V3700W odpowiedzi na wyzwania związane z Big Data, IBM zainwestuje miliard dolarów w badania i rozwój przeznaczonych dla firm pamięci masowych, opartych o technologię Flash. Jednym z takich rozwiązań jest zaprezentowana w ostatnim czasie linia IBM FlashSystem, która zapewnia o 80 procent szybsze przetwarzanie danych. Dodatkowo, w ramach projektu, do końca tego roku na całym świecie powstanie dwanaście tzw. centrów kompetencyjnych, w których klienci będą mogli symulować wykorzystanie nowych produktów w swoich przedsiębiorstwach.

W przeciwieństwie do talerzowych dysków twardych, pamięci Flash nie mają ruchomych elementów, co zwiększa niezawodność i szybkość przetwarzania informacji przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii. Ze względu na te cechy już teraz technologia ta znajduje szerokie zastosowanie w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. IBM zdecydował o oparciu na niej swoich rozwiązań pamięci masowych, co pozwoli na przyspieszenie ich pracy i skrócenie reakcji z mili- do mikrosekund.

„Dzięki szybkości i niezawodności technologii Flash, wykorzystanie jej w systemach pamięci masowej może mieć duże znaczenie dla przedsiębiorstw. W świecie Big Data, sieci społecznościowych, cloud computingu oraz usług mobilnych, do zachowania konkurencyjności niezbędne są rozwiązania gwarantujące płynny dostęp do danych analitycznych. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie wartego miliard dolarów programu wspierającego dalszy rozwój technologii Flash, która pozwoli spełnić rosnące wymagania klientów” – mówi dr Piotr Biskupski, IBM Polska.

W rezultacie dotychczasowych prac nad technologią Flash i współpracy z firmą Texas Memory Systems, IBM zaprezentował linię rozwiązań o nazwie IBM FlashSystem.

Jednym z nich jest IBM FlashSystem 820, który mimo niewielkich rozmiarów, porównywalnych do pudełka pizzy, zapewnia wielokrotnie większą prędkość odczytu danych niż standardowe talerzowe dyski twarde i dysponuje doskonale skalowalną pojemnością sięgającą 20 TB dla pojedynczego urządzenia.

Systemy oparte na technologii Flash zapewnią nawet o 90 procent szybszą obsługę transakcji w sektorach bankowości, handlu czy telekomunikacji oraz o 85 procent krótsze przetwarzanie wsadowe w aplikacjach ERP lub oprogramowaniu do analityki biznesowej. Jednocześnie gwarantują bardzo niskie zużycie energii elektrycznej, wynoszące ok. 500W dla całej macierzy.

Linia IBM FlashSystem stanowi uzupełnienie hybrydowych i w całości opartych na technologii Flash rozwiązań, wśród których znajdują się już IBM Storwize V7000, IBM System Storage DS8870 i IBM XIV Storage System.

Dodatkowo, w ramach nowej strategii inwestycyjnej IBM otworzy tzw. centra kompetencyjne w dwunastu państwach na całym świecie. Będą one zlokalizowane m.in. w: Chinach, Niemczech, Francji, Indiach, Japonii, Singapurze, RPA, Wielkiej Brytanii, USA oraz w Ameryce Południowej i do końca bieżącego roku powinny osiągnąć pełną zdolność operacyjną. Pozwolą one klientom firmy na przeprowadzenie symulacji wykorzystania nowych rozwiązań IBM opartych na technologii Flash, w tym wsparcia procesów decyzyjnych w czasie rzeczywistym oraz przyspieszenia procesów związanych m.in. z przetwarzaniem transakcji dokonywanych kartami kredytowymi, czy transakcji giełdowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *