Karty pamięci oraz pendrive stały się tak powszechnymi nośnikami danych, że właściwie każdy z nas ma z nimi kontakt niemal każdego dnia. Przechowujemy na nich wszystko, od zdjęć po dokumenty. Wykorzystywane są w telefonach, komputerach, tabletach, urządzeniach przemysłowych, kamerach i wielu innych aplikacjach.

Karta pamięci, z której odzyskiwała dane COD

Niewiele osób zastanawia się w ogóle nad awaryjnością tych małych nośników danych ponieważ ich ceny są przeważnie niskie. Co jednak jeśli dojdzie do awarii i utraty danych? Czy są jakieś proste metody na ich odzyskanie? Jak się okazuje niestety nie.

Pendrive z którego odzyskiwała dane COD

Dzięki Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy postaramy się więc przybliżyć jak wygląda proces odzyskiwania danych z uszkodzonych kart pamięci i pendrive:

Objawy:

  • Karta pamięci / Pendrive nie zgłasza się w urządzeniu – komputerze
  • Karta pamięci / Pendrive zgłasza się z zerową lub bardzo małą pojemnością
  • Karta pamięci / Pendrive zgłasza się ale nie można odczytać żadnych danych

Przyczyny awarii:

  • Uszkodzenia mechaniczne – ułamane końcówki pendrive oraz połamane elektroniki kart pamięci stanowią około 15 % przypadków utraty danych
  • Uszkodzenia kontrolera lub innych elementów elektronicznych stanowią około 20% awarii
  • Uszkodzenia kości pamięci i duże ilości błędów podczas odczytu to około 60% problemów jakie są odpowiedzialne za utratę dostępu do nadnych.
  • 5% to pozostałe przypadki

Jakie są więc metody odzyskiwania danych z kart pamięci oraz pendrive?

Na obecną chwilę jest tylko jedna metoda która pozwala na odzyskanie danych. W skrócie polega ona na wyczytaniu zawartości kości pamięci bit po bicie oraz zdekodowaniu zawartości aby uzyskać informacje zapisane przez użytkownika. Niby proste a jednak skomplikowane. Już na samym początku trzeba zdefiniować kilka ważnych parametrów do odczytu pamięci, a należą do nich przede wszystkim ilość bitów w jednej linii (stronie), ilość stron w bloku danych, ilość bloków na sekcję, ilość sekcji w kości pamięci. To tylko podstawowe parametry których jest znacznie więcej, a z każdym nowym urządzeniem trzeba tą układankę ułożyć od nowa. Potem jest już tylko więcej i więcej pracy.

Kolejny etap to korekcja błędów. Zależnie od pojemności urządzenia oraz od rodzaju kości pamięci i stopnia jej degradacji ta operacja może zająć od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Jak wynika z informacji z Centrum Odzyskiwania Danych czasami miesiąc to nie jest zbyt długo.

Po korekcji błędów należy poukładać dane, odszyfrować je i poskładać w odpowiedniej kolejności. Ilość operacji jakie są wykonywane przez współczesne kontrolery jest tak duża że z całego zbioru możliwości trzeba wybrać te 3 do 6 operacji i ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Jest to moment w którym zaszyfrowane bity zmieniają się w dane użytkownika. Jest to najtrudniejsza i najbardziej złożona operacja. Na samym końcu wycina się niepotrzebne już informacje serwisowe jak ECC czy lokalizację bloków i mamy to na czym zależy użytkownikowi.

Mimo niskiej ceny urządzeń proces odzyskiwania danych jest bardzo skomplikowany, a z każdym nowym urządzeniem ilość pracy rośnie. Producenci prześcigają się w komplikowaniu prostych spraw. Wymyślają Dynamiczne kodowanie ( każdy blok lub sekcja danych jest kodowana innym kluczem) a to podnosi koszty pracy i wpływa na ceny usług.

Na poniższym filmie prezentujemy skrócony do 3 minut proces odzyskiwania danych z pendrive

Więcej informacji na temat odzyskiwania danych z kart pamięci i pendrive można znaleźć pod tym linkiem: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-monolitycznych-kart-micro-sd-sd-i-pendrive/ , a z ofertą można zapoznać się tu: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/z-pendrive/ i tu: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/z-kart-pamieci/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *