QNAP TS-119 jest następcą modelu QNAP TS-109. Podstawową różnicą między oboma modelami jest użycie wydajniejszego procesora (1,2 GHz) oraz zwiększenie ilości pamięci DDR2 do500 MB. Również interfejs użytkownika został zmieniony. Nowy, bazujący na AJAX’ie, jest dużo czytelniejszy oraz bardziej intuicyjny. Dzięki oprogramowaniu QPKG możliwe jest poszerzenie ilości dostępnych funkcji o nowe jak np. MLDonkey (eMule). Dużym plusem jest tez bezgłośna praca urządzenia (brak wentylatora chłodzącego dysk twardy) ,oraz niski pobór prądu.

Z zewnątrz oba wymienione NASy nie różnią sie niczym –zostały zamknięte w smukłej czarnej obudowie pozbawionej wentylatora. Na ich przednim panelu zostało umieszczonych sześć diód informujących użytkownika o aktualnie wykonywanych przez serwer czynnościach. Znajduje się tu również jeden z trzech portów USB umożliwiający podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Nad nim znajduje sie przycisk „Copy” którego działanie możemy skonfigurować w panelu administracyjnym urządzenia. Do jego głównych zadań należy kopiowanie danych z NAS’a na pamięć, bądź odwrotnie. TS-119 podobnie jak i starszy model ma również dość ciekawą możliwość a mianowicie pozwala na ustawienia RAID1 z dyskiem zewnętrznym wpiętym w złącze USB bądź e-SATA w celu lepszej ochrony danych.To co odróżnia nowszy model to zdecydowanie lepszy, graficzny interfejs użytkownika. Został on oparty na AJAX’ie i na pierwszy rzut oka może przypominać ten stosowany w urządzeniach Synology. Dzięki niemu w panelu administracyjnym bez problemu znajdziemy tak potrzebne funkcje jak serwer wydruku, serwer FTP czy serwer www (z obsługą php, sql, html).  Ma on również możliwość pobierania danych z serwerów FTP oraz HTTP oraz z sieci P2P poprzez klienta Torrent bądź eMule.

Oprócz wyglądu firma QNAP postanowiła też poprawić wydajność. Znany z TS-109 procesor o częstotliwości 500 MHz został w TS-119 zastąpiony przez układ taktowany zegarem 1,2 GHz. Również pamięć RAM DDR2 została zwiększona ze 128 do 500 MB. Dzięki tym zmianom TS-119 oferuje zdecydowanie lepsze transfery od swojego poprzednika, a dzięki dość atrakcyjnej cenie jest godny polecenia zarówno dla użytkowników domowych jak i mniejszych firm.

Zobacz więcej na chip online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *