Drugiego lipca firma QNAP zaprezentowała na swoim kanale YouTube jak w praktyce działa Fibre Channel na QNAP z zainstalowanym QTS 4.4.1. Zapraszamy do obejrzenia całego wideo. Dla osób, które nie mają czasu na oglądanie poniżej najważniejsze informacje.

Po pierwsze trzeba pamiętać, że wsparcie dla FC QNAP wprowadził od systemu QTS w wersji 4.4.1, który obecnie ma status Beta. W porównaniu do iSCSI protokół FC jest mniej skomplikowany dzięki czemu mniej obciąża procesor serwera QNAP co widać na poniższych screenach.

Porównanie protokołów iSCSI i FC w teorii
Porównanie obciążenie procesora QNAP przy iSCSI i FC
Wydajność FC i obciążenie procesora

Tak jak pisałem wyżej, aby mieć FC, na QNAP trzeba wgrać system QTS 4.4.1, ale dodatkowo trzeba dołożyć do portu PCI QNAP kartę FC. W tym konkretnym modelu pokazano obsługę FC na przykładzie kart Marvel Qlogic, ale z nieoficjalnych źródeł wiemy, że będą kompatybilne karty produkowane przez innych producentów.

QNAP obsłuży karty 32/16/8/4 Gb

Protokół FC będzie obsługiwany przez modele w obudowie RACK jak i TOWER, poniżej lista serwerów QNAP, na których będzie wspierane FC.

Modele QNAP FC w obudowie RACK
Modele QNAP FC w obudowie TOWER

 

Konfigurację FC zalecamy obejrzeć na udostępnionym filmie. FC będzie się konfigurowało w tym samym miejscu co iSCSI. Co ważne zarówno LUN FC jak i LUN iSCSI wspierają migawki na poziomie bloków, QTier oraz SSD Cache.

Konfiguracja FC w QTS 4.4.1
LUN FC z migawkami, Qtier i SSD Cache

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *