Start » Nowości » Co zrobić gdy zabraknie nam portów USB?

Co zrobić gdy zabraknie nam portów USB?

Zapewne niewiele osób zastanawia się nad tego typu sytuacją, w końcu nowy laptop kosztował dużo, ma ładną aluminiowa obudowę ale również 13 cali bo zależało nam na mobilności. Na pokładzie dostępne są dwa porty USB, co gorsza jeden w formacie C. Dla gadżeciarzy brzmi to trochę jak koszmar, bo gdzie wiatraczek, gdzie myszka, gdzie pendrive? Ale i dla zwykłych użytkowników taka sytuacja może okazać się problematyczna, szczególnie gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup notebooka w większym formacie lub gdy zakupionego 13 calowego sprzętu nie możemy zwrócić. Co w tej sytuacji?

Na szczęście nie wszystko stracone. Poprawę komfortu pracy zapewni nam nawet najprostszy HUB USB. Czym jest HUB? Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie działające na zasadzie przedłużacza/rozgałęziacza tylko z portami USB. Niektóre z nich oferują jednak znacznie więcej. Poniżej przegląd przez najpopularniejsze HUBy Unitek!

Unitek Y-2140

To dość podstawowy model, który z jednego gniazda USB pozwoli na uzyskanie czterech portów. Model ten obsługuje standard USB 2.0. Produkt posiada przewód o długości 80 cm co pozwoli na podłączenie go również do złącza znajdującego się z tyłu peceta.

Unitek Y-2140 znajdziecie tutaj. Dostępna jest również wersja z siedmioma portami USB – Y-2160 oraz model w aluminiowej obudowie z opcja podłączenia zasilacza – Y-2183.

Unitek Y-3089

To równie podstawowy model co powyższy, jednak oferujący wyższą prędkość transferu z racji kompatybilność z USB 3.0. Posiada on również 4 porty USB. Niestety ten model posiada krótszy, 30 centymetrowy przewód. Istotną różnią jest fakt, iż po podłączeniu do niego zasilania poprzez micro USB otrzymujemy hub aktywny.

Unitek Y-3089 znajdziecie tutaj. Producent oferuje także model Y-3090, który posiada 7 portów i za sprawą dołączonego zasilacza staje się hubem aktywnym.

Unitek Y-1470

Producent pomyślał również o użytkownikach laptopów, które nie posiadają karty sieciowej z wyjściem RJ-45. Model Y-1470 oprócz trzech portów USB 2.0 posiada także złącze Ethernet co pozwala na korzystanie z Internetu przewodowego, na przykład w biurze gdzie mamy do niego dostęp. Ciekawostką jest fakt, że zarówno wtyczka USB jak i porty przygotowane są w formie „reversible”. Co to znaczy? W praktyce nie musimy zastanawiać się jak podłączyć pendrive lub przewód ładujący, gdyż zawsze będzie pasował.

Ten model znajdziecie tutaj. Podobne huby, posiadające również złącze RJ-45 i pełniące funkcje również zewnętrznej karty sieciowej to następujące modele: Y-3083B (z USB 3.0 i przejściówką na typ C), Y-3045C (model z USB 3.0), Y-9117 (hub premium z USB 3.0, USB typu C, oraz HDMI z obsługą 4K), Y-9115 (wersja z Power Delivery, HDMI, dwoma portami USB 3.0 oraz czytnikiem kart SD), Y-DK09016 (posiada HDMI, VGA oraz Power Delivery).

Unitek D008A

Ciekawa propozycja dla miłośników laptopów z nadgryzionym jabłkiem Hub ten pozwala na podpięcie poprzez porty Thunderbolt i oferuje dwa złącza USB 3.1, HDMI obsługujące 4K, gigabitowy port Ethernet oraz gniazdo Thunderbolt z Power Delivery.

Powyższy model dostępny jest tutaj.

Unitek Y-3708

To najbardziej rozbudowany model także dedykowany do Macbooków, który w zasadzie można nazwać replikatorem portów a nie hubem. Model oferuje w zasadzie tyle portów co większy laptop lub pecet, idealnie sprawdzi się z biurze jako rozbudowa notebooka o dodatkowe porty. Urządzenie posiada 3 porty USB 3.0, port Ethernet, HDMI, zlot kart SD, port USB typu C z Power Delivery oraz osobny port typu C do transferu danych a także w razie potrzeby przystosowane wyjście do zasilacza.

Ten model dostępny jest tutaj.

Podsumowując: nawet najtańszy i najzwyklejszy hub pozwoli nam na zaoszczędzenie sporych pieniędzy i odwleczenie zakupu nowego komputera. Wiele modeli dostępnych w ofercie Unitek oferuje jednak znacznie więcej. A jak taki sprzęt spisuje się w praktyce? Sprawdź sam, zapraszam do zakupu u naszych partnerów!

Autorem tego artykułu jest Jędrzej Polakowski z firmy Konsorcjum FEN Sp. z o.o.

O Grzegorz Bielawski

Grzegorz Bielawski
Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Check Also

Deep Machine Learning od Sophos rozróżni Malware od nieszkodliwego pliku

Ransomware Czym jest Ransomware ostatnio niestety nie trzeba tłumaczyć. Raczej każdy użytkownik PC spotkał się …