Warszawa, 22 października 2014 r. – IBM zaprezentował serię rozwiązań sprzętowych, umożliwiających sprawną analizę dużych ilości danych. Dla klientów oznacza to szybsze przetwarzanie informacji i efektywne wykorzystanie ich w codziennej pracy.

Każdego dnia użytkownicy na całym świecie generują 2,5 miliarda gigabajtów danych. Ich wykorzystanie w biznesie wymaga zaawansowanych narzędzi analitycznych, a te z kolei – odpowiedniego sprzętu. Tymczasem praktyka pokazuje, że infrastruktura informatyczna wielu przedsiębiorstw nie jest w stanie efektywnie wyciągać wniosków z danych, a analiza post-factum daje znacznie mniejsze korzyści niż ta prowadzona w czasie rzeczywistym.

Power8 in the Data Center
IBM Power8 w Data Center

Odpowiedzią na te wyzwania jest seria rozwiązań stworzonych przez IBM z myślą o Big Data. Wśród nich znajdują się serwery z otwartą architekturą IBM Power, rozbudowane serwery mainframe, a także oferta rozwiązań do przechowywania danych IBM Software Defined Storage.

IBM Power S824L – szybsza analiza Big Data

Dzięki współpracy w ramach Fundacji OpenPOWER, IBM stworzył serwery IBM Power S824L, zoptymalizowane specjalnie pod kątem analizy Big Data. Nowe systemy opierają się na procesorach IBM POWER8 oraz akceleratorach układów graficznych NVIDIA i umożliwiają uruchomienie intensywnych obliczeniowo zadań na tych pierwszych, przy jednoczesnym przeniesieniu innych podobnych procesów Big Data na akceleratory GPU. Są one w stanie pracować równolegle, co przyspiesza działanie aplikacji, w tym IBM DB2. W efekcie IBM Power S824L cechują się o 20 procent lepszym stosunkiem wydajności do ceny niż masowo dostępne na rynku serwery oparte na procesorach Intel.

Równolegle z wprowadzeniem Power S824L IBM rozszerza portfolio rozwiązań POWER8. IBM Data Engine dedykowane dla NoSQL to połączenie oprogramowania Redis Labs, Ubuntu Linux od Canonical, Altera FPGA oraz serwerów Power System S822L i FlashSystem 840 od IBM. Rozwiązanie znacznie obniża koszty magazynowania danych NoSQL, ponieważ jeden serwer POWER8 zastępuje 24 jednostki Intel, co również oznacza niższe zużycie energii. Kolejne rozwiązanie, IBM Data Engine for Analytics – edycja Power Systems, integruje systemy POWER8 z wykorzystującą pamięci flash technologią Elastic Storage oraz oprogramowaniem Platform Computing i wymaga o 2/3 mniejszej infrastruktury niż rozwiązania oparte o procesory x86. IBM wprowadził również Power Enterprise Systems, czyli rozwiązanie umożliwiające modułowe tworzenie potężnych systemów złożonych z nawet 192 rdzeni  i 16 TB pamięci, przeznaczone do obsługi aplikacji wymagających ogromnych mocy obliczeniowych. Nowości uzupełnia Power Enterprise Pools, czyli podstawa infrastruktury chmurowej zapewniająca łatwość przenoszenia zasobów w zależności od obłożenia czy dostępnych mocy obliczeniowych.

Nowe funkcje rozwiązań mainframe dla analizy danych transakcyjnych

IBM rozbudował funkcje systemów mainframe z myślą o firmach specjalizujących się w obsłudze transakcji. Dzięki wprowadzonym zmianom, serwery są w stanie jednocześnie obsługiwać transakcje oraz dokonywać ich analizy w czasie rzeczywistym. Pierwszym składnikiem nowej oferty jest IBM InfoSphere Biginsights dla systemów Linux, które wykorzystuje technologię Apache Hadoop dedykowaną dużym ilościom danych. Kolejnym jest IBM DB2 Analytics Accelerator zwiększający bezpieczeństwo danych przy jednoczesnym przyspieszeniu generowania wyników na skomplikowanych zapytań.

Zintegrowanie obsługi transakcji i ich analizy na systemach klasy mainframe pozwala na ograniczenie kosztów firmom, które nie muszą mieć oddzielnych rozwiązań dla obu tych celów. Zaawansowane możliwości analityczne przyczyniają się z kolei do osiągnięcia korzyści, ponieważ przedsiębiorstwa mogą natychmiastowo reagować w optymalny sposób na każdy kontakt z konsumentem, dostarczając dopasowane oferty.

Wprowadzone przez IBM rozwiązanie może znacząco ułatwić e-handel, ponieważ 55 procent wszystkich aplikacji do obsługi transakcji opiera się o systemy mainframe.

Elastic Storage – systemy pamięci masowych oparte na oprogramowaniu

Pochodną wzrostu znaczenia analizy danych stała się konieczność znalezienia efektywnych rozwiązań do ich przechowywania przy jednoczesnym zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Tradycyjne podejście zakładało przechowywanie i analizę danych w silosach na różnych systemach. Systemy pamięci masowych IBM oparte na oprogramowaniu wprowadzają istotną zmianę zapewniając pełną współpracę rozwiązań sprzętowych i aplikacji, co skutkuje zwiększeniem szybkości przetwarzania oraz automatyzacją.

Nowa oferta IBM będzie dostępna w trzech modelach: przechowywanie oparte na oprogramowaniu (IBM Elastic Storage, SAN Volume Controller i Virtual Storage Center), zintegrowanym oprogramowaniu z rozwiązaniami sprzętowymi (IBM Elastic Storage Server bazujące na serwerach POWER8) oraz przechowywanie w chmurze (IBM Elastic Storage on SoftLayer).

Korzyści dla firm

Wprowadzane przez IBM rozwiązania znajdują uznanie w oczach klientów, Przykładem może być Getin Noble Bank S.A, który niedawno zastąpił istniejącą infrastrukturę nową, opartą na serwerach IBM Power, aby sprawniej realizować potrzeby biznesu. Rezultatem współpracy z IBM było przyspieszenie przetwarzania operacji bankowych i zwiększenie ich bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów utrzymania infrastruktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *