26 marzec 2015 r. – Firma Ferro Software wydała nową wersję programu do archiwizacji danych – Ferro Backup System 4.7 – która pozwala na odtworzenie obrazu dysku przez sieć lokalną do uszkodzonego komputera.

Nowa wersja posiada liczne usprawnienia. Jedną z ważniejszy nowości jest kreator dysku rozruchowego, który pozwoli w przypadku awarii uruchomić komputer z płyty CD lub z pamięci flash USB. Komputer działający w tym trybie automatycznie nawiąże połączenie z serwerem backupu, a administrator będzie mógł zdalnie odtworzyć cały system operacyjny. Wcześniej operacja taka wymagała podłączenia dysku z uszkodzonego komputera do serwera backupu, co mogło sprawiać trudności w przypadku dysków laptopów lub dysków serwerowych pracujących w macierzy RAID. Teraz całą procedurę można przeprowadzić łatwo i szybko przez sieć LAN bez potrzeby otwierania obudowy komputera.

Wersja 4.7 wprowadza też zmiany w mechanizmie archiwizacji delta. Kopia taka znacząco przyspiesza archiwizację dużych plików (kopiowane są tylko zmienione fragmenty) i powoduje, że kopie zapasowe są sporo mniejsze od typowych kopii przyrostowych. W poprzednich wersjach programu dwie pierwsze kopie były automatycznie wykonywane w trybie pełnym, a dopiero później mogły być wyliczane różnice na poziomie fragmentów plików. W obecnej wersji tylko pierwsza kopia musi być kopią pełną, a wszystkie pozostałe stanowią już tylko różnicę w stosunku do kopii poprzedniej. Przy okazji naprawiono kilka błędów, które powodowały, że czasem musiała być ponownie wykonywana kopia pełna, co mogło prowadzić do większego obciążenia sieci.

Spośród pozostałych zmian i poprawek warto wymienić nowy tryb zdalnego wiersza poleceń, możliwość stosowania zapytań SQL przy przeglądaniu logów i generowaniu alertów administracyjnych, czy też naprawione usuwanie migawek z hosta VMWare ESXi po zakończeniu backupu.

Pełną listę zmian można przejrzeć na stronie http://www.ferrobackup.com/history.html

Ferro Backup System to polskie rozwiązanie do backupu i archiwizacji danych w sieciach komputerowych. Pozwala wykonywać kopie zapasowe serwerów, stacji roboczych i komputerów przenośnych pracujących pod kontrolą systemu Windows, Linux i MacOS. Zostało stworzone przez firmę Ferro Software i jest nieprzerwanie rozwijane od ponad 10 lat. Dzięki korzystnemu stosunkowi możliwości do ceny zyskał uznanie wśród informatyków zarządzających średniej wielkości sieciami komputerowymi. Aktualnie z programu Ferro Backup System korzysta w Polsce kilka tysięcy firm i instytucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *