Recenzja serwera NAS Buffalo LinkStation Pro

Buffalo LinkStation Pro należy do serwerów jednodyskowych napędzanych bardzo wydajnym komputerem Marvell 6281 1,6 GHz. Przeznaczony jest do obsługi sieci domowych i niewielkich firm. W testowanym egzemplarzu zamontowano terabajtową Barracudę, producent oferuje jeszcze model z dyskiem dwu terabajtowym. Gniazdo USB można wykorzystać do podłączenia dodatkowej pamięci, sterowania zasilaczem awaryjnym albo drukarką.

Serwer pracuje pod kontrolą komputera jednoukładowego Marvell 6281, taktowanego zegarem 1600 MHz. Wspieranym RAM-em wielkości 256 MB. Dysk twardy, Seagate Barracuda 7200.12, jest zamontowany na stałe i podłączony przez interfejs SATA 3Gb/s. Z siecią serwer łączy się przez gigabitowy Ethernet. Urządzenie ma jeszcze wielofunkcyjne gniazdko USB. Serwer ma niezwykły, trójpozycyjny wyłącznik, w którym dodatkowa pozycja na oznaczenie “auto”.

Gniazdka USB mogą służyć do podłączenia drukarki, dodatkowych pamięci flash albo dysku twardego oraz sterowania UPS-em. A także do przyjmowania zrzutu zdjęć z kamery. Niestety pamięci zewnętrznych nie można łączyć z wewnętrznymi w jedną całość, zwłaszcza jeżeli dysk dodatkowy ma w innym miejscu współpracować z Windowsem. Wynika to z innego systemu plików. W serwerze korzysta się z XFS, podczas gdy zewnętrzne napędy muszą być sformatowane na NTFS. W zasadzie nie są one przeznaczone do magazynowania informacji, a raczej do tworzenia i przechowywania kopii zapasowej. Do jej tworzenia wykorzystuje się wyspecjalizowane oprogramowanie NovaBackup dla Windows oraz TimeMachine.

Sterowanie serwerem odbywa się za pomocą wbudowanej strony WWW. Pliki udostępnia się przez SMB, a dodatkowo multimedia – konsolom, telewizorom i innym odbiornikom przez DLNA. Dla Apple’owców mamy obsługę iPhonów, iTunes i iPodów. Dla wszystkich – pobieranie torrentów. Jak z tego widać serwer obsługuje pecety, maki oraz cała gromadę urządzeń multimedialnych.

Komputer jednoukładowy pracujący w Buffalo LinkStation Pro należy aktualnie do najszybszych. Dzięki niemu serwer zapisywał z szybkością 370 i odczytywał 460 Mb/s. Obsługa samego pliku także przebiegała sprawnie. Trwała 13 ms w czasie zapisu i 10 ms podczas odczytu.

Buffalo LinkStation Pro w wersji jednodyskowej najlepiej sprawdzi się w małej sieci domowej. Urządzenie należy do najszybszych i najbardziej wydajnych na rynku. Poza obsługą sieci lokalnej serwer może udostępniać niektóre funkcje przez Internet. Oprogramowanie ma wiele pożytecznych funkcji. Można uruchomić serwer mediów zgodny z DLNA/UPnP, obsługę iTunes, stacje multimedialne oraz pobierania z Internetu bez pomocy komputera. Jest także specjalny program do tworzenia kopii zapasowych.

Źródło: http://www.pcworld.pl/testy/opis/NAS00028-Buffalo_LinkStation_Pro.html

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP High Availability (Beta) — zachowaj ciągłość działania krytycznych systemów

Taipei, Tajwan, maja 1, 2025 - QNAP® Systems, Inc. wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań komputerowych, sieciowych…

13 godzin ago

IT 2025: Bezpieczeństwo, AI i sprzęt w natarciu!

📦 Najnowsze wieści ze świata IT: fuzje, nowinki sprzętowe i partnerstwa (kwiecień 2025) Branża technologiczna…

14 godzin ago

Pamięć przyszłości: szybciej, więcej, ekologicznie!

💡 Lepsze nośniki i zielona technologia – najnowsze wieści ze świata pamięci masowej Przemysł pamięci…

16 godzin ago

Nowa era pamięci: SSD Gen5, 24 TB i immersja danych

🔍 Najnowsze wieści ze świata pamięci masowej – 22 kwietnia 2025 W dynamicznie zmieniającej się…

1 dzień ago

Synology DS925+ garść informacji.

Synology zapowiada wprowadzenie na rynek DiskStation DS925+ i modułu rozszerzeń DX525 „Modele z serii Plus…

1 dzień ago

QNAP wzbogaca Qsirch o funkcję wyszukiwania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji typu RAG

Tajpej, Tajwan, kwietnia 15, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 tygodnie ago