Część z Was pewnie nie wie, ale w niektórych serwerach Synology mamy do wyboru system plików, do wyboru mamy EXT4 i BTRFS. EXT4 większość kojarzy, w porównaniu do QNAP, system plików EXT4 ma jedną dużą wadę, nie obsługuje migawek. Jeżeli chodzi o BTRFS to jest dość nowy system plików, który posiada bardzo duży potencjał, największą zaletą BTRFS na Synology to obsługa migawek oraz zdolność do samouleczania.

Tym razem Gary Shen postanowił porównać wydajność EXT4 na QNAP z obsługą migawek z EXT4 na Synology  oraz BTRFS. Jako testowe modele zostały wykorzystane QNAP TS-431P2 z procesorem ARM oraz Synology DS418 z procesorem Intel.

 


Dla osób, którym nie chce się oglądać całego testu najwydajniejszy był QNAP TS-431P, na drugim miejscu był Synology DS418 z EXT4, a ostatnie miejsce zajął DS418 z systemem plików BRTFS. Bardzo ciekawie wypada porównanie między EXT4 i BRTFS na Synology, okazuje się, że decydując się na system plików BRTFS musimy się pogodzić ze spadkiem wydajności na poziomie 39%!!!