2 grudnia, 2016 – QNAP® Systems, Inc. poinformował o udostępnieniu wersji beta QTS 4.3 – kolejnego wydania nowoczesnego systemu operacyjnego urządzeń QNAP NAS, wyposażonego w cały zestaw nowych, inteligentnych, zautomatyzowanych i zwiększających wydajność funkcji. Dzięki udoskonalonemu interfejsowi i licznym nowym, oczekiwanym przez użytkowników aplikacjom, QTS 4.3 jest dla użytkowników idealnym rozwiązaniem zarówno do zadań biznesowych, jak i domowo-multimedialnych.

“Kluczowym hasłem przyświecającym nam podczas tworzenia QTS 4.3 była „inteligencja” – w nowej wersji zastosowaliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym użytkownicy domowi i biznesowi będą mogli skorzystać z nowych, inteligentnych i zwiększających wydajność funkcji” – wyjaśnia Meiji Chang, General Manager QNAP. “QTS 4.3 to także niezrównana wydajność w zastosowaniach biznesowych, uproszczone zarządzanie, rozbudowane funkcje pracy grupowej oraz kompletny zestaw narzędzi do obsługi multimediów” – dodaje Chang.

Kluczowe nowe funkcje i aplikacje w QTS 4.3:
• Wizualny, kompleksowy monitoring zasobów: Zmodernizowany Resource Monitor stał się dedykowaną aplikacją, z bogatym zestawem użytecznych narzędzi do prezentowania stanu zasobów, pozwalających na sprawne analizowanie i zarządzanie systemem i urządzeniem.

• Inteligentny Qtier™ 2.0: Dzięki technologii QNAP Qtier QNAP NAS może wykorzystywać auto tiering, pozwalający na stałe optymalizowanie wydajności przestrzeni dyskowej na różnych typach nośników – SSD, SAS oraz NL-SAS / SATA. Qtier 2.0 potrafi również monitorować wykorzystanie zasobów NAS-a, analizować wydajność systemu oraz identyfikować momenty maksymalnego obciążenia – aby na tej podstawie typować najlepszy czas i optymalne szybkości transferów dla zadań związanych z auto tieringiem.

• Zmaksymalizowana dostępność sieciowa dzięki Network & Virtual Switch: Oprócz możliwości współdzielenia tego samego portu LAN przez NAS-a oraz maszyny wirtualne, jedną z ważniejszych innowacji dla aplikacji Network & Virtual Switchjest możliwość przesyłania danych pomiędzy maszynami wirtualnymi a kontenerami. Nowością są również funkcje T2E Converter (łącząca Thunderbolt™ oraz sieci Ethernet) oraz wirtualny przełącznik,NATThunderbolta, umożliwiający urządzeniom ze złączem Thunderboltpodłączanie się do fizycznych adapterów via QNAP Thunderbolt NAS.

• Backup Time Machine przez SMB: QTS 4.3 obsługuje funkcję wprowadzoną w najnowszym wydaniu macOS Sierra – możliwość wykonywania backup w sieciach SMB (kluczową dla tworzenia rozbudowanych scenariuszy backupu).

• Uproszczone organizowanie plików z Qfiling: Dzięki Qfiling organizowanie plików jest zautomatyzowane i wydajne. Narzędzie to kategoryzuje pliki, zgodnie z ustalonym harmonogramem i obsługuje zarówno lokalne, jak i zdalne NAS-y oraz urządzenia zewnętrzne. Po pierwszym skonfigurowaniu, cały proces jest wykonywany automatycznie.

• File Station obsługuje zdalne połączenia: Użytkownicy mogę teraz bezpośrednio przeglądać i przesyłać pliki pomiędzy QNAP NAS a publicznymi usługami chmurowymi, a także montować udostępnione foldery ze zdalnego NAS-a na lokalnym serwerze, używając FTP, CIFS/SMB oraz WebDAV. Oprócz Google Drive™, Dropbox®, Microsoft® OneDrive®, Box®, Yandex® Disk oraz Amazon® Drive, QTS 4.3 dodatkowo oferuje wsparcie dla Microsoft® OneDrive® for Business oraz HiDrive®.

• Dopracowane funkcje multimedialne: W nowej wersji odświeżono interfejs wszystkich aplikacji związanych z obsługą multimediów oraz dodano cały zestaw nowych funkcji: Photo Station obsługuje teraz exFAT i umożliwia zablokowanie funkcji kopiowania prawym przyciskiem myszy; Music Station wyposażono w tryb Spotlight oraz obsługę inteligentnych list odtwarzania; Video Station potrafi tagować fragmenty filmów, przełączać ścieżki audio oraz pobierać informacje uzupełniające z internetowych baz danych, takich jak np. TMDb. QTS 4.3 oferuje równieżwielostrefowe narzędzia do kontroli multimediów w swoich aplikacjach, zaś Download Station wyposażona została w zintegrowaną wyszukiwarkę BT oraz obsługę wtyczek, pozwalających na rozszerzanie zakresu jej funkcji.

• Więcej aplikacji i narzędzi zwiększających produktywność: QmailAgent pozwala na centralne zarządzanie wieloma kontami e-mail z poziomu jednego interfejsu, backupowanie korespondencji na QNAP NAS oraz oferuje funkcje „SmartShare", pozwalającą na wysyłanie odnośników do załączników (bez martwienia się o ich maksymalny rozmiar). Qcontactz to narzędzie do centralnego zarządzania rozrastającą się listą kontaktów z różnych urządzeń i platform, obsługujące m.in. importowanie kontaktów z kont Google® oraz plików CSV / vCard 3.0 (jest ono zintegrowane z QmailAgent). Qbutton umożliwia użytkownikowi dowolne skonfigurowanie przycisków pilota QNAP NAS, zaś w Qsync wprowadzono nową strukturę folderów grupowych oraz funkcję automatycznego odtwarzania po awarii, która zwiększa stabilność i prędkość synchronizacji. Dodatkowe narzędzia i aplikacje znaleźć można w QTS App Center.

Więcej informacji o QTS 4.3 znaleźć można na stronie https://www.qnap.com/qts/4.3/pl/index.php .

6 Comments

 • Grzegorz Bielawski, 3 grudnia 2016 @ 13:06 Reply

  Zainstalowałem i wszystko ruszyło, zobaczymy jak będzie dalej 🙂

  • Zbigniew J., 7 grudnia 2016 @ 21:09 Reply

   Chodzą pogłoski że Qnap nie będzie wspierał KODI czy to prawda? W związku z tym czy HD Station w nowym Qtasie jest już wykastrowane czy nadal z KODI?

   • Grzegorz Bielawski, 8 grudnia 2016 @ 21:11 Reply

    Tak to prawda, że QNAP jako QNAP nie będzie już wspierał KODI. Trzeba jednak dodać, że grupa osób nie powiązana z QNAP postanowiła, że dalej będą kontynuować ten projekt, poniżej linki do wersji działających na 4.3

    Pour Intel, nom KODI_16.0.2_x86_64_intel_20160329.zip
    Uptobox : http://uptobox.com/ytuky4fpt00k
    1fichier.com : https://1fichier.com/?b6la6v8jts
    Uplea : http://uplea.com/dl/167E333BBFF1FFA

    KODI 15.2 pour TVS-X63 :
    Uptobox : http://uptobox.com/hzeld3n5d8gg
    Uplea : http://uplea.com/dl/04EF3FC277265CD

    KODI 14.2.2 pour HS-251 et TS-251C :
    Uptobox : http://uptobox.com/i8qgo3hiq6vi
    Uplea : http://uplea.com/dl/9ABC26D3E5ECD0B

    PS. Dodam, że jak ktoś zainstaluje Linux Station zamiast HD Station to zauważy, że na Ubuntu domyślnie jest już KODI 🙂

    • Zbigniew J., 9 grudnia 2016 @ 21:26 Reply

     To niezbyt dobra wiadomość. Zwłaszcza, że Qnap, jeśli chodzi o funkcje multimedialno domowe, na każdym kroku jest chwalony ze względu na KODI. Z projektami społecznościowymi różnie bywa. Głownodowodzącemu zmienią się priorytety życiowe i projekt pada.

     Z kolei Linux Station to dodatkowy narzut na pamięć i procesor. Poza tym uruchamianie całego linuksa jakby nie było w linuksie po to by uruchomić jedną aplikację mija się z celem.

     • Grzegorz Bielawski, 9 grudnia 2016 @ 21:37

      Spokojnie, z pewnego źródła wiem, ze w tym przypadku nikomu nie zmienią się żadne priorytety 😉

    • Piotr Masztafiak, 10 grudnia 2016 @ 10:28 Reply

     Jest już beta KODI 17 w postaci paczki myKODI 17 beta 6:
     http://catshare.net/ZrKcCdEAW8pshMvl/mykodi17_17.0.B6.2.zip

     Od kilku dni korzystam z tej wersji m.in. wraz z wtyczkami Mrknow i działa bez problemu. Jednak do nowego UI ciężko się przyzwyczaić…

     Co do Linux Station to pod KODI niezbyt się nadaje, gdyż nie można wówczas korzystać z pilota, a sterowanie TV za pomocą myszki, klawiatury czy smartfona jest zbyt uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *