Urządzenie DS710+ firmy Synology jest to dwudyskowy NAS oferujący dużą funkcjonalność zdecydowanie wykraczającą poza magazynowanie i ochronę danych. Można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z uniwersalną multimedialną stacją, która oprócz wbudowanego serwera wymiany plików, posiada m.in. serwer drukarek, serwer WWW, serwer do strumieniowego przesyłania multimediów oraz komplet aplikacji znacznie poszerzających funkcjonalność. Mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się urządzeniu w naszym labie, a teraz prezentujemy swoje spostrzeżenia.

tacja Synology DS710+ to przede wszystkim zaawansowane urządzenie sieciowe do magazynowania i ochrony danych. Wiele osób doceni w nim funkcje hostowania stron internetowych, serwera FTP,czy też serwera poczty elektronicznej. Oprócz nich stacja spełnia się jako serwer multimedialny oraz daje możliwość obsługi kamer sieciowych. Dzięki dobrym parametrom technicznym, możliwości rozszerzania pamięci bez konieczności zmiany konfiguracji oraz bardzo dużej funkcjonalności, DS710+ powinien skupić uwagę małych firm. Naszym zdaniem urządzeniem zainteresują się również najbardziej wymagający użytkownicy domowi.

Oczywiście można się zastanawiać, nad zastąpieniem funkcjonalności stacji innymi urządzeniami. Po zastosowaniu właściwego oprogramowania, jest to do zrobienia na każdym komputerze. Można również wyszukiwać energooszczędnych podzespołów, małych obudów i próbować wykonać takiego NASa samemu. Pytanie tylko, czy to się rzeczywiście opłaci i czy uzyskamy taką samą funkcjonalność. Jedno jest pewne, satysfakcja z wykonania czegoś na własną rękę będzie ogromna.

Wydajność urządzenia pod kątem prędkości transferu plików na pewno w dużej mierze zależy od zamontowanych wewnątrz dysków. Uzyskane przez nas wyniki dla jednych będą satysfakcjonujące, dla innych będą poniżej oczekiwań. Każdy sam powinien zdecydować, czy są one wystarczające dla jego potrzeb.

Podsumowując, jeśli szukamy uniwersalnego serwera do magazynowania danych, wykonywania kopii zapasowych, który przy okazji będzie wypełniony aplikacjami multimedialnymi i mamy na ten cel przeznaczone ok 1 500 zł (do tego każdy musi doliczyć cenę za dyski), to takie urządzenie sprawdzi się bardzo dobrze. Innym rozwiązaniem może być rozdzielenie funkcji tego serwera na dwa inne urządzenia – dysk sieciowy i odtwarzacz multimedialny, które być może lepiej sprawdzą się w wymaganych warunkach i będą w podobnej lub niższej cenie.

Cały test można zobaczyć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *