Buffalo LinkStation Pro należy do serwerów jednodyskowych napędzanych bardzo wydajnym komputerem Marvell 6281 1,6 GHz. Przeznaczony jest do obsługi sieci domowych i niewielkich firm. W testowanym egzemplarzu zamontowano terabajtową Barracudę, producent oferuje jeszcze model z dyskiem dwu terabajtowym. Gniazdo USB można wykorzystać do podłączenia dodatkowej pamięci, sterowania zasilaczem awaryjnym albo drukarką.

Serwer pracuje pod kontrolą komputera jednoukładowego Marvell 6281, taktowanego zegarem 1600 MHz. Wspieranym RAM-em wielkości 256 MB. Dysk twardy, Seagate Barracuda 7200.12, jest zamontowany na stałe i podłączony przez interfejs SATA 3Gb/s. Z siecią serwer łączy się przez gigabitowy Ethernet. Urządzenie ma jeszcze wielofunkcyjne gniazdko USB. Serwer ma niezwykły, trójpozycyjny wyłącznik, w którym dodatkowa pozycja na oznaczenie „auto”.

Gniazdka USB mogą służyć do podłączenia drukarki, dodatkowych pamięci flash albo dysku twardego oraz sterowania UPS-em. A także do przyjmowania zrzutu zdjęć z kamery. Niestety pamięci zewnętrznych nie można łączyć z wewnętrznymi w jedną całość, zwłaszcza jeżeli dysk dodatkowy ma w innym miejscu współpracować z Windowsem. Wynika to z innego systemu plików. W serwerze korzysta się z XFS, podczas gdy zewnętrzne napędy muszą być sformatowane na NTFS. W zasadzie nie są one przeznaczone do magazynowania informacji, a raczej do tworzenia i przechowywania kopii zapasowej. Do jej tworzenia wykorzystuje się wyspecjalizowane oprogramowanie NovaBackup dla Windows oraz TimeMachine.

Sterowanie serwerem odbywa się za pomocą wbudowanej strony WWW. Pliki udostępnia się przez SMB, a dodatkowo multimedia – konsolom, telewizorom i innym odbiornikom przez DLNA. Dla Apple’owców mamy obsługę iPhonów, iTunes i iPodów. Dla wszystkich – pobieranie torrentów. Jak z tego widać serwer obsługuje pecety, maki oraz cała gromadę urządzeń multimedialnych.

Komputer jednoukładowy pracujący w Buffalo LinkStation Pro należy aktualnie do najszybszych. Dzięki niemu serwer zapisywał z szybkością 370 i odczytywał 460 Mb/s. Obsługa samego pliku także przebiegała sprawnie. Trwała 13 ms w czasie zapisu i 10 ms podczas odczytu.

Buffalo LinkStation Pro w wersji jednodyskowej najlepiej sprawdzi się w małej sieci domowej. Urządzenie należy do najszybszych i najbardziej wydajnych na rynku. Poza obsługą sieci lokalnej serwer może udostępniać niektóre funkcje przez Internet. Oprogramowanie ma wiele pożytecznych funkcji. Można uruchomić serwer mediów zgodny z DLNA/UPnP, obsługę iTunes, stacje multimedialne oraz pobierania z Internetu bez pomocy komputera. Jest także specjalny program do tworzenia kopii zapasowych.

Źródło: http://www.pcworld.pl/testy/opis/NAS00028-Buffalo_LinkStation_Pro.html