Wstęp

18 października 2015 r. Synology udostępniło dla publicznych testów pierwszą wesję swojego systemu obsługi dysków sieciowych NAS – DSM 6.0 beta 1. Wraz z tą wersją Synology przechodzi na kilkuetapowe publikowanie wersji wstępnych. Odstęp czasowy pomiędzy wydaniami ma wynosić kilka miesięcy. Mam nadzieję, że spowodowane jest to troską o jak najdokładniejsze sprawdzenie nowego oprogramowania. Funkcje zawarte w tej jak i następnej becie można odczytać z tej tabelki:

https://www.synology.com/pl-pl/dsm/6.0beta/feature_availability

Marketingowy opis nowych funkcji znajduje się pod tym adresem:

https://www.synology.com/pl-pl/dsm/6.0beta/

Oraz pełna lista zmian:

https://www.synology.com/pl-pl/dsm/6.0beta/ReleaseNote

Uruchomienie

image04

Instalacja nie różni się niczym od kroków w DSM 5.2. Obecne DSM 6.0 beta 1 uruchomiłem na Synology DS415+ z nieoficjalnie rozszerzoną pamięcią RAM do 8 GB. Wymiana nie jest trudna, poradzi sobie z nią każdy potrafiący równo trzymać śrubokręt.

image11

image02

image12

Zrobiłem to, ponieważ standardowe 2 GB RAM wydaje mi się wartością zbyt małą dla kilku usług, które chciałem uruchomić jednocześnie: serwer MailPlus, wirtualizację DSM o czym później. W pełni 64 bitowy procesor pozwala na bezproblemowe działanie z taką ilością RAM.

Nowe funkcje

Nowością jest system plików btrfs, który możemy wybrać przy tworzeniu wolumenu. Jest wymagany do tworzenia migawek folderów współdzielonych. Migawki nie działają na ext4:

image09

Btrfs pozwala wreszcie na założenie quoty na folder współdzielony oraz włączenie kompresji plików. Dokonuje defragmentacji plików dla zachowania wysokiej wydajności. Pozwala na włączenie wersjonowania, gdzie przy zmianach pliku zachowywana są tylko różnice w Cloud Station. Niestety nie istnieje narzędzie do konwersji wolumenów z ext4 do btrfs.

DSM 6.0 jest również bardziej modułowe, w beta 1 wydzielono Analizator Pamięci Masowej, Backup & Restore, PHP, Web Station oraz Edytor Tekstu.

W File Station można wysłać wygenerowany link, aby ktoś przesłał nam pliki:

image00

Backup & Restore zastąpił Backup & Replication:

image07

Rozbudowano funkcjonalność Pomocy DSM, źródłem zawartości może być teraz strona online Synology zawierająca najbardziej aktualne informacje.

image10

W beta 1 nie działa Surveillance Station, nowa wersja tej aplikacji będzie dostępna w beta 2 DSM 6.0.

Nowym użytkownikom oraz grupom można nadawać limity na poszczególne udostępnione foldery:

quota

Najważniejsze nowe aplikacje

Virtual DSM Manager

image05

Pozwala na uruchomienie wielu instancji DSM na pojedynczym serwerze Synology, tzn. mając jeden mocny model serwera, np. klasy XS/XS+ możemy go podzielić na mniejsze funkcjonalne jednostki wydzielone do osobnych zadań lub grup użytkowników. Minimalna ilość pamięci RAM to 4GB, dlatego musiałem rozszerzyć pamięć, aby móc uruchomić Virtual Station, inaczej DS415+ ze swoimi standardowymi 2GB RAM może służyć tylko jako zasób pamięci masowej.

Virtual DSM Manager nie obsługuje wirtualnych switchy, dlatego żeby można było się podłączyć do VS wymagane jest skonfigurowanie statycznego adresu IP na dodatkowym interfejsie sieciowym maszyny hosta. Maszyny utworzone w VS mogą już otrzymywać adresy z DHCP. Definiujemy dla nich ilość rdzeni CPU hosta, wielkość RAM oraz wirtualny dysk. Co ciekawe posiadając na hoście wolumen ext4 utworzona przestrzeń dyskowa dla VS “formatowana” jest jako btrfs, więc możliwe jest działanie migawek dla udostępnionych folderów:

image08

Maszyna wirtualna jest systemem autonomicznym, dlatego wszelkie dokonane na niej zmiany nie mają wpływu na system hosta. Świetne środowisko do testów i prezentacji nowego systemu.

Docker DSM

Lekka aplikacja wirtualizacji dająca możliwość uruchomienia tysięcy różnych kontenerów tworzonych przez programistów z całego świata dla DSM. Wbudowane popularne repozytorium obrazów Doker Hub pozwala znaleźć udostępniane aplikacje dla maszyny wirtualizacyjnej Docker. Wymaga wolumenu sformatowanego w btrfs:

image03

MailPlus Server

image06

Prosty w konfiguracji serwer poczty elektronicznej z wbudowanym antywirusem i zaawansowanymi algorytmami antyspamowymi. Może być uruchomiony jako load balancer na dwóch maszynach dla zapewnienia najwyższej wydajności serwera pocztowego.

MailPlus

image01

Nowy webklient poczty Synology podobny do gmaila, szybki i lekki. Posiada niezwykle funkcjonalną aplikację mobilną Android MailPlus.

Podsumowanie

Kierunek zmian nowego DSM 6.0 zorientowanego bardziej na kliencie biznesowym to mała nowość. Nie jestem jednak przekonany, czy nie powinien nazywać się DSM 5.3, ponieważ nie są to zmiany rewolucyjne, bardziej wygląda to na szlifowanie obecnej wersji stabilnej. Zobaczymy jakie zmiany przyniesie beta 2.

Pragnę również zwrócić uwagę na wprowadzenie licencji w aplikacje Virtual DSM Manager, Docker DSM oraz MailPlus. Dowiedziałem się jednak, że tak jak w przypadku Surveillance Station, po zainstalowaniu wersji stabilnej w każdej aplikacji jedna licencja będzie darmowa.

Po szczegółowy opis zmian w DSM 6.0 beta 1 odsyłam na stronę Synology:

https://www.synology.com/pl-pl/dsm/6.0beta/ReleaseNote

 

1 Comment

  • Grzegorz Bielawski, 19 listopada 2015 @ 19:50 Reply

    Zgadzam się w 100%, że zmiana kodu na 6 z przodu to chwyt marketingowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *