qsan-p600q-d212Firma Qsan specjalizuje się w produkcji profesjonalnych systemów do przechowywania i przetwarzania danych. W swoim portfolio firma ma rozwiązanie Unified Storage, iSCSI SAN, FC SAN oraz SAS, które charakteryzują się dużą wydajnością, niezawodnością oraz skalowalnością. W tym artykule zaprezentujemy wam system iSCSI SAN firmy Qsan na przykładnie modelu P600Q – D212.

Seria P600Q jest dostępna łącznie w sześciu opcjach: obudowa 12, 16 i 24 dyskowa oraz wyposażona w jeden lub dwa kontrolery RAID (oczywiście w pełni sprzętowe rozwiązanie, z opcją podtrzymania bateryjnego).

W obudowie możemy montować zarówno dyski twarde ze złączami SAS lub SATA oraz dyski SSD. Z urządzeniem są dostarczane tacki do dysków, które umożliwiają montaż dysków o wielkości 3,5 lub 2,5 cala. Firma Qsan dostarcza listę dysków kompatybilne z macierzą, są to dyski, które są ogólnie dostępne na rynku.

W opisywanym modelu możemy zamontować 12 dysków, na których możemy utworzyć RAID 0,1,3,5,6,10,30,50,60. Plusem firmy Qsan jest to, że nie ogranicza nas do stosowanie tylko jednego typu dysków, przykładowo możemy stworzyć grupę RAID 10 z 4 dysków, w której skład wejdą tylko wolne dyski ze złączem SATA III, na których będą przechowywane dane użytkowników. Z kolejnych 4 dysków SAS możemy utworzyć kolejną grupę RAID, na której będziemy przechowywać bazy danych, które wymagają dużej ilości IOPS. Gdy w przyszłości zabraknie miejsca to możemy wykorzystać pozostałe cztery zatoki, po włożeniu nowych dysków istniejące wolumeny możemy rozbudować podczas pracy w prosty sposób bez utraty danych i konieczności wyłączenia usług uruchomionych na macierzy. Jeżeli zapełnimy 12 dysków, to też nie ma większej tragedii ponieważ mamy możliwość rozbudowy pojemności macierzy przez podłączenie zewnętrznych półek J300. Półki mogą mieć dwa lub jeden kontroler i mogą pomieścić 12, 16 lub 24 dyski. Podłączamy je do macierzy przez porty mini SAS, system dzięki półką J300 maksymalnie możemy rozbudować do 192 dysków, w przypadku zastosowania dysków 4TB uzyskujemy powierzchnię, bagatela 768 TB !

Macierz jest w pełni redundantna, mamy dwa moduły wentylatorów, redundantne zasilacze oraz dwa kontrolery. Wszystko możemy wymieniać podczas pracy urządzenia, bez wyłączania usług na nim uruchomionych. Dzięki takiej budowie, macierz zapewnia dużą niezawodność pracy.

W modelu P600Q – D212 są zamontowane dwa sprzętowe kontrolery RAID pracujące w trybie active-active. Cache pojedynczego kontrolera w standardzie ma 4GB i może być rozbudowana do 8GB, pamięć cache jest podtrzymywana przez moduły bateryjne BBM – każdy kontroler ma dedykowany moduł. Kontrolery z serii P600 mają dwa porty 10 Gigabit oraz dwa porty 1 Gigabit, które natywnie obsługują iSCSI. Oprócz tego mamy dedykowany port RJ-45 do zarządzania macierzą, porty iSCSI obsługują LACP, trunking oraz multi path. Kontrolery montowane w macierzy wykorzystują bardzo wydajny procesor Intel Xeon C3528, plusem systemów Qsan jest to, że kontrolery są od podstaw projektowane i produkowane przez firmę Qsan dzięki czemu mamy zapewnioną stabilność pracy i unikamy problemów związanych z kompatybilnością poszczególnych komponentów.

Qsan w porównaniu do konkurencji wprowadził ciekawe rozwiązania mające na celu zapewnić jak najdłuższą pracę serwera. Przykładowo systemy konkurencji po wgraniu nowego oprogramowania kontrolera wymuszają na nas ponowne uruchomienie całej macierzy. W systemach Qsan aktualizacją oprogramowania odbywa się niezależnie dla każdego kontrolera, oczywiście restart też jest wymagany, ale nie całej macierzy, a samego kontrolera, w momencie gdy aktualizowany kontroler się restartuje drugi przejmuje jego funkcjonalność.

Innym przykładem jest awaria całego systemu u konkurencji w przypadku, gdy w tym samym czasie awarii ulegnie kontroler w macierzy jak i w obudowie rozbudowującej.

RAID

W macierzach Qsan kontrolery tworzą dodatkowo zapasowe połączenie przez backplane. Co za tym idzie taka sama awaria nie ma wpływu na działanie systemu jak to ma miejsce u konkurencji.

qsanha

W celu zabezpieczenia danych Qsan umożliwia tworzenia grup dysków typu Global Spare oraz Dedykowany Global Spare. GS to grupa dysków zapasowych, których zadaniem jest natychmiastowe zastąpienia uszkodzonych dysków twardych, bez znaczenie do której grupy RAID są przypisane. DGS to grupa dysków zapasowych dedykowana tylko dla wybranej grupy RAID, oznacza to, że jak uszkodzeniu ulegnie dysk z grupy RAID, która nie ma przypisanego DGS to taki dysk nie zostanie automatycznie odbudowany przez dysk z puli DGS.

snapshot

Qsan umożliwia wykonywanie snapshotów dla LUN-ów, które są zapisywane w momencie gdy system wykryje, że oryginalne dane są zapisywane. Dzięki takiemu podejściu do sprawy oszczędzamy miejsce na macierzy, przykładowo jeżeli LUN ma 30 GB danych,  po wykonaniu migawki zajmuje ona 0 GB. W momencie gdy nadpiszemy 3GB danych to oryginalne dane trafiają do migawki, w tym momencie LUN zajmuje 30GB, a migawka 3GB, co w sumie daje nam 33GB. U konkurencji jak zrobimy migawkę LUN-a, który ma wielkość 30GB to migawka natychmiast zajmuje tyle samo tj. 30GB, co za tym idzie razem mamy zajęte 60GB. Każdy snapshot możemy odzyskać bezpośrednio na oryginalny LUN lub na nowo utworzony LUN. Snapshot, z którego zostaną odzyskane dane, automatycznie zostaje usunięty żeby zwolnić miejsce, które zajmuje. U konkurencji nie jest to robione automatycznie więc jeżeli zapomnimy go usunąć to znowu niepotrzebnie tracimy miejsce. Dodatkowo Qsan wspiera asynchroniczną replikację blokową w obrębie tej samej grupy RAID, między dwoma różnymi grupami RAID, między dwoma urządzeniami Qsan w tej samej sieci LAN oraz dwoma urządzeniami Qsan przez sieć WAN.

qthin

Qsan wspiera także Thin provisioning, jest to technologia umożliwiająca alokacją bloków w czasie rzeczywistym. „Thin provisioning” w sumie prezentuje hostom i serwerom więcej przestrzeni niż w rzeczywistości znajduje się na macierzy. Innymi słowy „Thin provisioning” alokuje przestrzeń dyskową, która w rzeczywistości jeszcze nie istnieje. Jest to swego rodzaju wirtualizacja, która normalnie polega na alokacji logicznej puli fizycznych zasobów, co pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów serwera. W „Thin provisioning” wirtualizacja polega na alokacji logicznej puli z fizycznej przestrzeni dyskowej. Dzięki temu przestrzeń dyskowa jest współdzielona między wszystkimi wolumenami utworzonymi na macierzy. Gdy jakieś dane zostaną zapisane na jednym z wolumenów wtedy automatycznie wolna przestrzeń zostanie pomniejszona o wielkość już zapisanych danych.

Macierzą zarządza się z poziomu aplikacji Qcentral, która umożliwia zarządzanie kilkoma urządzeniami firmy Qsan w sposób scentralizowany. W Qcentral możemy definiować różne poziomy uprawnień dla różnych administratorów, przykładowo możemy mieć administratora, który może zmieniać tylko ustawienia sieci, podczas gdy inny administrator ma tylko uprawnienia do zarządzania LUN-ami.

2

Firma Qsan dzięki wykorzystaniu QiSOE (Qsan iSCSI offload engine) zwiększa wydajność iSCSI o 30% przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia procesora o 25%. W rezultacie Qsan P600Q-D212 dostarcza 640 000 IOPS i przepustowość 4000MB/s. Warto dodać, że firma Qsan jako pierwsza na świecie zaimplementowała kartę Intel X540 (10GbaseT Ethernet).

Model P600Q uzyskał certyfikat zgodności z systemów do wirtualizacji tj. Window Hyper-V, Citrix oraz Vmware. Na uwagę zasługuje informacja, że Vmware jest wspierany na poziomie VAAI tj. API dla macierzy. Co to daje w praktyce? W przeszłości gdy nie mieliśmy VAAI gdy serwer z Vmware chciał skopiować obraz maszyny wirtualnej przechowywanej na macierzy Qsan to musiał go przenieść na swoje dyski, gdzie następnie musiał go sklonować i po wszystkim ponownie przesłać do macierzy. Obecnie serwer z Vmware wysyła komendę do macierzy Qsan, a ta w obrębie własnych zasobów klonuje wskazany przez macierz obraz. Reasumując VAAI odciąża serwer z Vmware, który teraz swoje zasoby może wykorzystać na wykonywanie innych czynności.

P600Q w standardzie ma 3 lata gwarancji NBD, które można rozbudować do lat 5 on-site. Producent przed zakupem daje możliwość nieodpłatnego przetestowania macierzy, w tym celu należy skontaktować się z oficjalnym dystrybutorem firmą EPA Systemy. Podsumowując P600 to bardzo przemyślany system SAN, który bez wątpienia charakteryzuje się dużą wydajnością, funkcjonalnością, niezawodnością oraz skalowalnością. Niczym nie ustępuje takim marką jak IBM, HP czy Dell, może poza ceną, która jest dwa razy mniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *