W dniu dzisiejszym przeglądając forum www.pronas.pl natknąłem się na ciekawy link, który zaprowadził mnie do strony z projektem QNOlogy. Sama nazwa projektu mówi dużo, ale jeżeli jest ktoś jeszcze, kto nie zaskoczył co na myśli ma autor to już tłumaczę.

qnology-logo

Autor ma na imię Vortex i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie na rynku NAS liczą się tylko dwie marki QNAP oraz Synology. QNAP ma zdecydowanie najlepszy sprzęt, ale niestety oprogramowanie zarządzające już nie jest takie super, po prostu QNAP źle skompilował jądro. Jak już się domyślacie Synology to przeciwieństwo QNAP-a, tzn. mają bardzo słaby sprzęt, ale za to dopracowane oprogramowanie zarządzające, które wyciska wszystkie soki ze słabego sprzętu.

Vortex wpadł na genialny, nie do końca legalny pomysł, postanowił połączyć wydajny sprzęt od firmy QNAP z dobrze skompilowanym oprogramowaniem DSM firmy Synology. Na razie DSM możemy zainstalować tylko na serii x59, ale jeżeli autor zobaczy, że jego projekt spotkał się z zainteresowaniem to jestem pewny, że niedługo DSM-a będzie można zainstalować na wszystkich modelach QNAP.

Jako ciekawostkę dodam, że nawet DSM 4.2, który jest jeszcze w fazie beta działa bez problemu na serwerach QNAP.

Link do projektu: http://qnology.xvtx.ru/

1 Comment

  • ZK, 21 lutego 2013 @ 00:06 Reply

    Eh. Mam TS-459, ale jednak mam stracha to zainstalowac. Probowal ktos? Podzielcie sie opiniami;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *