Szczecin, Polska, 13 Kwiecień 2015 – Firma Qsan w dniu dzisiejszym zaprezentowała nowy serwer NAS U120, który dołączy do wydajnej i niezawodnej serii TrioNAS. Qsan U120 to czterodyskowe rozwiązanie w obudowie 1U przeznaczonej do montażu w szafie RACK. W serwerze możemy zamontować dyski HDD i SSD z interfejsem SATA II / SATA III, o wymiarach 2,5” oraz 3,5”. Maksymalna pojemność jednego dysku to 6TB, dzięki czemu możemy stworzyć wolumen o pojemności 24TB. Dyski zamontowane w serwerze możemy skonfigurować w RAID 0, 1, 10, 5 i 6, dodatkowo niezależnie od trybu RAID, możemy zaznaczyć ile kopi danych ma przechowywać serwer, do wyboru mamy opcję 1, 2 i 3 kopie. Serwer Qsan U120 został wyposażony w procesor Intel Atom D2550 1.86 GHz, 4 GB pamięci RAM w wersji ECC i dwa porty LAN o przepustowości 1 Gigabit/s. Dzięki tak wydajnym komponentom, Qsan U120 bez problemu w konfiguracji RAID 5 odczytuje i zapisuje dane na poziomie 250 MB/s.

Qsan U120
Qsan U120

Qsan U120 mimo niskiej ceny może pochwalić się funkcjonalnościami zwiększającymi niezawodność systemu, które do tej pory można było spotkać tylko w drogich rozwiązaniach. Qsan U120 ma redundantne zasilanie, system plików ZFS, kompresję danych, Q-Turbo offload engine, Fast Rebuild oraz możliwość wykonywania migawek dla wolumenów udostępniających dane na poziomie plików i bloków.

Funkcjonalność dynamicznej alokacji przestrzeni tj. Thin-provisioning w serwerze Qsan U120 jest wykorzystywana zarówno do wolumenów iSCSI, które udostępniają dane blokowo, jak i tych, które udostępniają dane plikowo przy pomocy protokołów tj. SMB, NFS, AFP, FTP, SFTP czy WebDAV. Takie podejście gwarantuje efektywne wykorzystywanie dostępnej przestrzeni i ułatwia zarządzanie dostępnymi zasobami. Dodatkowo Qsan U120 obsługuje także lokalną i zdalną replikację na poziomie bloków, która umożliwia wykonanie kopi danych LUN i folderów.

“TrioNAS U120 jest idealnym rozwiązaniem dla małej firmy. To kompaktowe i niezawodny system, który gwarantuje wydajność oraz integralność danych. “ powiedział Daniel Lin, dyrektor handlowy w firmie Qsan.

– Unified storage

Qsan U120 dołączył do niezawodnej rodziny z serii TrioNAS, a to oznacza, że oprócz funkcji NAS posiada także funkcje iSCSI SAN. Oznacza to, że jedno rozwiązania w tym samym czasie dostarczy funkcjonalność SAN oraz NAS.

– Integracja z AD i LDAP

Qsan U120 bez problem można zintegrować z kontrolerem domeny AD lub LDAP, dzięki temu administrator systemu w prosty sposób może zaimportować listę użytkowników wraz z loginami i hasłami do serwera Qsan.

– System plików ZFS system

Qsan w U120 zaimplementował system plików ZFS, który gwarantuje integralność danych. ZFS potrafi przetrwać awarie, które w przypadku systemu plików EXT-4 powodują utratę danych. ZFS posiada technologię, która jest w stanie wykryć ciche uszkodzenie danych, czego nie potrafi żaden inny system plików na świecie. Więcej o zaletach systemu ZFS można przeczytać na stronie http://qsan.pl/system-plikow-zfs/ .

– Redundantny zasilacz

W przypadku Qsan U120, aby zapewnić niezawodność systemu w obudowie serwera zamontowano dwa zasilacze.

– Snapshot

TrioNAS U120 umożliwia wykonanie migawki na poziomie bloków jak i plików. W przypadku, gdy dane zostaną zainfekowane wirusem lub przez przypadek zostaną skasowane lub błędnie zmodyfikowane, to z migawki w prosty sposób będzie można je odzyskać. Qsan U120 wykonuje migawki w technologii copy-on-write, dzięki czemu wykonanie migawki nie obciąża serwera, co więcej migawki przechowują tylko deltę zmian, co sprawia, że nie zajmują dużo miejsca. Na serwerze U120 możemy wykonać 2048 migawek.

– Zdalna replikacja

Qsan U120 wspiera replikację w technologii Rsync i blokową bazującą na wykonanych migawkach. Obie wersje działają w trybie asynchronicznym. Zdalna replikacja może być wykonywana zarówno dla LUN jaki i folderów. Podczas replikacji przesyłane są tylko zmienione bloki, co zwiększa jej efektywność.

– Fast Rebuild

Funkcja FR gwarantuje szybką odbudowę RAID w przypadku awarii jednego z dysków. W standardowych rozwiązań w przypadku awarii dysku, po włożeniu nowego dysku, synchronizowana jest cała powierzchnia dysk, nie ważne czy dane na dysk zajmowały 10% pojemności czy 90%. Funkcja FR gwarantuje, że podczas odbudowy zostaną zsynchronizowane tylko bloki, na których faktycznie znajdowały się dane. Takie podejście gwarantuje szybszą naprawę RAID, jest to efekt pożądany, ponieważ powszechnie wiadomo, że podczas odbudowy serwery pracują wolniej oraz dyski są mocno obciążone. Przykładowo, gdy mamy utworzony RAID5 o pojemności 1TB, na którym mamy zapisane tylko 250GB danych to, po awarii jednego dyski taki RAID z funkcją FR odbuduje się 382% szybciej niż przy standardowym podejściu.

– Q-Turbo offload engines

Q-turbo offload engine składa się z dwóch algorytmów napisanych przez firmę Qsan – SOE (Samba Offload Engine) oraz ZVIOS (ZFS Volume IO Scheduler) -, których zadaniem jest zwiększenie wydajności operacji IO serwera U120. SOE zwiększa wydajność dla protokołu SMB (Small Message Block) natomiast zadaniem ZVIOS jest zwiększenie wydajności IO dla protokołu iSCSI.

– Antywirus McAfee z 3 letnim wsparciem

W celu zapewnienia bezpieczeństwa danych, kupując serwer Qsan U120 otrzymujemy także oprogramowanie antywirusowe McAfee z 3 letnim wsparciem, którego zadaniem jest skanowanie danych zgromadzonych na serwerze Qsan, w celu usunięcia potencjalnych wirusów.

– VMware vSphere 6.0

Qsan U120 uzyskał certyfikat zgodności z VMware vSphere 6.0. Obsługa VMware vSphere 6.0 jest wspierana na poziomie technologii VAAI, co gwarantuje uzyskanie wysokiej wydajności w środowiskach wirtualnych bazujących na najnowszej wersji oprogramowania VMware vSphere 6.0. Więcej informacji na temat integracji Qsan z VMware vSphere 6.0 można znaleźć na stronie: http://qsan.pl/qsan-z-certyfikatem-vmware-vsphere-6-0/

Dostępność:

Qsan U120 jest już dostępny w Polsce, cena sugerowana to 3200PLN+VAT. Cena uwzględnia, koszt szyn do montażu w szafie RACK i 3 letnią gwarancją producenta. Sprzęt można kupić u partnerów firmy Qsan, lista partnerów można znaleźć na stronie http://qsan.pl/gdzie-kupic/

O firmie Qsan Technology

Qsan Technology to producent zaawansowanych sieciowych systemów pamięci masowych o wysokiej wydajności i niezawodności. Jest pierwszym dostawcą, który zaoferował klientom możliwość skorzystania ze sprzętowych kontrolerów iSCSI, jak też pierwszy rozpoczął ścisłą współpracę z firmą Intel przy tworzeniu produktów zgodnych z protokołem Fibre Channel over Internet. Qsan rozwija swoje oprogramowanie i sprzęt we własnym centrum R&D. Jest dostawcą kontrolerów RAID dla wielu wiodących producentów rozwiązań SAN na całym świecie. Macierze dyskowe Qsan są oferowane dziś w ponad 30 krajach. Korzysta z nich np. szwajcarski CERN. W roku 2014 firma Gigabyte weszła w posiadanie 40% akcji Qsan co sprawiło, że stała się większościowym udziałowcem i największym inwestorem firmy QSAN. W Polsce oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem rozwiązań Qsan jest firma EPA Systemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *