Co jakiś czas firma Synology serwuje nam nowe modele w poszczególnych liniach swoich produktów. Po modelach DS213 i DS213+ (jako następcy 212-stek) przyszedł czas na najmocniejszy z dwudyskowych serwerów NAS producenta – model DS713+. Nie mieliśmy niestety okazji testować jago poprzednika (DS712+), ale zważając na to, że każdy nowy model z określonej serii producenta niesie za sobą pewne ulepszenia, nie powinniśmy się zawieźć. Jako, że nie możemy go porównać do poprzednika postaramy skupić się przede wszystkim na rzeczach, które kierują nami podczas wyboru tego typu urządzenia – wydajność, funkcjonalność oraz stosunek ceny do oferowanych możliwości.

DS713+Testowany przez nas DS przeznaczony jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jak dwudyskowy flagowiec Synology poradził sobie podczas codziennych testów?

DS713+ to najwyższy i najdroższy, dwudyskowy serwer NAS oferowany przez Synology. Jakość wykonania jest bez zarzutu. Podobnie jak konkurencyjny QNAP, Synology w swojej najmocniejszej dwudyskowej jednostce postawiło na procesor Intel Atom. Jest to wydajna jednostka, dzięki której aplikacje uruchamiane na serwerze działają szybko i sprawnie, a osiągane transfery przy operacjach kopiowania plików poprzez sieć są więcej niż zadowalające.

Oprogramowanie zarządzające serwerem (DSM) jest jednym z najlepszych, dostępnych na rynku. Oferuje ono bardzo przyjazny interfejs i ogromne możliwości rozbudowy poprzez instalację dodatkowych pakietów.

Czy ten model będzie dobrym wyborem dla nas? To pytanie stawia sobie każdy potencjalny użytkownik przed wyborem takiego urządzenia. W założeniu producenta model DS713+ przeznaczony jest głównie dla małych i średnich firm. Możliwości jakie oferuje są bardzo rozbudowane i można się zastanowić, czy do domowego użytku potrzebujemy aż tak mocnego i jednocześnie niezbyt taniego serwera. W domu raczej nie ma potrzeby obsługi technologii VMware, Citrix czy też Microsoft Hyper-V. Raczej mało kto skorzysta z możliwości dodania dodatkowych dysków twardych poprzez zakup oferowanej do tego modelu jednostki rozszerzającej. W domu doskonale sprawdzą się modele z serii DS213.

Czy Synology jest w stanie czymś nas jeszcze zaskoczyć? Wraz z kolejnymi testowanymi przez nas jednostkami utwierdzamy się w przekonaniu, że serwery NAS Synology to jedne z najbardziej uniwersalnych rozwiązań dostępnych na rynku. Wraz z wzrostem mocy obliczeniowych stosowanych w poszczególnych serwerów nawet najsłabsze z nich oferują zbliżone możliwości. Dzieje się tak ze względu na fakt, że cała linia serwerów Synology wykorzystuje to samo oprogramowanie systemowe DiskStation. Różnice w dostępności niektórych z jego opcji pojawiają się w droższych modelach, przeznaczonych dla rynku biznesowego. Zwykły użytkownik raczej nigdy z nich nie skorzysta.

Podsumowując, serwer Synology DS713+ to bardzo wydajne i udane urządzenie, przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników. Jego głównymi zaletami jest bardzo dobre oprogramowanie, wysoka wydajność i możliwość rozszerzenia przestrzeni dyskowej.

Plusy:

  • + szybki procesor
  • + sprzętowe szyfrowanie danych
  • + ogromne możliwości oprogramowania
  • + dodatkowe pakiety oprogramowania
  • + możliwość rozszerzenia pamięci dyskowej (opcja płatna)
  • + solidna obudowa
  • + dwa porty LAN

Pełny test dostępny jest tutaj: http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/synology-ds713/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *