QNAP® Systems, Inc. poinformował o zwarciu partnerstwa z Arduino – wiodącym otwartym ekosystemem rozwiązań dla twórców, deweloperów rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT) oraz edukatorów. Celem ich współpracy będzie zapewnienie deweloperom możliwości bezpiecznego przetwarzania i przechowywania lokalnych danych pochodzących z urządzeń Arduino na serwerach QNAP NAS. Oprogramowanie QIoT Suite Lite (wykorzystujące technologię kontenerową) ma być gotowe do współpracy z rozwiązaniami Arduino w pierwszym kwartale 2017 r. – co pozwoli twórcom aplikacji na bezpieczne i wygodne przetwarzanie oraz przechowywanie ogromnych ilości danych generowanych przez ich aplikacje IoT.

“To porozumienie pozwoli autorom aplikacji i rozwiązań z dziedziny Internetu Rzeczy tworzyć lub pobierać takie aplikacje i uruchamiać je na urządzeniach QNAP NAS – czyli na ich własnej, prywatnej chmurze IoT” – wyjaśnia Kathy Giori, VP of Operations w Arduino. “Deweloperzy aplikacji IoT muszą być w stanie połączyć i przechowywać najróżniejsze typy danych, a ponieważ w tym ekosystemie brakuje jednego, uzgodnionego standardu, a wysyłanie takich informacji do publicznej chmury budzi wiele obaw, to bardzo ważne staje się korzystanie z rozwiązań otwartych lokalnie przetwarzających dane. Deweloperzy mogą korzystać z portów Ethernet oraz USB, w które wyposażone są serwery QNAP lub skorzystać z platform Arduino Yun oraz Tian by połączyć się z urządzeniami IoT za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth Low Energy (BLE). Dodatkowo, możliwe jest skorzystanie z dodatkowych opcji łączności – np. LoRa. Moduły Arduino w połączeniu z funkcjami QNAP NAS pozwalają na łatwe tworzenie i wdrażania nowatorskich rozwiązań IoT. Użytkownicy mogą zarówno instalować komercyjnie dostępne produkty IoT, jak i własne, oparte na Arduino rozwiązania – a następnie łączyć je wszystkie w spójny system z pomocą QNAP.” – dodaje Kathy Giori.

Arduino Yun oraz Tian umożliwiają korzystanie z łączności Wi-Fi oraz BLE, łącząc w ten sposób bezprzewodowe sensory z urządzeniami QNAP NAS (które obecnie oferują Ethernet oraz USB). Nowe platformy Arduino Uno Wi-Fi, Star Otto oraz Primo można bezprzewodowo podłączać do Yun lub Tian – zapewniając w ten sposób deweloperom ogromny wybór technologii komunikacyjnych, których można użyć w ich rozwiązaniach IoT.

“Arduino dostarcza użytkownikom tanią, otwartą technologię mikrokontrolerów, coraz częściej wykorzystywaną przez autorów oprogramowania do tworzenia unikalnych urządzeń IoT. My oferujemy im przestrzeń dyskową, wysoko wydajne przetwarzanie danych oraz wygodny w obsłudze interfejs – co zapewnia użytkownikom możliwość połączenia oraz wizualizowania danych dostarczanych przez ich rozwiązania IoT. Od strumieniowego przesyłania wideo z kamer OP, przez domowe systemy audio, sensory, inteligentne urządzenia domowe, aż po zamki czy systemy zabezpieczające – urządzenia IoT generują najróżniejsze typy danych, z których niektóre muszą być przechowywane przez długi czas, a inne tylko przez kilka dni. Dlatego też choć urządzenia storage pozostają nieco w cieniu ekosystemów IoT, to jednak są one jego krytyczną częścią.” – powiedział YT Lee, wiceprezes QNAP.

QIoT Suite Lite zapewnia obsługę wielu protokołów i dashboardów, które pozwalają deweloperom na wykorzystanie sensorów w modułach i wdrażanie aplikacji takich jak np. Node-RED czy Freeboard na urządzeniu QNAP NAS. Dane otrzymane z sensorów mogą być transmitowane do QNAP NAS za pomocą wielu różnych protokołów (np. MQTT, CoAP, itp.), co pozwoli użytkownikom np. na zdalne monitorowanie domu z poziomu pulpit roboczego.

O Arduino
Arduino jest największym na świecie ekosystemem sprzętu oraz oprogramowania open-source. Projektom oferuje twórcom aplikacji, edukatorom oraz deweloperom rozwiązań IoT w każdym wieku możliwość tworzenia inteligentnych, podłączonych do sieci i interaktywnych urządzeń z wykorzystaniem niedrogich, łatwych w użyciu technologii. Więcej informacji znaleźć można na stronach www.arduino.cc oraz www.arduino.org. Więcej informacji o partnerstwie obie strony udostępnią pod koniec roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *