Co to jest NAS?

NAS (ang. Network-attached Storage) to urządzenie pamięci masowej do przechowywania cyfrowych danych, pozwalające na zapis zdjęć, obrazów, wideo, muzyki i dokumentów. NAS może być używany tylko przez jedną osobę lub udostępniany większym grupom, takim jak rodzina/znajomi lub pomiędzy współpracownikami w firmie. Dostęp do NAS można uzyskać z poziomu urządzeń mobilnych i komputerów. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, co wyróżnia NAS od usług w chmurze, oto odpowiedź: NAS zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo! Przyjrzyjmy się funkcjom, które to umożliwiają:

  1. Przechowywanie danych: Serwer NAS bezpiecznie przechowuje duże ilości dowolnego typu danych. Pojemność pamięci masowej zależy od pojemności dysków twardych lub dysków SSD zamontowanych w serwerze. Serwer NAS może obsługiwać potencjalnie duże ilości danych bez miesięcznych opłat, zapewniając jednocześnie standardową, wygodną funkcję przechowywania danych w formie usług w chmurze.
  2. Backup: Dane z telefonu i komputera zostaną automatycznie skopiowane na serwer NAS, gdzie zabezpieczają je migawki. Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony, dane zapisane na NAS można dodatkowo skopiować do chmury, na zewnętrzny dysk USB lub do innego serwera NAS.
  3. Łatwe udostępnianie danych: Twój serwer NAS to Twoja prywatna chmura. Nie tylko możesz zająć całą jego pojemność, ale także współdzielić go z innymi osobami jako serwera danych. Twoja rodzina/znajomi lub członkowie zespołu mogą w łatwy sposób udostępniać i synchronizować pliki pomiędzy różnymi platformami – w tym systemami Windows, Mac, iPhone i Android. Aby udostępnić kolekcję zdjęć ze wspólnej wycieczki z przyjaciółmi, wystarczy przesłać im łącze do folderu, aby mogli wyświetlić jego zawartość i załadować zdjęcia przez siebie zrobione, uzupełniając wspólną kolekcję.
  4. Scentralizowane zarządzanie plikami: Przestrzeń z NAS można zamontować w komputerze. „Montowanie” to stan, kiedy komputer wykrywa urządzenie, po zamontowaniu NAS w komputerze można wyświetlić jego zawartość. 80% użytkowników serwerów NAS korzysta z tej funkcji w celu stworzenia bardzo wygodnego środowiska lokalnego, które umożliwi im szybki dostęp do swoich plików. Nie oznacza to, że dostęp do serwera NAS nie jest możliwy ze zdalnej lokalizacji. Wystarczy otworzyć przeglądarkę lub skonfigurować VPN, a wszystkie dane będą w Twoim zasięgu.
  5. Bezpieczeństwo: Technologia szyfrowania pozwala zabezpieczać dane i chronić przed nieupoważnionym dostępem. Wbudowana aplikacja doradza jak prawidłowo zabezpieczyć serwer NAS przed nieupoważnionym dostępem, także zapewnia ochronę plików przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Co oferuje NAS?

  1. Zarządzanie zdjęciami: Możesz zwolnić przestrzeń pamięci masowej telefonu, szybko zapisując zdjęcia na serwerze NAS. Każde zdjęcie zapisane na serwerze NAS będzie również w dowolnym momencie dostępne za pomocą dedykowanej aplikacji do zdjęć w telefonie. Dzięki technologii rozpoznawania obrazów w oparciu o sztuczną inteligencję znacznie łatwiejsze jest także sortowanie i wyszukiwanie zdjęć.
  2. Zarządzanie wideo: Możesz oglądać wideo w telewizorze lub komputerze i w łatwy sposób je udostępniać rodzinie i znajomym.
  3. Zarządzanie audio: Możesz zapisywać pliki muzyczne i nimi zarządzać z dowolnego urządzenia lub systemu operacyjnego. Wyszukuj pliki muzyczne i porządkuj je według kategorii, twórz listy utworów i wpisuj słowa piosenek, odtwarzaj utwory.
  4. Przesyłanie strumieniowe: Możesz strumieniowo przesyłać zapisane na serwerze NAS pliki muzyczne, zdjęcia i obrazy wideo na inne urządzenia. Na przykład odtwarzaj obrazy wideo za pośrednictwem urządzeń Amazon Fire TV, DLNA, Android TV™ PLEX lub odtwarzaj utwory muzyczne po podłączeniu się do głośników przy użyciu USB lub Bluetooth.
  5. I wiele więcej: Potencjalne możliwości wykorzystania serwera NAS są niemal nieskończone. Może służyć jako prywatne lub profesjonalne rozwiązanie do monitoringu lub jako serwer biurowy. NAS daje nam duże możliwości, szczególnie serwery NAS QNAP, z której produktów korzysta się na całym świecie, ponieważ zapewniają elastyczność, możliwość rozbudowy i wysoką jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *