Dyski twarde przeznaczone dla biznesu są generalnie uważane za bardziej niezawodne – dlatego właśnie są wykorzystywane w firmowych serwerach i macierzach. Nie pozwól, żeby ogłupiła cię etykieta z napisem „enterprise”. Dane z firmy Backblaze sugerują, że dyski przeznaczone do użytku w domu są bardziej niezawodne.

Oprócz setek tysięcy dysków twardych dedykowanych dla domu firma wBackblaze wykorzystuje w swoich serwerach, także dyski klasy biznes. (Dyski dedykowane dla domu przechowują backup użytkowników podczas gdy serwery firm Dell i EMC wyposażone w dyski biznesowe przechowują oprogramowanie firmy Backblaze, na którym działa usługa backup online.) Firma odkryła, że awaryjność dysków biznesowych jest większa niż domowych jest to stosunek roczny 4.6% dla dysków enterprise do 4.2% dla dysków domowych.

Enterprise Drives

Consumer Drives

Drive-Years of Service

368

14719

Number of Failures

17

613

Annual Failure Rate

4.6%

4.2%

Dyski domowe pracują 24 godziny na dobę, faktem jest, że dyski enterprise są bardziej obciążane, ale poddawane są mniejszym wibracją niż dyski domowe. Backblaze nie posiada danych o awaryjności dysków biznesowych powyżej dwóch lat, ale na chwilę obecnej firma uważa, że jeżeli zależy ci tylko na niezawodności to nie warto inwestować w dyski klasy enterprise:

Dyski Enterprise mają jedną przewagę, jest to dłuższa gwarancja. Ale to jest zaleta tylko wtedy, gdy wyższa cena za dłuższą gwarancję jest mniejsza niż zakup drugiego dysku domowego w przypadku awarii pierwszego.

Prowadzi to do oczywistego wniosku: Jeżeli nie przeszkadza ci kupowanie zastępczego dysku zamiast wysyłać go na gwarancję to kup tańszy dysk przeznaczony do użytku domowego.

Więcej wniosków na blogu firmy Backblaze: http://blog.backblaze.com/2013/12/04/enterprise-drive-reliability/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *