Nie istnieje jeden idealny nośnik danych – każda z popularnych technologii przechowywania/zapisu danych ma swój unikalny zestaw zalet i wad, które sprawiają, że idealnie sprawdzają się one w jednych zastosowaniach, a zupełnie nie pasują do innych. Problem ten można obejść stosując obok siebie (np. w serwerze NAS) różne nośników, np. SSD obok HDD – jednak jak sprawić, by dany nośnik „obsługiwał” te typy danych i operacje, do których nadaje się najlepiej? W urządzeniach firmy QNAP problem ten rozwiązuje unikalna technologia Qtier, czyli system pozycjonowania i dystrybucji danych,  stale monitorujący jakie dane trafiają do urządzenia i automatycznie przenoszący je na najlepiej pasujący do ich specyfiki typ dysku. Dzięki temu Qtier pozwala optymalnie wykorzystać ogromną pojemność klasycznych HDD czy niesamowitą wydajność nowoczesnych nośników SSD.

Przed administratorem konfigurującym NAS-a do wykorzystania w firmie zawsze stoi poważny dylemat – czy powinien postawić raczej na pojemność, czy jednak skupić się na uzyskaniu najwyższej możliwej wydajności? Pamięć masowa zbudowana wyłącznie z dysków HDD będzie cechować się dużą pojemność, ale należy się liczyć z jej ograniczoną wydajnością. Duży system do przechowywania danych oparty na nośnikach SSD to z kolei spory wydatek dla przedsiębiorstwa. Jak zatem stworzyć  system, który będzie pojemny, szybki i ekonomiczny? Z pomocą przychodzi wspomniana technologia Qtier, która pozwala firmom na osiągnięcie dużej wydajności wymagających aplikacji i niższych kosztów utrzymania całej macierzy.

Dyski SSD znacznie poprawiają wydajność aplikacji i tym samym przekładają się na szybkość pracy. Jednak koszt jednego gigabajta danych przechowywanych na dysku SSD jest ciągle znacznie wyższy niż na zwykłych dyskach HDD. Dlatego też do magazynowania dużej ilości danych, z których korzysta się rzadko, wykorzystuje się ciągle bardziej ekonomiczne dyski HDD. Aby sprostać wymaganiom dużych przedsiębiorstw, QNAP zaprojektował technologię Qtier, która łączy szybkość SSD i pojemność HDD w jednym systemie NAS. Qtier wykorzystując kontroler SAS 12GB/s automatycznie migruje dane w oparciu o częstotliwość ich wykorzystywania. Poprawia to ogólną wydajność systemu, pod kontem obsługi wymagających aplikacji, a jednocześnie zapewnia dużą przestrzeń dyskową dla zimnych danych.

Qtier automatycznie przenosi najczęściej wykorzystywane dane na wydajne dyski, podczas gdy mniej aktywne są migrowane na wolne dyski o dużej pojemności. Takie działanie decydowanie odciąża administratorów, których rola sprowadza się do zdefiniowania parametrów według, których dane będą przenoszone między dyskami. Administrator ma dostęp do raportów ze statystykami automatycznego lokowania danych i może oceniać, a w razie konieczności skorygować dokładność poziomowania. Osoba, która zarządza procesem migracji danych, w każdej chwili może również przerwać przenoszenie danych między dyskami. Harmonogram pozwala na automatyczne ustawienie pozycjonowania danych poza godzinami pracy, np. podczas weekendów lub w nocy, aby uzyskać najlepszą wydajność systemu podczas godzin pracy.

Aby osiągnąć pożądany poziom wydajności oraz uzyskać satysfakcjonujący poziom oszczędności, dane są kategoryzowane w oparciu o częstotliwość korzystania. Poziomy usług, np. czas odpowiedzi lub czas uruchomienia muszą być mierzone i oceniane z odpowiednim wyprzedzeniem, aby móc decydować, które dane powinny być przechowywane w danym czasie na danym poziomie. Bazując na opracowanych przez QNAP wynikach sortowania obliczeń, NAS automatycznie przeniesie bloki danych z wyższą wagą do wyższych poziomów. Migracja danych oraz aktualizacje metadanych nie będą zakłócać normalnych operacji IO. Aktualizacje transakcyjne unikną problemów z integralnością danych.

Dzięki technologii Qtier, serwery QNAP NAS udostępniają rozwiązanie automatycznego pozycjonowania danych, które optymalizuje ich wydajność. Tym samym NAS-y QNAP są najlepszymi i najbardziej ekonomicznymi rozwiązaniami sieciowej pamięci masowej dedykowanej dla środowisk wirtualnych, które charakteryzują się dynamicznie zmieniającym się obciążeniem. Qtier obsługuje większość modeli z procesorami Intel i AMD, dzięki czemu klient otrzymuje wydajny serwer NAS z funkcją efektywnego pozycjonowania za rozsądną cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *