozwoju okaże się, że kilka terabajtów powierzchni już niedługo będzie za mało a sam serwer nie oferuje nic poza podstawowymi elementami i funkcjami. W takiej sytuacji warto wydać nieco większą kwotę na dużo bardziej uniwersalne, skalowalne a jednocześnie przyjazne w użytkowaniu urządzenie – Synology DiskStation DS713+.

Synology od lat znana jest z dostarczania bardzo ciekawych rozwiązań sieciowych pamięci masowych nie tylko dla dużych przedsiębiorstw ale również dla małych, średnich firm oraz domów i biur. W ofercie producenta stale przybywa nowych, wydajniejszych a jednocześnie coraz ciekawszych NAS-ów. Cechą charakterystyczną dysków Synology jest ich ujednolicony system operacyjny wykonany w technologii Ajax – Synology DiskStation Manager (DSM). To jeden z niewielu systemów zarządzania, który może pochwalić się pełnym okienkowym interfejsem i wielozadaniowością.

Synology DS713+ jest niczym Michał Wołodyjowski z Trylogii Sienkiewicza. Z jednej strony niewielka konstrukcja dwudyskowa wygląda dość skromnie. Prosta czarna konstrukcja a do tego niezwykle cicha i energooszczędna. Z drugiej jeśli potrzeba potrafi pokazać swoje możliwości. Producent prezentując nieco skromniejsze pod względem obsługi dysków twardych rozwiązanie DS713+ dedykuje go dla osób i przedsiębiorstw, które niekoniecznie chcą posiadać gigantyczną powierzchnię na dane. Jednak w razie potrzeby może zostać on błyskawicznie przekształcone w kilkudziesięcioterabajtowe narzędzie. Rozbudowane możliwości konfiguracji dyskowej, wsparcie dla wirtualizacji i system narzędzi administracyjnych pozwolą na bezpieczne przechowywanie danych i uruchomienie skalowalnego środowiska wirtualnego. Wszystko okraszone solidną porcją pakietów dostępnych na wyciągnięcie ręki.

Podsumowanie
plusy:
• wsparcie dla wirtualizacji
• dwa porty ethernet
• port eSATA i USB 3.0, możliwość rozbudowy o stację rozszerzającą
• bogaty pakiet narzędzi dodatkowych
• cicha praca i wydajne chłodzenie
• niewielki pobór energii

Pełny test dostępny na: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/synology-ds713-plus-test/strona/18948.html?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *