asusto_as604tAsustor to mocna konkurencja dla tak znanych marek jak QNAP, Synology czy Thecus. Oferuje mocne podzespoły i wygodny w użyciu interfejs. Jego wydajność i funkcjonalność także są na wysokim poziomie. Najbardziej znanym i popularnym producentom serwerów NAS (m.in. QNAP, Synology i Thecus) rośnie młoda ale prężna konkurencja. Założona w 2011 roku firma swoją pierwszą linię produktów, AS 6, zaprezentowała w listopadzie roku ubiegłego. Do tej serii urządzeń zalicza się testowany AS-604T. Urządzenie dedykowane jest do użytku domowego oraz dla małych i średnich firm.

Konstrukcja serwera bardzo przypomina urządzenia marki QNAP. AS-604T ma niemal identyczna specyfikację co QNAP TS-469L i jak pokazały testy – oferuje bardzo zbliżoną wydajność. Obydwa urządzenia wyposażone zostały w dwurdzeniowe układy Intel Atom taktowane zegarami 2,13 GHz oraz 1 GB pamięci operacyjnej (z możliwością rozszerzenia do 3 GB). Obydwa umożliwiają też montaż maksymalnie czterech dysków twardych o pojemności do 4 TB. Różnica polega na tym, że wg specyfikacji, Asustor posiada interfejs SATA 6 Gb/s. Dla zwykłego użytkownika nie ma to jednak większego znaczenia, przy zwykłym kopiowaniu dużych plików do i z serwera NAS ograniczeniem i tak jest interfejs sieciowy. Jeśli już o nim mowa, to identycznie jak QNAP, Asustor posiada dwa porty gigabitowe z możliwością agregacji. Co do wydajności, to z użyciem dwóch połączonych portów Ethernet można uzyskać szybkość odczytu danych w okolicach 200 MB/s. W konfiguracji RAID 1, z użyciem pojedynczego złącza sieciowego uzyskaliśmy niecałe 107 MB/s podczas odczytu i 69 MB/s dla zapisu.

PLUSY:
– Wysoka wydajność
– Dwa gigabitowe porty LAN
– Złącze HDMI
– Bogata funkcjonalność

MINUSY:
–  Wysoka cena
–  Mało zróżnicowane aplikacje w App Central

Pełny test dostępny tutaj: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/asustor-as-604t-testujemy-sieciowy-serwer-nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *