Zarządzanie środowiskiem wirtualnym spędza Ci sen z powiek? Nowoczesne technologie istnieją po to, aby ułatwiać pracę – dlatego rozwiązanie problemów jest na wyciągnięcie ręki.

Xopero Software wydało właśnie nowe narzędzie do szybkiej konwersji obrazów maszyn wirtualnych. Xopero Image Tool lub w skrócie XIT to darmowa niezależna aplikacja nad którą przez ostatnie tygodnie pracował zespół programistów, jednego z największych producentów rozwiązań do zabezpieczania i ochrony danych w Europie. Aplikacja umożliwia konwersję obrazów na formaty wspierane przez popularne hyperwizory, takie jak Hyper-V, VMware, Virtualbox i KVM. Dzięki temu użytkownik może konwertować pliki RAW na VHD, VMDK i VHDX i na odwrót. Również konwersja w modelu P2V (physical-to-virtual) przebiega bardzo prosto. Administrator jest w stanie szybko uruchomić dowolną maszynę fizyczną w jednym ze wskazanych wyżej wirtualizatorów. Dodatkowo dzięki funkcji resetu wpisów rejestru, XIT umożliwia rozwiązanie problemów podczas uruchomienia maszyny – zwłaszcza w trybie BMR (Bare Metal Restore).

Dobrze, ale co jest w tym wyjątkowego?

Na temat tego, jakie korzyści niesie ze sobą zarządzanie środowiskiem biznesowym w zwirtualizowanej formie, można powiedzieć wiele dobrego. Choćby to, że firma nie ponosi tak dużych nakładów na zakup nowego sprzętu. Dzięki elastycznemu zarządzaniu i skalowalności jest to bardzo dobra opcja dla szybko rozwijających się przedsiębiorstw.  Jednak zwirtualizowane środowiska mają również pewne wady. Kłopotliwe są m.in migracja i przenoszenie zasobów do innych wirtualizatorów. Problemem jest w szczególności ilość czasu, który taka operacja zabiera.

Dlatego zamiast tworzyć nową maszynę wirtualną, dużo lepiej jest przekonwertować obecną na wymagany format. Czy możliwość przeprowadzenia całego procesu w kilka sekund – lub jeszcze lepiej – w 0.27 sekundy nie byłaby czymś rewolucyjnym? A co jeśli jest to już możliwe? Czas traktuje się jak jeden z zasobów i nierzadko decyduje on o biznesowym sukcesie. Dlatego zadaliśmy sobie pytanie, w jaki sposób możemy wesprzeć naszych klientów w tym zakresie? Jak możemy pomóc im zaoszczędzić czas?

Skupieni na szczegółach…

Formaty obrazów różnią się między sobą, ale mają też pewną cechę wspólną. Zawsze w samym pliku przechowuje się informacje nt. danych użytkownika (w tzw. file container). W czasie gdy prowadziliśmy prace nad biblioteką konwersji, nasz zespół zauważył, że niektóre formaty obrazów można konwertować o wiele szybciej niż inne. Zadaliśmy sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Odpowiedź okazała się bardzo interesująca. Formaty takie jak VHD posiadają metadane przechowywane na końcu pliku. Na tym tle VMDK jest dość specyficzny, ponieważ może przechowywać metadane w osobnym pliku. To właśnie dlatego konwersja obrazu VHD do RAW lub RAW do VHD jest tak szybka. XIT podczas konwersji dopisuje lub usuwa metadane znajdujące się na końcu pliku. W podobny sposób w niecałą sekundę można utworzyć format VMDK – tylko tym razem wykorzystując RAW jako kontener danych.

Podczas przywracania Xopero HDD image powstaje plik .met (plik metadanych), który pozwala na utworzenie łatwo konwertowalnego formatu, dającego się następnie równie łatwo przekształcać na inne. Plik .met zawiera informacje nt. układu partycji, wykorzystania storage’u, wielkości sektorów oraz domyślnych sterowników rejestru, które powinny zostać załadowane przed startem systemu Windows. Xopero Image Tool wykorzystuje te parametry do utworzenia metadanych właściwych dla innych formatów obrazu oraz do zedytowania kluczy rejestru – aby całość uruchamiała się bezproblemowo.

Formaty takie jak VHDX mogą przechowywać metadane także w innym miejscu – np. na początku pliku. Z uwagi na to, ich konwersja jest bardziej problematyczna. W tej sytuacji, aby zapisać metadane, oryginalny plik jest najpierw kopiowany. Dlatego w tym przypadku konwersja kończy się utworzeniem nowego pliku, co wpływa także na wydłużenie trwania całego procesu.

XIT obecnie konwertuje obrazy stworzone w tzw. formie fixed size mode (obrazy dynamiczne na ten moment nie są wspierane). W przypadku, gdy maszyna posiada właśnie stałą wielkość obrazu, nowe narzędzie można wykorzystywać na kilka sposobów. XIT konwertuje obraz backupu HDD na trzy najpopularniejsze formaty (VHD, VHDX, VMDK). Można więc je uruchomić w wirtualizatorze Hyper-V, VMware, VirtualBox lub KVM. Dodatkowo XIT pozwala na konwertowanie obrazu dowolnego fizycznego urządzenia (np. komputera) – w przypadku awarii, można go szybko uruchomić w postaci zwirtualizowanej.

“Biorąc pod uwagę, jak wiele zagrożeń może dziś dotknąć nawet najlepiej prosperującą firmę, niezawodna ochrona danych jest czymś kluczowym. Jako nowoczesny producent rozwiązań do zabezpieczania danych, zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci oczekują od nas więcej, niż tylko zwykłego backupu. Dlatego wraz z początkiem 2017 r. zdecydowaliśmy się na poważny research w  zakresie technologii wirtualizacji. I dziś z perspektywy ponad roku mogę powiedzieć, że ta inwestycja się nam opłaciła. Właśnie wydajemy zupełnie nowe narzędzie do bardzo szybkiej konwersji obrazów maszyn wirtualnych. Naszych użytkowników ucieszy informacja, że jest ono zupełnie darmowe. Posiadamy także SVS [Smart Virtualization Stick], czyli wyjątkową technologię disaster recovery, która pozwala przekształcić zwykły pendrive w narzędzie z którego pomocą odtworzymy po awarii cały system lub kluczowe urządzenia. Jest to kierunek w którym będziemy nadal rozwijać nasze produkty i możecie się spodziewać, że w następnych miesiącach zaprezentujemy kolejne interesujące rozwiązania.” powiedział Łukasz Jesis, CEO w Xopero Software S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *