Mało kto wie, ale w najnowszej wersji oprogramowania QTS 4.3 firma QNAP dodała możliwość uruchomienia darmowych certyfikatów SSL dla serwerów QNAP działający pod domeną xxxx.myqnapcloud.com. Jeżeli jeszcze nie macie konta na myqnapcloud to trzeba je najpierw założyć, a następnie podłączyć tym kontem serwer NAS do chmury QNAP. Dzięki temu będąc poza domem zawsze możemy łączyć się z naszym serwerem, nawet jak nasz operator Internetowy co chwilę zmienia nam adres IP, a to dzięki temu, że QNAP za darmo daje też funkcję DDNS.

Po założeniu konta i podłączeniu serwer do chmury QNAP wystarczy z poziomu QTS uruchomić aplikację QTS SSL Certificate i wybrać instalację certyfikatu SSL od Let`s Encrypt. Wtedy naszym oczom pojawi się ekran jak poniżej.

Instalacja darmowego certyfikatu ssl dla QNAP

Oczywiście zaznaczamy, aby certyfikat sam się odnawiał oraz potwierdzamy instalację. Następny ekran jaki ujrzymy to potwierdzenie zakończenia instalacji i to wszytko, certyfikat SSL dla QNAP działa.

Potwierdzenie zainstalowania certyfikatu SSL na serwerze QNAP

Teraz wystarczy przekierować port 443 w routerze na adres IP naszego serwera QNAP i tym samym w bezpieczny sposób możemy się logować zdalnie do naszego serwera lub udostępniać dane. Przykład poniżej, udostępniłem plik i jak widać przeglądarka rozpoznała bezpieczny certyfikat SSL.

Przeglądarka internetowa prawidłowo rozpoznaje połączenie jako bezpieczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *