W ostatnich dniach w polskiej sieci odnotowano wzrost aktywności CTB-locker – nowego zagrożenia, które najpierw szyfruje dane zaatakowanego komputera, a następnie wymusza okup za przywrócenie ofierze dostępu do nich. StorageCraft Polska, dystrybutor rozwiązań do tworzenia i szybkiego przywracania kopii bezpieczeństwa przypomina, że jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed utratą danych w wyniku szantażu jest regularnie wykonywany backup.

Kolejne polskie media donoszą o rosnącym zagrożeniu nową odmianą ransomware, czyli oprogramowania, które szyfrując pliki ofiary wymusza od niej okup. Chociaż wartości wymuszeń przy tego typu atakach zwykle są dość niskie to CTB-Locker – bo tak nazywa się zagrożenie – za przywrócenie dostępu do danych zaatakowanego komputera równowartość ok. 6 tys. złotych w walucie BitCoin. Utrata wszystkich danych może być bolesna w przypadku użytkownika indywidualnego, jednak nieporównanie większe szkody może wyrządzić w środowisku biznesowym. Tam zaszyfrowanie dysków sieciowych może nie tylko zahamować, ale w najgorszym przypadku również całkowicie uniemożliwić dalsze funkcjonowanie zaatakowanej firmy.

Popularne zabezpieczenia IT jak np. programy antywirusowe mogą niwelować ryzyko infekcji, jednak nie wszyscy użytkownicy chronią nimi swoje komputery. Firma StorageCraft Polska oferująca rozwiązania do tworzenia i szybkiego przywracania backupu zwraca uwagę, że nawet w takich przypadkach istnieje jeden, praktycznie niezawodny sposób ochrony przed wszelkiego rodzaju atakami. – Wykonując regularny backup rozwiązaniem ShadowProtect chronisz system nie tylko przed szantażystami, ale też każdym innym zagrożeniem – mówi Sylwia Mucha, General Manager StorageCraft Polska W przypadku ataku wystarczy po prostu przywrócić system do ostatniej bezpiecznej wersji i możesz w kilka minut podjąć przerwaną pracę.

O firmie StorageCraft Technology Corporation

StorageCraft Technology Corporation, która w tym roku obchodzi 10 lecie istnienia od początku specjalizuje się w oprogramowaniu do tworzenia kopii zapasowych danych. W swoich rozwiązaniach StorageCraft skupia się na minimalizowaniu czasu potrzebnego na przywracania systemów IT do działania po awarii. Pomagają w tym liczne technologie,  stosowane w rozwiązaniach ShadowProtect firmy StorageCraft – m.in. chronione patentami HeadStart Restore®, VirtualBootTM, inteligentFTPTM czy ShadowStreamTM. W Polsce za dystrybucję produktów tej firmy odpowiada StorageCraft Polska (www.storagecraft.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *