WD to producent znany w szczególności z dysków twardych wewnętrznych i zewnętrznych, oraz urządzeń multimedialnych.  O WD pisaliśmy niedawno w kontekście nowych dysków wewnętrznych WD RED, dedykowanych dla NAS-ów . Dotychczas WD koncentrowało się w urządzeniach konsumenckich. Teraz WD startuje z nową linią urządzeń NAS pod nazwą Sentinel DX4000 – dedykowaną do małych i średnich biur. To „atak” WD w segment urządzeń dla małego i średniego biznesu, sprawdźmy czy udany…

Kluczowe elementy WD Sentinel
1. System Windows Storage Server (2008 R2 Essentials) to wersja system Windows dedykowana dla systemów NAS. Niestety Microsoft nie do końca dotrzymuje kroku NASowym tajwańskim tygrysom – nie znajdziemy tu bogactwa funkcji z serwerów Synology czy Qnap. Broni się natomiast pełną kompatybilnością z maszynami opartymi na rodzinie Windows, oraz sprawnym systemem backupu komputerów i serwerów w sieci.

Windows Storage Server 2008 R2 Essentials – wybrane parametry:
Liczba użytkowników: 25
Obsługiwana Pamięć: 8GB
Obsługiwana ilość CPU: 1
Domena Windows: Tak
Dostęp zdalny: Tak
Server Backup: Tak
Client Backup: Tak
Media Streaming: Tak

2. Sprzęt
Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda bardzo profesjonalnie. Estetycznie i solidnie  wykonane urządzenie z wyświetlaczem LCD zaprezentuje się okazale zarówno w domu jak i biurze.


Specyfikacja:
Procesor: Intel Atom D525 1,8GHz
Pamięć: 2GB RAM
HDD: dostępne wersje oparte na dyskach Raid Edition RE4-GP*:
• 4TB (2x2TB)
• 6TB (2x3TB)
• 8TB (4x2TB)
• 12TB (4x3TB)
Komunikacja: 2xGigabit LAN, 2xUSB 3.0
Zasilanie: Zasilacz zewnętrzny + opcjonalny zasilacz nadmiarowy
Wymiary fizyczne: wysokość 208mm, szerokość 160mm, głębokość 223mm

* Dyski Raid Edition RE4-GP to rodzina profesjonalnych dysków twardych przystosowanych do niezawodnej pracy ciągłej w systemie 24/7 w wyższych temperaturach otoczenia. Dyski dedykowane do pracy w serwerach i magazynach danych.

Dostarczona do testów wersja oparta jest o 2 dyski 2TB skonfigurowane automatycznie w trybie RAID1, z możliwością zmiany trybu RAID przy montażu kolejnych dysków.
Dyski montuje się w bardzo prosty sposób, poprzez otwarcie drzwiczek i montaż dysków na dostarczonych kieszeniach. Małą wadą jest to, że nie ma zabezpieczenia mechanicznego i do dysków może dostać się nieupoważniony użytkownik.
Na panelu czołowym znajduje się również włącznik urządzenia, oraz 2 przyciski nawigacyjne do komunikatów na LCD. Komunikaty wyświetlane na LCD to status systemu, adres IP, błędy systemu, pojemność dysków, liczba dysków etc.
Tylna część obudowy to miejsce do podłączeń 2xGigabit LAN, 2 x zasilacz, 2 x USB 3.0. Dzięki podwojeniu portów LAN i zasilania zwiększono niezawodność urządzenia, co dobrze świadczy o producencie.

3. Oprogramowanie
Instalacja Windows Storage Server jest dość czasochłonna, ale nieskomplikowana. Po instalacji mamy dostęp do serwera plików przez dedykowany program Launchpad pozwalający na uruchomienie najważniejszych funkcji.

Serce WD Sentinel to pulpit zarządzający (Dashboard), z którego możemy zarządzać większością funkcji oferowanych przez WD Sentinel.
a. Zakładka Start informuje o statusie oprogramownaiam programach serwisowych WD (dodatkowo płatnych), oraz informacje na temat konfiguracji, adresów IP/MAC etc.


b. Zakładka Users (Użytkownicy) na której można dodać/usunąć użytkownika, oraz nadać przywileje i przydzielić role.


c. Zakładka Computers and Backup – pozwala na monitorowanie i zarządzanie kopiami bezpieczeństwa komputerów w sieci. To bardzo praktyczne narzędzie do automatycznego i nieinwazyjnego backupu danych. Wystarczy zarejstrować komputer który chcemy dołączyć do procedury backupu, a WD Sentinel automatycznie lub wg harmonogramu wykona nadmiarową kopię. Testy potwierdziły, że kopia bezpieczeństwa 2 maszyn odbyła się praktycznie bez obciążenia backupowanych komputerów.


d. Zakładka Server Folders and Hard Drives pozwala na zarządzenie folderami .

e. Zakładka Add-Ins pozwala na zainstalowanie dodatkowych programów, zwiększających funkcjonalność serwera. Dodatki muszą być zgodne z właściwą wersja Windows Storage System.

f. zakładka – Monitor Systemu
Wyświetla bogatą informację na temat stanu (zdrowia) systemu.

Zdalny pulpit
Dla administratorów dla których poziom administracji z poziomu dashboard jest niezadowalający, w szczególności dostępne dodatki, jest możliwość zalogowania do serwera z pomocą zdalnego pulpitu. Dostęp do systemu uzyskany w taki sposób pozwala na pełną konfiguracji systemu, czy też instalowanie dodatkowego oprogramowania.

Wersja językowa
Windows Storage Server dostarczony wraz z WD Sentinel dostarczony jest w języku angielskim, można natomiast bez wielkich problemów spolszczyć system za pomocą poprawek dostarczonych przez Microsoft. Uwaga spolszczeniu nie ulega Dashboard, czyli panel sterujący będący nakładką na system Windows.

4. Podsumowanie
WD Sentinel to bardzo interesujący wybór dla małego i średniego biznesu (do 25 komputerów) oferujący zbalansowane możliwości w stosunku do ceny. Zaoferowane możliwości współdzielenia plików, zdalnego dostępu, czy automatycznego backupu komputerów w sieci to najbardziej pożądane funkcje w biurze. Dodatkowe funkcje multimedialne, czy te osiągalne przez zainstalowanie dodatków tylko podnoszą wartość i funkcjonalność urządzenia. Praca pod kontrolą Windows gwarantuje łatwy dostęp do domeny Windows a co za tym idzie konfiguracja jest łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Na koniec należy dodać, że tle konkurentów WD Sentinel prezentuje się bardzo solidnie od strony wykonania, a zainstalowane dyski Raid Edition potwierdzają solidność i profesjonalność urządzenia. Azjatyckim tygrysom rośnie konkurencja, będziemy przyglądać się kolejnym produktom WD z dużą uwagą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *