Serwery NAS firmy QNAP to idealne miejsce do magazynowania backup-ów danych w firmie, dlatego też firma QNAP rozwija swoje oprogramowanie do archiwizacji danych. Dziś zaprezentowano nową wersję autorskiego oprogramowania do wykonywania Backup danych z komputerów z systemami Windows, które nazywa się NetBak Replicator 4. Dzięki niemu QNAP znacznie usprawnił backup danych, NetBak Replicator 4 ułatwia archiwizację dokumentów, zdjęć, muzyki, filmów, e-maili i wiele więcej.

NetBak zapisuje dane bezpośrednio na serwerze QNAP, dodatkowo może wykonać backup danych na podłączony bezpośrednio do komputera zewnętrzny dysk USB i zaszyfrować je na nim. NetBak potrafi także przy pomocy usługi MyCloudNAS zapisać dane bezpośrednio w chmurze, więc w razie pożaru, powodzi, awarii czy kradzieży nasze dane są zabezpieczone na wszelkie możliwe sposoby.

NetBak Replicator 4 obsługuje VSS (snapshoty) dzięki czemu można wykonywać kopię danych otwartych plików i mieć pewność, że dane nie będą uszkodzone. Obsługa VSS znacznie ułatwia pracę ponieważ nie trzeba zamykać aplikacji, z których korzystamy, na czas wykonywania backup-u danych.

Oprogramowanie do archiwizacji potrafi także synchronizować dane na serwer QNAP w czasie rzeczywistym. Oczywiście backup może też być wyzwalany ręcznie lub zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dane możemy odzyskiwać do oryginalnej lokalizacji lub w inne wskazane przez użytkownika miejsce.

Najważniejsze jest to, że za oprogramowanie NetBak Replicator firma QNAP nie pobiera dodatkowych opłat i nie jest ono w żaden sposób ograniczane ilością licencji, jedyny warunek korzystania z jego udogodnień to zakup serwera NAS firmy QNAP.

Funkcje jakie oferuje Netbak Replicator:

 • Prosty i zaawansowany tryb wykonywania backup-u danych
 • Ciągły backup i odzyskiwanie
 • Automatyczny-backup
 • Synchronizacja w czasie rzeczywistym
 • Filtrowanie plików
 • Kilka niezależnych harmonogramów backup-u
 • Back up otwartych plików dzięki VSS
 • Możliwość wykonania backup-u w różne miejsca(NAS, FTP, WebDAV, MyCloudNAS)
 • Obsługa kilku niezależnych harmonogramów z różnymi miejscami docelowymi dla backup-u danych
 • Backup na dysk USB
 • Szyfrowanie danych na zewnętrznym dysku USB
 • Wysyła email z informacją, czy backup zakończył się powodzeniem

Reasumując, jeżeli nie zależy ci na bardziej zaawansowanej funkcjonalności to będziesz zadowolony z poziomu bezpieczeństwa jaki oferuje NetBak Replicator. Dla zainteresowanych, pełna instrukcja obsługi NetBak Replicator dostępna jest tutaj.

Jeżeli jednak chcesz mieć możliwość scentralizowanego zarządzania oprogramowaniem do backupu, które jest zainstalowane na komputerach klienckich. Chcesz mieć możliwość wykonania pełnych obrazów dysków twardych – Bare Metal Recovery. Zależy ci na de-duplikacji, pełnej kontroli nad tym co się dzieje oraz nieć możliwości wykonania kopii dla serwera SQL, Exchange czy AD, to wtedy odsyłamy do rozwiązania jakie oferuje nam firma CTERA. Więcej informacji na tema CTERA znajdziesz tutaj  i tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *