Ostatnio dużo się mówi o I/O i jaki ma to wpływ na wdrożenie wirtualizacji. NVGRE, VXLAN, SR-IOV oraz UMC…to technologie powiązane z tym trendem. Emulexa światowy lider specjalizujący się w produkowaniu kart sieciowych, które zapewniających obsługę dużej ilości połączeń I/O, poprosił Enterprise Strategy Group (ESG) o wyjaśnienie jaki wpływ na wirtualizację mają I/O. Expert od wirtualizacji, Bob Laliberte, analityk ESG, opisał tą zależność w raporcie “Why I/O is Strategic—Virtualization.” Jeżeli nie wiesz czym są standardy NVGRE, VXLAN, SR-IOV i UMC (Network Virtualization using Generic Routing Encapsulation, Virtual Extensible Local Area Network, Single Root I/O Virtualization i Universal Multi-Channel™) to zalecamy zapoznać się z tym raportem, który na pewno pomoże ci lepiej zrozumieć problem małej ilości połączeń I/O i dobrze wdrożyć w firmie wirtualizację.

1

Ilość maszyn wirtualnych uruchomionych na jednym fizycznym serwerze rośnie!

Jak pokazuje poniższy wykres ilość maszyn wirtualnych (VM) uruchomionych na jednym serwerze fizycznym rośnie. Co za tym idzie wąskim gardłem może być karta sieciowa, która nie będzie wstanie obsłużyć wystarczającej ilości połączeń I/O.2

Dlatego właśnie w wirtualizacji ilość I/O jest bardzo ważna !

Nie tylko ESG dostrzegło wyzwanie jakim jest dla wirtualizacji obsłużenia przez sieć dużej ilości połączeń I/O jednocześnie. Co więcej nie tylko liczba obsługiwanych połączeń I/O jest ważna, należy także zwrócić uwagę na możliwość przypisywania liczby I/O dla poszczególnych maszyn wirtualnych. Dzięki temu maszynie z krytycznymi danymi biznesowymi naszej firmy tj. jak serwer baz danych, możemy przypisać większą ilość połączeń I/O niż dla maszyny, która jest tylko wirtualną stacją pracownika.  Dlatego właśnie firma Emulex wraz z kartami dostarcza oprogramowanie do zarządzania połączeniami I/O w obrębie jednego serwera fizycznego, jest to tak zwany Quality of Service (QoS), który możemy skonfigurować również pod kątem rodzaju przesyłanych danych.

Jeżeli twoja firma chce dobrze wdrożyć system do wirtualizacji to najlpeiej skonsultować się z przedstawicielem firmy Emulex na terenie Polski, którym jest EPA Systemy Sp.  z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *