DataLocker to producent szyfrowanych zewnętrznych dysków twardych, który wprowadza nowe standardy, jeśli chodzi o bezpieczne przechowywanie danych. Zewnętrzne dyski twarde firmy DataLocker mają elegancki wygląd i są idealnym rozwiązaniem dla użytkowników, którym zależy na połączeniu mobilności z prostą obsługą i bezpieczeństwem na najwyższym poziomie. Konfiguracja, szyfrowanie i obsługiwanie dysków firmy DataLocker nie wymaga żadnego oprogramowania. Aby rozpocząć korzystanie z dysku twardego, wystarczy podłączyć go do komputera i podać na ekranie dotykowym dysku osobisty kod PIN. Dodatkowo wybrane wersje posiadają kartę i czytnik zbliżeniowy RFID jako drugą, wymaganą, metodę autentykacji dostępu.

Do testów otrzymaliśmy model DL1000V32F, który jest wersją ze złączem SATAII o pojemności 1TB z czytnikiem RFID. Po rozpakowaniu kartonu okazało się, że dysk ma bardzo dobrze wykonaną aluminiową obudowę z wbudowanym czujnikiem otwarcia obudowy, więc gdy zostanie ona otwarta przez niepowołanego użytkownika wówczas wszystkie dane znajdujące się na szyfrowanym dysku zostaną automatycznie bezpowrotnie zniszczone. Dużą zaletą dysku jest jego rozmiar, który wbrew pozorom jest bardzo mały (120 x 80 x 23mm).

 

Po podłączeniu dysku do portu USB 3.0 komputera na ekranie dotykowym dysku ukazuje się informacja  jak na poniższym zdjęciu

Gdy klikniemy na Start naszym oczom ukazuje się monit z prośbą o przyłożenie karty RFID do lewego dolnego rogu dysku w celu odblokowania.

Następnym krokiem po przyłożeniu karty RFID jest wpisanie ustalonego kodu PIN na klawiaturze LCD, należy dodać, że za każdym razem cyfry na klawiaturze są wyświetlane losowo dzięki czemu nie można odczytać kodu PIN ze śladów, które zostawiają palce na wyświetlaczu.

Jeżeli kod PIN zostanie podany prawidłowo dysk zostaje odszyfrowany i podłączony do komputera, od tego momentu możemy z niego korzystać jak z normalnego dysku zewnętrznego. W ustawieniach dysku można skonfigurować ilość błędnych prób wprowadzonego kodu PIN po której następuje całkowite bezpowrotne zniszczenie danych znajdujących się na dysku.

Plik o wielkości 6 GB był zapisywany na dysk z prędkością 85MB/s i z taką samą prędkość był odczytywany z dysku. Poniżej dodatkowo test wydajności dysku wykonany za pomocą oprogramowania ATTO przy standardowych ustawieniach programu, na którym widać, że dysk działa wydajnie i bardzo stabilnie.

Na drugim screenie dla porównania widać jakie osiągi ma wersja z zamontowanym dyskiem SSD, wydajność przy Odczycie robi duże wrażenie:

Po zakończeniu pracy z dyskiem klikamy na Disconnect, wtedy dysk natychmiast zostanie ponownie zaszyfrowany i wówczas wystarczy odłączyć kabel USB od komputera i schować dysk do szuflady.

Na zakończenie warto dodać, że szyfrowane dyski twarde DataLocker mają wszelkie certyfikaty dopuszczające je do użytku w bankach, instytucjach rządowych, czy wojskowych tj. np. NATO, przez to mamy pewność, że jest to w pełni profesjonalne rozwiązanie, które na pewno zabezpieczy nasze bezcenne dane.

Reasumując DataLocker to mały, prosty w użyciu, dobrze zabezpieczony i bardzo wydajny zewnętrzny dysk twardy przeznaczony dla osób czy instytucji, które chcą mieć pewność, że ich dane nie dostaną się w niepowołane ręce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *