Nowa wersja NAKIVO Backup & Replication v7.2 jest już dostępna do pobrania! Przyjrzyjmy się nowym funkcjom NAKIVO Backup & Replication v7.2, sprawdźmy jak każda z nich może pomóc Wam, jeśli zastosujecie je w swoim wirtualnym środowisku.

Backup maszyn wirtualnych na serwerach NAS

Najlepszym sposobem aby odciążyć swoją wirtualną infrastrukturę opartą na VMware lub Hyper-V od natłoku zadań związanych z ochroną danych oraz osiągnąć lepszą wydajność jest stworzenie dedykowanego serwera backupu maszyn wirtualnych poprzez instalację NAKIVO Backup & Replication na serwerze NAS. W ten sposób powstaje świetne rozwiązanie do backupu all-in-one, które zapewnia 2x lepszą wydajność w porównaniu do rozwiązań backupowych opartych na maszynach wirtualnych.

Jeśli chodzi o wybór rozwiązania NAS, NAKIVO Backup & Replication pozwala na sporą dowolność. Jak dotąd, można było wybierać z wspieranych przez producenta NAS’ów firm: QNAP, Synology oraz Western Digital, a od wersji 7.2 także ASUSTOR.

Obcinanie logów transakcyjnych dla Microsoft SQL Server

Teraz przejdziemy do kolejnej świetnej funkcji NAKIVO Backup & Replication v7.2 – trunkingu logów transakcyjnych dla serwerów MSSQL. Maszyna wirtualna używająca baz danych serwera SQL może nagle przestać działać z powodu wyczerpania przestrzeni dyskowej. Gdzie się podziały te wszystkie gigabajty, które mieliśmy dostępne? Logi transakcyjne serwera MSSQL potrafią gromadzić się w takich ilościach, że w końcu „zapchają” każdą dostępną dla maszyny wirtualnej przestrzeń, powodując, że ta przestanie działać. Jednakże można temu zapobiec.

Kiedy backupujesz swoje maszyny wirtualne działające na VMware lub Hyper-V, które korzystają z serwera MSSQL, backupy, które wykonujesz zawierają wszystkie potrzebne pliki logów transakcyjnych i nie musisz już składować tych plików na źródłowym serwerze SQL. NAKIVO Backup & Replication v7.2 automatycznie kasuje logi transakcyjne SQL co pozwala na zwolnienie przestrzeni dyskowej. W przypadku jakiejkolwiek awarii, możesz w łatwy i bezpieczny sposób odzyskać swoje dane z backupu maszyny wirtualnej, który zawiera wszystkie logi transakcyjne niezbędne do przeprowadzenia skutecznego procesu przywrócenia danych.

Natychmiastowe przywracanie obiektów dla Microsoft SQL Server

Mam nadzieję, że regularnie przeprowadzacie backup z obsługą aplikacji serwera MSSQL aby być w stanie szybko postawić system na nogi w przypadku awarii. Jednakże, w przypadku utraty danych, nie zawsze cały serwer SQL jest uszkodzony, a jedynie jego część, np. pojedyncza tabela czy jedna baza danych. W takim przypadku odzyskiwanie całej maszyny wirtualnej jest niepotrzebne, czasochłonne i po prostu nielogiczne, szczególnie jeśli serwer zawiera dużą ilość baz danych.

Właśnie w takich przypadkach niezwykle przydatna okazuje się nowa funkcja NAKIVO Backup & Replication, czyli natychmiastowe odzyskiwanie obiektów dla MSSQL. Funkcja ta zapewnia możliwość odzyskania pojedynczej tabeli, grupy tabel, albo jednej lub kilku baz danych wewnątrz danego serwera SQL bezpośrednio z zdeduplikowanego i skompresowanego backupu maszyny wirtualnej. Wszystko co trzeba zrobić, to wybrać obiekty, które chcemy przywrócić, a także serwer, na którym chcemy aby te obiekty się znalazły. Następnie NAKIVO Backup & Replication w szybki sposób przywraca wszystkie wybrane obiekty tam, gdzie ich miejsce. Proces jest zautomatyzowany i bardzo szybki, więc oszczędzamy nie tylko nerwy, ale i czas.

NAKIVO Backup & Replication v7.2: proste i szybkie układanie harmonogramów zadań backupu

Backup maszyn wirtualnych może narzucać bardzo duże obciążenie dla infrastruktury, zwłaszcza w dużych środowiskach wirtualnych, składających się z tysięcy maszyn wirtualnych korzystających z wielu różnych aplikacji. Tym samym, w dużych środowiskach kluczowym jest skrupulatne ułożenie harmonogramu zadań backupowych aby uniknąć pokrywających się zadań. Po to właśnie powstał Panel Kalendarza.

Zawsze dobrze jest mieć w ręku narzędzie do planowania swoich działań. Wszyscy korzystamy z kalendarzy Google’a, Outlook’a czy Apple’a lub innych aplikacji do planowania swoich zadań czy spotkań, prawda? W innym wypadku działalibyśmy po omacku, tonąć w obowiązkach jednego dnia, a będąc bezproduktywnym innego. Backup środowiska wirtualnego również wymaga stworzenia planu, harmonogramu, według którego ma działać, by zadania nie nachodziły na siebie, by były wykonywane efektywnie i zgodnie z naszymi założeniami. Jedyna różnica leży w konsekwencji zignorowania potrzeby planowania. Jeśli wiele zadań zbiegnie się w tym samym czasie, jesteśmy w większości przypadków w stanie przełożyć niektóre z nich na inny czas lub następny dzień bez drastycznych problemów. Jednakże, kiedy wiele zadań backupu będzie ze sobą kolidować, obciążenie naszego środowiska wirtualnego VMware lub Hyper-V może gwałtownie wzrosnąć, doprowadzając do niewydajnej pracy naszych maszyn wirtualnych, co może rzutować na efektywność całej firmy.

Wbudowany w NAKIVO Backup & Replication v7.2 Panel Kalendarza został zaprojektowany z myślą o wyzwaniach stojących przed administratorem planującym zadania backupu tak, by uniknąć nachodzenia na siebie wielu zadań. Głównym pomysłem przy tworzeniu tej funkcji było dostarczenie łatwego w obsłudze narzędzia, które sprawi, że proces układania harmonogramu backupów będzie prosty i wygodny dla administratora. Dzięki Panelowi Kalendarza można w przejrzysty sposób przyjrzeć się wszystkim zadaniom backupu, np. tym już wykonanym, obecnie trwającym oraz przyszłym, natychmiast zauważyć wszystkie wolne sloty czasowe i stworzyć nowe zadanie. Funkcja pomaga unikać niepotrzebnej zbieżności zadań w czasie bez spędzania nad tym długich chwil. Wszystko dzieje się szybko i bez większego wysiłku.  Inne wbudowane funkcje, takie jak: oznaczanie kolorem, dzienny/tygodniowy/miesięczny widok na zadania backupowe oraz elastyczny planer zadań zapewniają pełną, szeroką kontrolę nad procesami zachodzącymi w wirtualnym środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *