Firma QNAP już nas przyzwyczaiła, że co chwilę prezentuje nowe rozwiązania, tym razem zaprezentowano nową serię TS-X53B. W skład nowej serii wchodzą trzy modele: dwudyskowy TS-253B, czterodyskowy TS-453B oraz sześciodyskowy TS-653B. Firma QNAP nową serię pozycjonuje między serią TS-x53A, a TVS-x73.

Nowa seria QNAP NAS TS-x53B

Nasza redakcja na testy otrzymała model TS-453B, po rozpakowaniu od razu widać nowy design. Obudowa serwera jest cała plastikowa, ale trzeba zaznaczyć, że jest to tworzywo wysokiej jakości, wszystko jest bardzo dobrze dopasowane i sprawia wrażenie bardzo solidnej konstrukcji. Co ciekawe serwer TS-453B jest wyposażony w wyświetlacz OLED. TS-453B został wyposażony w bardzo duży wentylator, dzięki czemu serwer jest bardzo cichy.

TS-453B bez przedniej klapki

 

TS-453B
QNAP TS-453B z zamontowaną przednią klapką

 

Duży wentylator w TS-453B

Specyfikacja TS-453B

Pewnie się zastanawiacie, czy QNAP jest jeszcze w stanie nas czymś zaskoczyć, okazuje się, że tak. Zanim jednak napiszemy co takiego szczególnego ma ten model najpierw spójrzmy na standardowe parametry

Specyfikacja techniczna serii TS-x53B

 

Grafika Intel HD 500

 

Opis złącz na przodzie obudowy

 

Port USB C daje możliwość podłączenia bezpośrednio z komputerem

 

Opis złącz z tyłu obudowy

 

I tu już widzimy czym zaskakuje nowa seria, jak widać na zdjęciach serwery mają miejsce na zamontowanie kart PCIe i to nawet modele dwudyskowe !!! W takim razie jakie karty możemy tam zainstalować? Może być to karta QM2, może to być karta od TP-Link WiFi (ac) lub kata z dwoma portami USB 3.1.

Karty PCIe dla QNAP TS-x53B

Karta rozszerzeń QM2

QM2 to dedykowana karta od firmy QNAP, która na pokładzie ma jeden port sieciowy 10GbE oraz dwa dyski SSD M.2

Karta QNAP QM2

Jeżeli ktoś zamontuje kartę QM2 w swoim serwerze z serii TS-x53B to będzie miał możliwość skorzystania z Qtier.

Qtier z kartą QM2 nawet na modelu TS-253B

QM2: Karta rozszerzeń M.2 SSD/10GbE PCIe

Karty PCIe z serii QM2 zapewniają obsługę dysków SSD M.2 i połączeń 10GbE RJ45 (opcjonalnie) w serwerze QNAP NAS*. Połączenie dysków SSD i łączności 10GbE w jednym rozwiązaniu sprawia, że QM2 pomaga podnieść ogólną wydajność serwera NAS i zapewnić ekonomiczną ścieżkę rozbudowy umożliwiającą korzystanie z sieci 10GbE.

Kluczowe funkcje:

  • Idealna karta do serwerów NAS z jednym gniazdem PCIe, która pozwoli na podniesienie wydajności i rozszerzenie opcji łączności.
  • Można zainstalować do dwóch dysków SSD 22110/2280 M.2 i utworzyć pulę buforowania lub wolumin automatycznego warstwowania w konfiguracji RAID 1 lub RAID 0.
  •  Umożliwia buforowanie na SSD, co zwiększa wydajność i optymalizuje wykorzystanie pamięci masowej dzięki zastosowaniu technologii Qtier**.
  • Zapewnia łączność 10GbE i wsteczną zgodność ze standardami 5GbE / 2,5GbE / 1GbE/ 100MbE (QM2-2S10G1T i tylko QM2-2P10G1T).
  • Czujniki termiczne SSD M.2 umożliwiają rejestrowanie temperatury dysku SSD M.2 w czasie rzeczywistym.
  • Cichy moduł chłodzenia (radiator i wentylator inteligentny) minimalizuje ryzyko przegrzania i utrzymuje stale wysoką wydajność.
  • Wskaźniki LED do monitorowania stanu dysku SSD M.2.

Wydajność

W serwerze zamontowaliśmy cztery dyski firmy Seagate o pojemności 8TB każdy

Dyski skonfigurowaliśmy w RAID 10, na którym utworzyliśmy pulę dyskową z obsługą migawek. W puli dyskowej stworzyliśmy dwa woluminy jeden zaszyfrowany, a drugi nie.

RAID 10 na TS-453B

Na początek sprawdziliśmy jaką wydajność mają dyski na wewnętrznej magistrali, do testów wykorzystaliśmy wbudowane narzędzie od QNAP.

Wydajność dysków w serwerze TS-453B

Serwer posiada sprzętowe wsparcie dla szyfrowania AES 256 bitów, dlatego nie widać różnicy w wydajności między woluminem zaszyfrowanym, a nie zaszyfrowanym.

Porównanie wydajności woluminów zaszyfrowanych i nie zaszyfrowanych

Na plus nowego serwer jest jego wydajność z kartę 10GbE

Wydajność TS-453B z kartą 10GbE

Jeszcze więcej funkcjonalności

TS-453B to nie tylko wydajność, serwer dostarcza także nowe funkcje.

QTS 4.3 i nowe funkcje

 

Nowe aplikacje to QRM+, Wireless Station, Browser Station, QIoT Suite Lite, DJ2 Console, Cinema28, IFTTT Agent, Qfiling i QVR Pro.

Browser Station – wbudowana przeglądarka internetowa

 

Prywatna chmura IoT, idealne do zarządzania RPi, Arduino lub Intel Edison

 

QVR Pro

QVR Pro to aplikacja, która ma docelowo zastąpić Surveliance station, w standardzie otrzymuje licencję do obsługi 4 kamer IP. Według producenta ilość licencji możemy rozbudować do obsługi 124 kamer !!!

QVR Pro – obsługa do 60 kamer IP

Porównanie do Synology DS916+ oraz DS716+II

Tabela porównuje specyfikację QNAP TS-x53B do odpowiedników Synology

Podsumowanie

Bezapelacyjnie QNAP ponownie zaskoczył, tym razem prezentując naprawdę wydajny sprzęt dedykowany dla osób/firm, które nie potrzebują dużej liczby dysków. Model, który testowaliśmy jest nie tylko wydajny, ale też funkcjonalny, ilość aplikacji powala. Na dzień dzisiejszy nie wiemy jeszcze jaka będzie cena w Polsce, ale jeżeli cena serwera dwudyskowego będzie na poziomie 2000PLN to konkurencja będzie miała duży problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *