Gartner_logoNajnowsze badania firmy Gartner pokazały, że w pierwszym kwartale 2013 roku ponownie spadła sprzedaż serwerów, zarówno dla całego rynku jak i samego rynku EMEA. Odnotowano mniejszą ilość sprzedanych jednostek jak i spadek marż na najbardziej topowych modelach. W porównaniu do poprzedniego okresu w roku 2012 dostarczono 0,6% mniej serwerów, natomiast dochód z ich sprzedaży spadł o 5%, co prawda miał miejsce wzrost na rynku US oraz APAC, ale był zbyt mały, aby nadrobić straty w innych częściach świata.

Ilość dostarczonych serwerów z platformą X86 pozostała na tym samym poziomie, dochód natomiast wzrósł o 1.8%, ilość serwerów z platformą RISC/Itanium Unix spadła o 40%, a zyski o 36%, pozostałe procesory – głównie mainframe – zanotowały wzrost zysków o 3.6%.

W czołowej piątce dostawców znalazły się odpowiednio takie firmy jak IBM, HP, Dell, Fujitsu oraz Oracle. Należy jednak zauważyć, że w pierwszej piątce tylko firma Dell odnotowała wzrost na poziomie 14,4%, podczas gdy inni zanotowali spadek. Najwięcej serwerów dostarczyła firma HP, a za nią uplasował się Dell, IBM, Fujitsu i Cisco. Dell w porównaniu do zeszłego roku zanotował 2,6% wzrostu, a Cisco aż 33%, podczas gdy pozostali zaliczyli dwucyfrowe spadki.

Na rynku EMEA, w Q1 dostarczono 580,000 serwerów co w porównaniu do poprzedniego roku daje spadek na poziomie 6.8%, natomiast obrót wyniósł  $2.96 biliona, co oznacza spadek o 9.6%. Serwery z procesorami x86 odnotowały nieznaczy wzrost o 1.8% podczas gdy sprzedaż RISC/Itanium Unix spadła o ponad połowę, ponieważ klienci wybierali tańsze, bardziej elastyczne platformy. Sprzedaż serwerów z pozostałymi procesorami spadła o 9.9%.

Gartner_Server_Shipments_1Q13_chart

Na rynku EMEA liderem dostawców jest HP osiągając wynik $1.03 biliona, który jest o 12.5% słabszy niż rok temu, drugie miejsce zajmuje IBM z wynikiem $617.4 milionów – jest to spadek o 24.8%. Dell znalazł się na 3 miejscu z wynikiem $517,5 milionów, warto jednak odnotować, że jest to wzrost na poziomie 18.9%. Czwarte Fujitsu także zanotowało wzrost 1.1% tym samym osiągając wynik $228.7 miliona. Oracle znajdujący się na piątym miejscu odnotowało wynik $397.9 milionów, co jest największym spadkiem w porównaniu do zeszłego roku, bo aż 27,2%.

Najwięcej serwerów na rynku EMEA dostarczyły firmy HP, Dell, IBM, Fujitsu i Cisco, gdzie HP, IBM i Fujitsu zanotowały spadek odpowiednio  13.2%, 12.2% i 9.1%, podczas gdy Dell odnotował wzrost na poziomie 2.6%, jednak największy wzrost z pierwszej piątki zaliczyło Cisco bo osiągnęło wzrost aż na poziomie 55.6%.

Analitycy firmy Gartner uważają, że obecnie branża serwerów największe problemy napotyka na rynku EMEA, gdzie najwyraźniej wydanie pieniędzy na infrastrukturę serwerów nie jest najwyższym priorytetem. Dyrektor badań w firmie Gartner Adrian O’Connell powiedział:

Rzeczywistość dla producentów serwerów high-end jest trudna, ponieważ poziom wydatków na serwery tej klasy jest mała. Oczywiście są perspektywy, ale producenci będą musieli się sporo natrudzić, aby je wykorzystać. Dlatego rok 2013 jest dla nich dużym wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *