Obecnie technologia iSCSI przenosi się na infrastrukturę o przepustowości 10GbE, większa ilość operacji I/O bardziej zużywa zasoby procesora szczególnie przy operacjach odczytu. Jest to szczególnie widoczne przy wykorzystaniu programowego inicjatora wykorzystywanego w systemach Windows, którego jedyną zaletą jest zwiększenie popularności protokołu iSCSI.

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań 10GbE CNA (Converged Network Adapter) ze sprzętową obsługą iSCSI oraz funkcję iSCSI offload, dzięki czemu potrafią odciążyć procesor hosta biorąc na siebie całe obciążenie związane z obsługą iSCSI. Firma Qsan postanowiła przetestować tego typu rozwiązania, poniżej zaprezentowaliśmy wyniki testów. Test wykonano na następującym sprzęcie:

Host OS: Windows 7
CPU: Intel Xeon 5620 (2.4GHz/4-core/8-thread) x 1
Pamięć: DDR3 1066 8GB
S/W iSCSI inicjator: wbudowany w system operacyjny
Program do wykonania pomiarów: Iometer 2006.07.27
CNA/NIC: Emulex 10102-FX/Chelsio S320E-CR/Intel X520-SR2
iSCSI storage: Qsan AegisSAN LX P600Q-D316

Oprogramowanie Iometer posłużyło do wygenerowania ruchu na podłączonych wolumenach iSCSI: 100% read/write, 100% sequential, wielkość bloku 256KB, outstanding 8.

Emulex 10102-FX

Dla testu ciągłego odczytu widać, że wyniki CPU są znacznie lepsze gdy na karcie Emulex jest włączona funkcja iSCSI offload. Testy pokazują, że włączenie Jumbo Frame nieznacznie, ale jednak przyczyniają się do zwiększenia wydajności.

solution-bestpractice-hwoffload-01

Przy teście ciągłego zapisu również widać, że włączenie funkcji iSCSI offload na karcie Emulex spowodowało zwiększenie wydajności, ale nie jest to już tak znaczne jak przy odczycie.solution-bestpractice-hwoffload-02

Dla systemów bazodanowych czy środowiska wirtualnego, takie odciążenie procesora jest nieocenione, dlatego dla środowiska iSCSI 10GbE CNA zaleca się stosowanie kart ze sprzętową obsługą iSCSI z funkcją iSCSI offload. Jeżeli nie stać cię na taką kartę to jedynym ratunkiem jest uruchomienie Jumbo Frame.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *