QNAP TS-259 Pro+ to w chwili publikacji tekstu zwycięzca naszego rankingu. Na tak dobry rezultat wpływ mają zarówno jego wydajność, bogate wyposażenie jak i bardzo rozbudowana funkcjonalność, dzięki której sprzęt sprawdzi się w bardzo wielu, rozmaitych zastosowaniach.

Urządzenie jest unowocześnioną wersją TS-259 Pro, tym razem napędzaną dwurdzeniowym procesorem Intel Atom taktowanym zegarem 1,8 GHz, Sprzęt wyposażono też w 1 GB pamięci RAM. Z tyłu obudowy znajdziemy dwa gigabitowe porty LAN umożliwiające, podobnie jak w modelach Synology, wykorzystanie mechanizmów failover i load balancing. Możliwa jest także praca obydwu interfejsów w oddzielnych sieciach. W ostatnim przypadku administrator ma możliwość przypisania praw dostępu także w zależności od sieci z której przychodzi zapytanie. Prócz wspomnianych, z tyłu umieszczono dwa porty eSATA oraz cztery USB 2.0. Piąty port USB znajduje się na przednim panelu, tuż pod przyciskiem szybkiego backupu.

Funkcjonalnie TS-259 Pro+ nie różni się od innych produktów serii Turbo Station. My mieliśmy okazję przetestować go już z najnowszym oprogramowaniem w wersji 3.7. W porównaniu do wersji 3.6 wprowadzono kilka udogodnień i rozszerzeń. Pojawiła się m.in. pełna obsługa Windows ACL, dla każdego folderu możliwe jest przypisanie odrębnych uprawnień z poziomu Eksploratora Windows. Uprawnienia te są automatycznie stosowane także dla AFP, FTP, Samby i webowego menedżera plików. Pojawiły się także foldery domowe dla poszczególnych użytkowników.

Unowocześniono stację monitoringu, m.in. poprzez dodanie obsługi wielu modeli kamer oraz wsparcia dla ONVIF. Użytkownik ma też możliwość skorzystania z aplikacji VMobile dla Androida lub iOS, pozwala ona na podgląd na żywo jak również przeglądanie materiałów zapisanych w pamięci. W najnowszej wersji Turbo NAS Firmware pojawił się też kosz sieciowy, który przechowuje przez zdefiniowany wcześniej czas, skasowane pliki, dzięki czemu istnieje możliwość przywrócenia tych, usuniętych przez pomyłkę. Rozszerzono też możliwości aplikacji Photo Station, która teraz wspiera geo-tagging, edycję zdjęć przez Pixlr, współdzielenie ich w portalach społecznościowych czy choćby podgląd fotografii w formacie RAW.

Także pod względem wydajności TS-259 Pro+ wypada rewelacyjnie. Prędkość transferu plików przez jeden port LAN zbliża się do granicy przepustowości, w przypadku agregacji portów można się spodziewać wyników jeszcze lepszych. W naszych testach uzyskaliśmy odpowiednio ok. 105 i 111 MB/s dla zapisu i odczytu danych przez SMB z użyciem pojedynczego portu. Uzyskiwana wydajność i ogromna funkcjonalność urządzenia pozwala z czystym sumieniem polecić je jako solidne rozwiązanie dla małych i średnich firm. Jedynym mankamentem może być dość długi czas uruchamiania urządzenia, ok. 3,5 minuty. Alternatywą dla niego mogą być Synology DS712+ lub, jeśli nie zależy nam na dwóch portach LAN i aż tak wysokiej wydajności, QNAP TS-219P II.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/qnap-ts-259-pro-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *