CTERA to mało znany na naszym rodzimym rynku producent urządzeń służących do przechowywania danych z przeznaczeniem dla biur i małych firm. Z racji swojego przeznaczenia NAS-y tej firmy pozbawione są funkcji multimedialnych, czy też obsługi niektórych popularnych wśród użytkowników indywidualnych funkcji sieciowych (np. brak obsługi p2p). Posiadają jednak rozbudowane funkcje wykonywania i monitorowania kopii bezpieczeństwa z wykorzystaniem agentów instalowanych na komputerach klienckich.

Producent udostępnia także portal z przestrzenią dyskową na swoich serwerach. Przestrzenią tą użytkownik może zarządzać bezpośrednio z poziomu interfejsu urządzenia. Jak to się sprawdza w praktyce, przekonamy się w recenzji serwera NAS CTERA C200.CTERA C200 nie jest urządzeniem przeznaczonym dla domowego użytkownika. Nie jest to wielofunkcyjny kombajn, podobny do urządzeń produkowanych przez Synology i QNAP. Nie ma serwera wydruku ani aplikacji ściągającej pliki z Internetu. Nie ma stacji obsługującej kamery IP. Nie można na nim hostować strony WWW ani strumieniować multimediów.

CTERA C200 to urządzenie stworzone tylko i wyłącznie do tworzenia kopii danych i jest w tej dziedzinie bardzo dobre.

Serwer posiada dwie niezaprzeczalne zalety: świetną integrację z internetowym portalem CTERY oraz program Agent instalowany na komputerach klienckich. Dzięki tym dwóm rozwiązaniom administrator może kontrolować wykonywanie kopii bezpieczeństwa na każdym komputerze w sieci lokalnej z jakiegokolwiek miejsca na świecie, które posiada dostęp do internetu.

Możliwość kontroli procesu wykonywania kopii bezpieczeństwa z jednego miejsca na wszystkich komputerach w firmie jest nieoceniona dla administratora. Zauważy to każdy, kto pracuje w sieci z kilkunastoma komputerami i musi nad tym zapanować. Szczególnie wtedy, gdy komputery znajdują się w różnych, oddalonych od siebie budynkach.

Za pomocą tylko jednego komputera posiadającego przeglądarkę internetową administrator ma możliwość wykonania kopii dowolnych danych z komputera klienckiego bez udziału jego użytkownika. Co więcej, może też stworzyć harmonogram tworzenia kopii tak, aby kopie tworzone były poza godzinami pracy i tym samym nie obciążały sieci w trakcie tworzenia backupu. Część danych może też być wysyłana na zewnętrzne serwery Cloud CTERY (jeśli oczywiście wykupi się odpowiedni abonament).

Pozostaje istotna kwestia do poruszenia: koszty. Serwer u polskiego dystrybutora jest dość drogi – kosztuje w zależności od wybranego wyposażenia (ilości agentów, przestrzeni dyskowej w chmurze) od 2999 złotych do 4999 + VAT. Co za to dostaje klient ? Bardzo dobre urządzenie z przeznaczeniem do wykonywania kopii zapasowych, posiadające bardzo dobre oprogramowanie znacząco ułatwiające zarządzanie i wykonywanie kopii danych z wielu komputerów oraz roczny abonament na chmurę CTERY.

Cena za to wszystko jest wysoka. Wystarczy wspomnieć, że recenzowany przez nas wcześniej, serwer QNAP TS-219P o bardzo podobnej konfiguracji sprzętowej kosztuje w momencie publikacji tego artykułu około 1400 złotych. Lecz jeżeli ktoś potrzebuje opisanych przez nas funkcji i jest ukierunkowany na zakup urządzenia przeznaczonego do wykonywania backupu danych, wygodnego zarządzania kopiami przy większej ilości komputerów oraz możliwości przechowywania danych na izraelskich serwerach w chmurze, to rozwiązanie CTER’y jest godne polecenia. Dzięki niemu administrator zaoszczędzi mnóstwo czasu i posiadać będzie pełną kontrolę nad kopiami zapasowymi zarządzanych komputerów.

Podsumowując, jeżeli ktoś szuka dedykowanego urządzenia do tworzenia kopii zapasowych dla wielu komputerów oraz jest zwolennikiem powiedzenia „czas to pieniądz”, nie powinien być zawiedziony po zakupie CTERY. W innym przypadku warto poszukać rozwiązań wśród konkurencyjnych serwerów.

Plusy:

  • + Rozbudowane i dopracowane oprogramowanie przeznaczone do wykonywania kopii zapasowych (m.in. deduplikacja, backup otwartych plików, obsługa snapshotów, etc)
  • + Świetne zarządzanie kopiami z wykorzystaniem agentów
  • + Możliwość przechowywania kopii zapasowych na serwerach producenta
  • + Możliwość szyfrowania danych

Pełna recenzja jest dostępna na stronie www.cdrinfo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *