Od dawna wszyscy wiedzą, że należy o ile to możliwe oszczędzać przestrzeń dyskową na macierzach. Wiadomo dlaczego, im więcej zmieścimy na jednej macierzy tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy. Po pierwsze, przy mniejszej liczbie macierzy mamy mniejsze koszty utrzymania, gdyż mniej płacimy za prąd, po drugie, nie musimy wydawać pieniędzy na kolejne macierze.

Wszystkim dobrze znane są także narzędzia, które mają na celu pomóc nam w osiągnięciu tego celu. Najczęściej występujące to deduplikacja, thin provisioning i kompresja danych. Jednak nie wiele osób wie w jakim środowisku, które narzędzie powinniśmy wdrożyć, a które nie, bo zamiast pomóc tylko pogorszą wydajność systemu oraz czy i kiedy można wykorzystywać je razem.

Ten wpis nie ma na celu po raz kolejny tłumaczyć czym są, jak działają i co robią narzędzia do oszczędzania przestrzeni dyskowych w unified storage. Zakładam, że znacie już pojęcia i zasadę działania deduplikacji danych, kompresji danych i thin provisioning. Dziś dowiecie się gdzie i kiedy powinniście jest stosować, żeby uzyskać najlepszy efekt końcowy. Informacje te udostępniła nam firma Qsan producent systemów SAN (iSCSI, FC) oraz NAS (Unified Storage).

Deduplikację najlepiej wdrażać gdy nasza macierz przechowuje pełny backup, jest wykorzystywana w środowisku wirtualizacji lub gdy przechowuje bazę danych Exchange. Kompresja natomiast najbardziej efektywna jest gdy na serwerze przechowywane są duże ilości tzw. surowych plików multimedialnych np. typu RAW, ponieważ tego tego rodzaju dane mają najlepszy współczynnik kompresji.

Poniżej cztery najważniejsze zasady z którymi musisz się zapoznać przed przystąpieniem do wdrożenia narzędzie do oszczędzania pojemności.

  • Z punktu widzenia systemu operacyjnego, który korzysta z zasobów serwera nie widać korzyści z wdrożenia deduplikacji czy kompresji danych.
  • Zawsze należy wykorzystywać thin provisioning razem z deduplikacją lub kompresją. Dzięki temu zaoszczędzone miejsce będzie można wykorzystać dla innych aplikacji uruchomionych na serwerze.
  • Bez thin provisioning efektywne oszczędzanie możemy uzyskać tylko przy pomocy uruchomieniu samej kompresji na udziałach sieciowych.
  • Uruchomienie deduplikacji lub kompresji zawsze ma wpływ na zmniejszenie wydajności macierzy.
Aplikacje Protokół Najlepszy wybór Wpływ na osiągi
Backup CIFS/NFS/AFP Thin provision +Kompresja +Deduplikacja Średni
Serwer poczty CIFS/NFS Thin provision +Kompresja +Deduplikacja Średni
Obraz VM NFS Thin provision +Deduplikcja Średni

Powyżej prosta tabela porównawcza w prosty sposób podsumowująca opisane zasady.
Jak zapisać więcej danych na istniejącym udziale lub wolumenie korzystając z deduplikacji lub kompresji pokazuje poniższa tabela.

  Dedup Kompresja Dedup+ Kompresja Thin+ Dedup Thin+ Kompresja Thin+ Dedup+ Kompresja
Udziały (system plików) Nie Tak Tak Tak Tak Tak
Wolumen (iSCSI) Nie Nie Nie Nie Nie Nie

Żeby zwiększyć ilość wolnego miejsca w puli dyskowej przy wykorzystaniu deduplikacji lub kompresji przedstawia tabela poniżej.

  Dedup Kompresja Dedup+ Kompresja Thin+ Dedup Thin+ Kompresja Thin+ Dedup+ Kompresja
Udziały (system plików) Tak Nie Tak Tak Tak Tak
Wolumen (iSCSI) Tak Nie Tak Tak Tak Tak

Pełny raport pokazujący przykłady zastosowania powyższych praktyk w środowisku produkcyjnym na przykładzie jednostek Unified Storage U400 i U600 firmy Qsan jest do pobrania tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *