Fizyczne nośniki pamięci nie działają wiecznie, a jak już zapewne wiecie, w szczególności dyski twarde ulegają awarii w sposób niespodziewany. Pytanie brzmi kiedy powinniśmy spodziewać się awarii naszego dysku twardego ? Po 5 latach? Może po 50? Dzięki firmie Backblaze możemy zobaczyć jak to wygląda w praktyce.

3

Dostawca usługi backupu online wykorzystuje 25,000 dysków twardych, które pracują non stop, niektóre już ponad 4 lata. Większość dysków do modele dedykowane dla użytkowników domowych, ponieważ firma Backblaze uważa, że są one bardziej opłacalne nie wersje biznesowe, więcej na ten temat napiszemy w kolejnym artykule.

Analiza pokazała, że dyski mają trzy odrębne fazy awaryjności: pierwsze półtora roku to awaryjność na poziomie 5.1% rocznie; kolejne półtora roku to awaryjność na poziomie poniżej 1.4% na rok; ale już po 3 latach awaryjność osiąga poziom 11.8% rocznie.

Dobra informacja to taka, że 80% dysków twardych przetrwa przynajmniej 4 lata. Zła informacja jest taka, że 20% nie. Na razie firma Backblaze nie ma danych, które wybiegają po za okres 4, ale firma wstępnie przewiduje, że większość dysków przetrwa okres 6 lat.

Należy sobie zdawać sprawę, że dysk twardy może ulec awarii w każdej chwili, dlatego zawsze warto robić backup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *