FIBARO, jedna z najszybciej rozwijających się firm branży smart home, producent urządzeń Internetu rzeczy, rozpoczyna współpracę z QNAP dostarczającym kompleksowe rozwiązania sieciowych pamięci masowych (NAS) na rynek globalny. Rozwiązanie proponowane przez obu producentów to odpowiedź na oczekiwania rynku IoT.

Już wkrótce wszystkie funkcje systemu FIBARO będą dostępne dla posiadaczy serwerów NAS firmy QNAP. Dzięki połączeniu doświadczeń i technologicznych zasobów obu firm, do stworzenia inteligentnego domu wystarczy serwer i urządzenia peryferyjne – czujniki ruchu, zalania, sterowniki rolet, oświetlenia etc. Serwery QNAP NAS to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek IT na świecie. Zapewniają łatwość użytkowania, rozbudowane możliwości operacyjne, dużą pojemność dysków, niezawodność działania i bezpieczeństwo.

Z kolei FIBARO to niezmierzone możliwości jednego z najbardziej innowacyjnych systemów inteligentnego domu na świecie. Opracowany i produkowany w Polsce system pozwala kompleksowo zarządzać instalacjami i urządzeniami domu oraz jego najbliższego otoczenia. Dzięki modułowej architekturze może być łatwo i w dowolnym momencie rozbudowany lub pomniejszony. To wielki atut w czasach zwiększonej mobilności i częstych przeprowadzek. System można po prostu spakować i uruchomić w nowych warunkach, w nowym miejscu, gdzie zadba o komfort, bezpieczeństwo oraz racjonalne wykorzystanie energii. Ponieważ inteligentny dom FIBARO jest w całości bezprzewodowy, nie wymaga remontów ani uciążliwych zmian w instalacji elektrycznej.

Sercem systemu FIBARO jest centralka, która zarządza czujnikami oraz urządzeniami wykonawczymi. Dzięki współpracy z QNAP będzie możliwe przeniesienie jej funkcji na serwer NAS. Wystarczy, że posiadacze serwerów zainstalują na nich odpowiednią aplikację i zaopatrzą się w niewielkie urządzenie USB z kontrolerem Z-Wave przypominające zwykłego pendrive’a. Od tego momentu staną się właścicielami inteligentnego domu. Aby rozszerzyć funkcjonalność serwera i stworzyć “prawdziwy” system, potrzebne są jeszcze czujniki oraz urządzenia wykonawcze. Automatyzacja oświetlenia, ogrzewania, monitoring, zarządzanie roletami i oknami, alarmy przeciwzalaniowe i przeciwpożarowe, ustawianie kompleksowych scen, czyli zaprogramowanych sekwencji działań realizowanych przez domowe urządzenia – to wszystko czeka na posiadaczy serwerów NAS uzbrojonych w oprogramowanie i technologię FIBARO. Nawet w tak podstawowej konfiguracji za pomocą smartfona będą mogli uruchomić muzykę lub filmy przechowywane na dysku – i to z dowolnego miejsca na świecie.

W porównaniu z klasycznym systemem bazującym na centralce posiadacze maszyn NAS dysponują potężnym zapleczem, które mogą włączyć do inteligentnego domu na różne sposoby. Najbardziej oczywiste pomysły to domowe centrum multimedialne lub serwer archiwizujący nagrania monitoringu. Oficjalna premiera rozwiązań FIBARO dla QNAP NAS planowana jest w roku 2017, ale już podczas tegorocznej edycji targów CeBIT zapraszamy na stoisko QNAP (Hala 2, Stoisko C63), gdzie będzie można sprawdzić, jak działa integracja.

 

O QNAP

QNAP Systems, Inc., zgodnie z obietnicą marki “Quality Network Appliance Provider” (dostawca wysokiej jakości urządzeń sieciowych) stawia sobie za cel zapewnienie klientom szerokiej gamy najnowocześniejszych rozwiązań sieciowej pamięci masowej (NAS) oraz sieciowych rejestratorów wizyjnych (NVR), które są łatwe w użyciu, posiadają ogromną pojemność pamięci danych, działają solidnie i niezawodnie. QNAP łączy technologię oraz wzornictwo, proponując wysokiej jakości produkty, których celem jest skuteczna poprawa wydajności udostępniania plików, wizualizowania aplikacji, zarządzania pamięcią oraz monitorowania w środowiskach biznesowych. QNAP ma również w swojej ofercie produkty, których zadaniem jest sprawić, by domowe centrum rozrywki zapewniało domownikom jeszcze wyższą jakość multimedialnej zabawy. Ze swojej siedziby w Tajpej QNAP dostarcza rozwiązania na rynek światowy poprzez nieustanną innowację. Więcej informacji dostępne na www.qnap.com.

 

O FIBARO

Fibar Group S.A. to innowacyjna firma z Polski działająca w branży IoT (Internet of Things), która w ciągu sześciu lat od rozpoczęcia działalności stała się jedną z wiodących marek na świecie, sprzedając swoje produkty na międzynarodowych rynkach. Fibar Group S.A. zajmuje się produkcją oraz sprzedażą hurtową elementów systemu FIBARO, który jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań automatyki budynkowej dostępnych na rynku. FIBARO opiera się na technologii Z-Wave – to metoda komunikacji, pozwalająca na bezinwazyjną instalację systemu w każdym domu, mieszkaniu czy biurze. System posiada przyjazny i prosty w obsłudze interfejs, który nie sprawi problemu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. FIBARO to system w pełni stworzony, rozwijany i produkowany w Polsce. Więcej informacji na stronie www.fibaro.com.

5 Comments

 • MarekMotyka, 24 marca 2017 @ 11:11 Reply

  Znakomita informacja, trochę zaoszczędzę 🙂

 • Spąg, 30 grudnia 2017 @ 08:41 Reply

  Czy coś już wiadomo na temat tej zapowiedzi? Mam obecnie Synology, ale jakby funkcje Fibaro rzeczywiście były w ramach NASa to chętnie się przesiądę na QNAP.

  • Grzegorz Bielawski, 30 grudnia 2017 @ 14:02 Reply

   Niestety FIBARO wycofało się z tego projektu. Oficjalna informacja w tym temacie zostanie rozesłana w Styczniu.

   • Spąg, 30 grudnia 2017 @ 14:44 Reply

    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Szkoda, że nici z tego. Zapewne Fibaro potencjalnie dużo straciłoby na sprzedaży swoich centralek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *