Chmura w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularnym tematem. Jej główną zaletą jest backup danych, który chroni firmy przed całkowitą, bezpowrotną utratą danych. Dlatego właśnie w obecnych czasach tak wiele firm decyduje się na wdrożenie rozwiązania cloud storage.

Cloud-Tipping-Point

Dlaczego cloud backup jest najbezpieczniejszy?

 • Backup jest procesem automatycznym, eliminując tym samym błądy ludzkie
 • W przypadku kataklizmu dane są zabezpieczone w innej lokacji
 • W przypadku awarii sprzętowej serwera, dane można odzyskać w prosty sposób
 • Dane zabezpieczone przez online backup, przechowywane są w kilku różnych miejscach, minimalizując tym samym prawdopodobieństwo utraty danych w tym samym czasie z wszystkich lokacjach
 • Otrzymujemy natychmiast pełne wsparcie techniczne gdy dane muszą być odzyskane

Cloud backup ma wiele udogodnień w porównaniu do tradycyjnego backupu danych. Przede wszystkim firmy oszczędzają pieniądze ponieważ nie muszą płacić za serwery do magazynowania danych. Płacą tylko za przestrzeń, która faktycznie jest wykorzystywana, nie muszą się martwić konserwacją sprzętu i ewentualnymi awariami.

Przewodnik Cloud Storage

Obecnie wiele firm oferuje funkcjonalność chmury, dlatego ważne jest, zanim wybierzesz system chmury dla siebie, aby zwróci uwagę na to czy jest ona odpowiednio zabezpieczona przed intruzami. Upewnij się, że twój cloud storage wspiera szyfrowanie łącz kluczem SSL o długości minimum 128-bitów. Będziesz miał wtedy pewność, że twoje dane będą odpowiednio zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem

Szyfrowanie SSL

SSL (Secure Socket Layers,)  jest to takie samo połączenie jakie używa się do dokonywania bezpiecznych transakcji w bankach np. przy logowaniu do e-konta. SSL chroni dane przed podsłuchaniem lub przejęciem danych w drodze podczas przesyłanie ich do chmury.

Z naszej strony jako idealnie zabezpieczone rozwiązanie chmury z  opcją online backup możemy polecić system CTERA. Wszystkie sesje są szyfrowane przez SSL 128 – bitów, które tworzą tzw. tunel między siedzibą firmy, z której jest wysyłany backup, a chmurą. Zanim jednak dane zostaną wysłane, CTERA szyfruje je dodatkowo kluczem AES 256 – bitów, a następnie szatkuje znacznikiem SHA-1. Tak poszatkowane dane dopiero zostają wysłane do chmury, oczywiście przesyłane są w tunelu SSL. Dzięki takim mechanizmom zabezpieczającym, CTERA jest wstanie zagwarantować pełne bezpieczeństwo naszych danych. Dodatkowo warto dodać, że w chmurze dane są przechowywane w formie zaszyfrowanej, gdyby się okazało, że nastąpić ma wyciek po stronie osób administrujących chmurą.

1 Comment

 • Jerzy_Sejf Danych, 13 czerwca 2013 @ 19:20 Reply

  Tak jak w przypadku doboru parametrów chmury tak i w zakresie wyboru rozwiązania oferującego „backup w chmurze” konieczny jest zdrowy rozsądek. Oto kilka rożnych typów rozwiązań które obecnie zmieściły się pod pojemnym określeniem „backup w chmurze” warto umieć je rozróżnić :
  – przechowywanie plików w chmurze
  – backup plików w chmurę
  – lokalny backup plików /maszyn wirtualnych z wyniesieniem ich w chmurę
  – lokalny D2D2 backup plików/maszyn wirtualnych i baz danych wraz z wyniesieniem ich repozytoriów w chmurę
  – lokalny D2D2 backup plików/maszyn wirtualnych backup i baz danych INCREMENTALNY + LOKALNA DEDUPLIKACJA wraz z wyniesieniem ich repozytoriów w chmurę
  – lokalny D2D2 backup plików/maszyn wirtualnych backup i baz danych INCREMENTALNY + LOKALNA DEDUPLIKACJA wraz z wyniesieniem ich repozytoriów w chmurę + DEDUPLIKACJA GLOBALNA
  – autonomiczny backup danych znajdujących się już w chmurze od strony danych ( a nie maszyn wirtualnych )
  – backup środowiska chmury ( maszyn wirtualnych ) od strony hypervizora bez gwarancji konsystentności
  – backup dostawców chmury.

  Backup w chmurze jest tak bezpieczny jak każdy inny jeśli jest KONSYSTENTNY czyli umożliwia robienie backupów od strony danych i daje gwarancje odtwarzalności oraz oferuje natychmiastowe odtworzenie w dowolnym scenariuszu. Niestety wielu specjalistów tego nie widzi. Wyniesienie snapshota maszyny wirtualnej do chmury nei jest wielkim osiągnięciem technologicznym. Dzięki takim blogom wiele osób może to zrozumieć.

  Jerzy_Sejf Danych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *